Forum

Zoom Güvenlik Açığı

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Zoom Güvenlik Açığı

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
982 Görüntüleme
(@bilalhaksever)
Gönderiler: 354
Honorable Member
Konu başlatıcı

Bugün medyada aşağıdaki haber geçti.

Hesaplardan para çekilmesi gibi durum mümkünmüdür.Yani olasılık dahilindemi.Oluyorsa nasıl yapıyorlar.

Yoksa farklı yazılımlara yönlendirmek için yapılan haberlermi.

Değerli bilişimci dostların konuyla ilgili yorumlarını bekliyorum.

"

18 milyon öğrenci ve 1 milyon öğretmen için çok büyük risk!
MEB uzaktan eğitimi EBA'yla vermeye çalışsa da, bazı okul müdürlerinin öğretmenleri 'Zoom' adlı video-konferans programını kullanmak zorunda bıraktı. Bazı yöneticiler, öğretmenleri 100 kişilik toplantıya kadar ücretsiz olan bu programı kullanmaya teşvik etti. Bunun sonucunda kişisel bilgilerini vererek 'Zoom'a giren bazı öğretmenlerin hesaplarından 58.5 dolar kesildi. Mağdur öğretmenlere bankadan gelen bilgilendirme mesajıyla hesaplardan kesilen miktarın ABD'li perakende devi Wallmart'tan yapılan alışverişin karşılığı olduğu ortaya çıktı. Fakat öğretmenler 'Zoom' dışında hiçbir yurt dışı temaslarının olmadığını belirtti. Bunun üzerine Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un, 81 il müdürüyle her pazartesi yaptığı online toplantıda konuyu, acil gündem maddesi olarak ele aldığı öğrenildi."

Gönderildi : 06/04/2020 13:06

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

https://www.hakanuzuner.com/sanal-ortamda-guvenli-egitim-nasil-verilir-securing-your-virtual-classroom/

Gerekli bilgileri verdim, her şirkette olduğundan fazla bir açık yok ancak bu dönem çok iyi iş çıkardıkları için lobi faliyetleri ile bence Amerika da baskı altına alındı, hal böyle iken bizim bakanlığında benzer bir davranışta bulunması yanlış değil, ama çok geçmeden bu açıklamayı ki bu gazete haberi ne yazık ki düzelten bakanlıktan açıklama geldi. Sonuçta bakanlık bünyesinde bu işi bilen veya en azından arka planında ne varmış sorup öğrenen insanlar var.

Ama benim gördüğüm zaten öğretmenler bunu istemiyor, hepsi değil tabi ama benim kızımın sınıf öğretmenine bu olayların hemen başında eşim söyledi, dedi Kocam zoom ile her gün nerede ise canlı yayın yapıyor bu dönemde gelin böyle işler yapalım vs, gelen cevap, bizim görev tanımımızda böyle bir şey yok sadece ödev vereceğiz oldu. Özetle öğretmenlerin gönlü olmadığı için bu tür konular belki yönlendirmelide olabilir.

Not: Yorumum tüm öğretmenlerimiz için geçerli değildir ama ben bizzat yaşadım ne yazık ki.

Bu arada sonra ne oldu? Okuldaki diğer öğretmenler çatır çatır zoom ile öğrencilere ders verince hop erişimi aradı ya bu zoom neymiş bir bakalım dedi 🙂

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/04/2020 21:15

(@bilalhaksever)
Gönderiler: 354
Honorable Member
Konu başlatıcı

Hakan bey bilgilendirme için teşekkürler.

Benim kullandığım bir uygulama değildi,öğretmen tanıdıklarım kullanıyor.

Tahminim durumun medyatikleştirilmesiyle birlikte ,acemice hazırlanmış teknik detaydan yoksun haberler sinsilesi.

Kimi diyor,maaşdan para çekildi,kimi diyor karttan para çekildi vs vs.

Sizinde dediğiniz gibi hem kullanıcıların bazı konularda bilgili olmaması,hemde yazılıma olan popülerliği kendi lehlerine kullanmak

isteyen hackerlerin tuzakları.Yazılımı kötülüyor.

Sadece mail hesabıyla sisteme logon olunan bir yerden ödeme ne ile nasıl alınıyor enteresan.

Demekki vatandaşlar farklı tuzaklara düşmüşler.

Tabi bazı öğretmenler gönüllü bazı öğretmenler bu işi gönülsüz yapıyor.

Gönüllü yapılan her işin daha iyi sonuç vereceği kanaatindeyim.

Tekrar teşekkür ederim.

Koronasız sağlıklı günler dilerim.

Gönderildi : 06/04/2020 23:51

Paylaş: