Forum

Xp de çalışan progr...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Xp de çalışan programı Win7 de çalıştırmak ?

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
4,367 Görüntüleme
Cihad Kocaşahan
(@ckocasahan)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,çok eski versiyon bir tane yazılımımız var,xp için tasarlanmış,aynı sistemin xpye kurulmuş hali elimizde var,fakat sisteme ilaveler yapabilmek için en azından windows 7 ye yükseltmek istiyorum fakat windows 7 de veya windows 10 da programı kurmaya çalıştığımda aşağıdaki hatayı alıyorum.

"das system arbeitet mit einer alten recovery version. Bitte installieren sie die aktuelle recovery version und versuchen sie es anschliebend erneut."

"sistem eski bir kurtarma sürümü ile çalışır. Lütfen geçerli kurtarma sürümünü yükleyin ve tekrar deneyin."

ve tamam dediğim anda sistemi yeniden başlatıyor.

Uyumluluk modu işe yaramıyor.Sanal makina da kullanacak kişiye karmaşık gelebileceği için en son çare olarak düşünüyorum.

Hali hazırdaki sistemde 900mb civarında bir C sürücüsü olarak active partition var ve içinde sanki dos başlangıç dosyaları var ve sistem d ye kurulu.Sistemi başka hdd ye klonlayıp o kısmı bırakarak işletim sistemi olan kısma win7 kurup denedim yine aynı fakat 900mb olan kısım haliyle isimsiz ve işletim sistemi c olarak başlıyor.installshield scripti ile ilgili sistem gereksinimleri kontrolleri gibi başlıklarda biraz araştırma yaptım ama tam dişe dokunur birşey bulamadım.

Burda söylenen geçerli kurtarma sürümü ile kastedilen 900Mb lik bölüm müdür ? Öyleyse o bölümü c sistemi d olarak ayarlasam sorunum çözülebilir mi ? 

İnstallshield kurulum ayarlarını düzenleyip o kontrolü pas geçebilir miyim ? 

Yada halihazırda kurulu bir programı dll si ocx i regedit i tarayıp tekrar setup haline getirebilen bir program işe yarar mı ? Bildiğiniz düzgün çalışanı var mıdır ? (Bir kaç tane denedim başarılı olamadım.)

Biraz uzun oldu kusura bakmayın,teşekkürler...

Gönderildi : 13/05/2020 23:17

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

İki alternatif var.

1-Windows 10 Hyper-v (Virtualbox, vmware workstation v.b. platformda olabilir)üzerinde sanal makina içerisine XP kurup programı çalıştırmak.

2-Windows 7 üzerinde xpmode özelliği kullanarak sorunu ortadan kaldırmak. https://www.cozumpark.com/windows-7-de-virtual-pc-windows-xp-mode-kurulumu-ve-ozellikleri/

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 14/05/2020 09:00

Cihad Kocaşahan
(@ckocasahan)
Active Member
Konu başlatıcı

@rizasahan Cevabınız için teşekkürler

Fikir edinmek açısından soruyorum,yabancı bir arkadaş bu programı windows 10'da çalıştırmış,kendisi çözüme yüksek bir ücret istediği için almadım.Windows 7 den farklı olarak windows 10 a adapte etmek daha mı kolaydır ? Öyleyse onun üstüne giderim diye düşünüyorum.

Gönderildi : 14/05/2020 09:06

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Bu gibi durumlar fabrika ortamında olduğu için başıma geliyor. Şimdi Windows 10 için bir şekilde çalıştırırsınız yarın windows 10 bir üst güncellemeyi görür yine çalışmayabilir. Burada ilgili yazılımın kendini güncellemesi lazım.

Bu nedenle en sağlıklı yol programın önerdiği sistem üzerinde kurulu olması.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 14/05/2020 10:47

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Çok bilinmeyen var. Birşey bulamamanız normal XP zamanında recovery partition'lar yoktu böyle şeyler varsa içeriğini bilmemiz lazım genelde üretici yazılım kopyalanmaması için bu tip partition ve file temelinde yöntemler oluşturur. Donanım özelse de başka bilgilere de kilitler. Böyle durumlarda o yöntemleri cracklemeden resetup etmeye çalışmanız işe yaramaz. Win10 da sanal dışında bir şekilde çalışıyorsa uygulama 16bit değildir win8 den bu yana 16 bit desteklenmiyor. En iyi yöntem sanalda, xp mode da test etmek.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/05/2020 11:32

Cihad Kocaşahan
(@ckocasahan)
Active Member
Konu başlatıcı

Dediğiniz gibi sanırım korumayla alakalı standart dışı bir kontrol var koruma amaçlı,sanal çözüme bakayım o zaman.cevaplarınız için teşekkürler...

Gönderildi : 14/05/2020 11:55

Paylaş: