Forum

Outlook maillerini ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Outlook maillerini pdf çevirmek

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
2,487 Görüntüleme
(@berkaybt59)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Herkese merhaba, Şirket içerisinde kullanıcıların mail .pst dosyalarının boyutunun artmasından dolayı maillerini sıfırlamak istiyoruz. Maillerdeki yazışmaları veya mail kalıplarını sürekli kullandıkları için geçmiş mailleri bir yerde toplamayı düşündük.

Kısacası outlook maillerini pdf tarzı bir platforma çeviren 3.parti bir yazılım arıyorum.

Şimdiden destek veren herkese teşekkür ederim. İyi Çalışmalar.

Gönderildi : 21/04/2021 13:25

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

Bence 1. kısım 2. kısmı şart koşmuyor. Referans maillerini sadece klasörlere sürükleyerek ve farklı kaydederek her yerde geçerli .msg, eml dosya olarak tutabilirler. Çünkü bu formatın kullanımı pdf kullanımından hem daha efektif hem daha düşük kaynağa ihtiyaç duyar. W10 bu dosyaların içeriklerini de preview edebiliyor.

Daha doğru çözüm olarak ise mail archiving uygulamaları kullanabilirsiniz merkezi olarak geçmiş kayıtları yönetmek daha kolay olur.
Pahalı illa free olsun derseniz de pst archive'lerinizi yıl bazında ayırmanız en doğru yöntemdir. Bunlar bir yerde tutularak gerektiğinde bağlanabilir ama tabi searching hızlı sonuç vermesi için devamlı bağlı olması gerekli. Sonuçta 2012 yılına ait maile çok daha nadiren ihtiyaç olur. Bu tabi uğraşma gerektirir yöntemi çok da zor değil outlook archive'lemeyi tarih seçerek uygulamayı tutorial yazarak dağıtabilirsiniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/04/2021 14:01

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1623
Noble Member

Sonuçta bu şekilde de bir yer kaplayacak. Böyle bir şey yaptığınızda pdf'ler de nasıl arama yapacaksınız? Maillerin ekleri ne olacak? Hiç mantıklı bir uygulama değil Bence. Fazla detay vermemişsiniz ama. PST boyutlarının büyüdüğünden şikayetçi olduğunuza göre POP3 mail kullandığınızı düşünüyorum. Bu durumda size tavsiyem her yıl için bir PST veri dosyası (Örn: Arsiv 2020) oluşturun. Oluşturduğunuz bu klasörlerin altına "Gelen Kutusu" ve "Gönderilmiş Öğeler" klasörleri oluşturun. Mailleri yıl yıl bu arşiv klasörlerine taşıyın. Böylece maillerinizin teslim edildiği PST dosyanızın boyutu küçülecektir. (Veri Dosyasını sıkıştır yapmak gerekir). Ayrıca bu şekilde Outlook'un arama özellikleri de çalışmaya devam edecek.

PST dosyalarını ayrı bir yere yedeklemeyi de kesinlikle öneririm.

Gönderildi : 21/04/2021 14:01

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1623
Noble Member

@ibrahimyildiz hocam Benden önce davranmış 😊 

Gönderildi : 21/04/2021 14:02

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

Aynı dakika 🙂

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/04/2021 14:06

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Neden PDF, bu fikir kimden çıktı acaba merak ettim 🙂

Bu işin doğrusu arşiv yazılımları kullanmanız olacaktır, ancak şirket olarak bütçeniz yok ise eml formatında ucuz disklerde ama mutlaka bitlocker gibi şifreleyip saklayabilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/04/2021 15:14

(@berkaybt59)
Active Member
Konu başlatıcı

Cevaplarınız için teşekkür ederim. pdf gibi ek bir platforma çevirmeyi istememin nedeni kamuda hizmet veriyoruz 3-4 yılda bir firma değişiyor , Mail server da değiştiği için sorun yaşamamak adına ek bir platformda olmasını istedim.

Gönderildi : 22/04/2021 14:56

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Geri dönüş ve iş ihtiyacını açıkladığınız için teşekkürler.

Bu durumda platform bağımzsız olması için aslında eml formatı pdf e göre daha pratik olabilir ama yinede bu işin doğrusu hangi MTA olur ise olsun bir arşiv yazılımı kullanırsanız exchange sunucusu da olsa, office 365 de olsa, zimbra da olsa, merak mail veya mail enable da olsa ilgili arşiv yazılımı arşivleri alacağı için işleriniz kolaylaşır. Zaten kamu gibi bir kurum ise pdf herhangi bir şekilde sizi kurtarmaz, yani yasal bir durumda bak bu maili atmıştın, almıştın dediğinde kimse pdf i kabul etmez.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/04/2021 18:48

(@berkaybt59)
Active Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @hakanuzuner

Geri dönüş ve iş ihtiyacını açıkladığınız için teşekkürler.

Bu durumda platform bağımzsız olması için aslında eml formatı pdf e göre daha pratik olabilir ama yinede bu işin doğrusu hangi MTA olur ise olsun bir arşiv yazılımı kullanırsanız exchange sunucusu da olsa, office 365 de olsa, zimbra da olsa, merak mail veya mail enable da olsa ilgili arşiv yazılımı arşivleri alacağı için işleriniz kolaylaşır. Zaten kamu gibi bir kurum ise pdf herhangi bir şekilde sizi kurtarmaz, yani yasal bir durumda bak bu maili atmıştın, almıştın dediğinde kimse pdf i kabul etmez.

Tekrar teşekkür ediyorum Hakan Bey iyi çalışmalar dilerim.

Gönderildi : 26/04/2021 01:56

Paylaş: