Forum

Veeam Tape Kullanım...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Veeam Tape Kullanımı Hakkında

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,210 Görüntüleme
(@mehmetsaityilmaz)
Gönderiler: 1458
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba tape yedekleme ile ilgili bir sorunum var

tape jobum var, file to tape yapıyorum

diyelim ki x klasörünün içinde y dosyası var , bunu 1.gün yazdım

2. gün geldi x klasörünün içinde hem y dosyası var hemde z dosyası var 

2.gün jobu çalıştırdığımda "add tape to media pool waiting tape" bekliyor 

ben ne zaman o kaseti free olarak ayarlayım hemen yazmaya çalışıyor burada nasıl bir yol izlemek gerekli

Teşekkürler.

Gönderildi : 20/04/2020 19:25

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member
Konu başlatıcı

job bitince tape üzerine bir gün önce yazılmış dosya silinmiş oluyor

Gönderildi : 20/04/2020 19:54

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4297
Co-Helper

Tape malum diskler gibi çalışmaz media set ve retention policy doğru kurgularsanız free e düşürmeniz gerekmez mantığı öğrenmek için help leri oldukça ayrıntılı.  

https://helpcenter.veeam.com/docs/backup/vsphere/tape_media_pools.html?ver=100
https://helpcenter.veeam.com/docs/backup/vsphere/tape_data_retention.html?ver=100

Media set, vault ve kaset dönüşüm temel mantığını öğrenmek için symantec dokumantasyonu da oldukça iyidir bakabilirsin ben öğrenmek ve kaynak oluşturmak için faydalanmıştım. Bir birlerine yakınlar.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/04/2020 19:58

(@muratacinci)
Gönderiler: 36
Eminent Member

Selamlar

1. File to Tape Job - icerisinde Full ve Incremental icin ayri ayri Medial Pool secilmektedir. Ikisi icin de secilen media pool'lari kontrol edin. Incremental icin farkli pool olabilir ve o pool icinde kullanilabilir medya olmayabilir. 

2. media pool ayarlarini kontrol edin. soyle bir opsiyon var. bir medyaya sadece bir session yazilsin, her session sonrasi bu set kapatilsin ve yeni set yeni bir medyada baslasin seklinde... bu secili ise sizden her seansta yeni bir teyp ister. 

3. silme konusunda da yine media pool ayarlarina bakin. retention ne kadar veriyorsunuz ? yani bir medyaya yazilan veri ne kadar sure boyunce SILINMEYECEK. 

teypte saklama surenizi belirleyip, bunu medya pool ayarlarinda uygularsaniz ve her seanstan sonra baska set'e gec secenegini kaldirirsaniz, ayni teybe yazmaya devam edebilirsiniz, eski yedeklerde silinmez (cunku retention var) ve sizden her seferinde yeni teyp istemez.

ayrica teybe yazma stratejinizi de gozden gecirin derim. teyp disk gibi degildir. teybe full + gunluk incremental almak cok yaygin uygulanan bir strateji degil - disk target kullanmak daha uygun. 

teyp daha cok haftalik veya aylik full backup'lari arsivlemek icin kullanilmali. 

bir de yine file to tape yedekleme ihtiyaci neden ? o da cok onerilen bir yedekleme yontemi degil 🙂

ne amacla kullandigini yazarsan hocam, oneride bulunabilirim uygun strateji ve uygulama konusunda.

Tesekkurler, kolay gelsin.

Murat ACINCI
Principal Pre-Sales Consultant, ME

Veeam Software, ME

Gönderildi : 20/04/2020 20:12

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member
Konu başlatıcı

Öncelikle her iki hocama da çok teşekkürler.

Kıymetli Murat hocam öncelikle teşekkür ederim, dediğiniz ayarları kontrol edeceğim

ikinci fiziksel sunuculardan gelen yedekler var, ssh ile geliyor klasörlere oradan da tape yazıyoruz, doğru bir yöntem mi yoksa başka bir yöntem mi uygulayalım

Gönderildi : 20/04/2020 21:40

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member
Konu başlatıcı

Hocam ayarları bu şekilde güncelledim, job ayarlarında da full ve incremant. aynı tape seçili

v2
v1
Bu ileti 4 yıl önce Mehmet Sait YILMAZ tarafından düzenlendi

Gönderildi : 20/04/2020 22:24

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member
Konu başlatıcı

bir hafta diskte tutup, hafta sonu tek seferde tape mi yazdırsam hocam 

Gönderildi : 21/04/2020 01:40

(@muratacinci)
Gönderiler: 36
Eminent Member

Selam

File to Tape job oldugu icin calisan ortami ne kadar etkileyecegi veriye ve transfer suresine bagli. 

Uzun surmuyorsa her gun yazilabilir. 

ransomware vb dusunuldugunde her gun teybe veri gondermek akillica olacaktir. 

Gönderildi : 27/04/2020 01:07

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member
Konu başlatıcı

anladım hocam teşekkürler o zaman günlük yedeklemeye devam ediyorum

Gönderildi : 27/04/2020 03:57

Paylaş: