Forum

MremoteNG Alternati...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] MremoteNG Alternatif Öneri

20 Yazılar
7 Üyeler
8 Likes
10.4 K Görüntüleme
(@hakkibulut)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Windows ve linux serverlara ayrıca da clientlere bağlantı için MremoteNG kullanıyoruz. Bunun artısı tüm bağlantıları istediğimiz gibi klasörleyerek kullanım kolaylığını sağlayabilmek. Clientlere tightvnc ile bağlantı sağlıyoruz fakat bununda eksi yönleri var. Tightvnc ile bağlantıda karşı tarafa herhangi bir bildirim vermiyor ayarlarda sadece ekran resmini kaldırma var ama ekranda bir program açıksa kullanıcı bağlantı kurulduğunu bilemez bu da etik bir hareket değil ki kötüye kullanımı çok açık. Bir diğer eksi özellik ise dosya transfer sorunu. Onun haricinde program gayet kullanışlı. 

Konuyla alakalı olarak mremoteng üzerinden dosya transferi için kolay bir çözüm var mıdır? Tightvnc ile karşı tarafa bildirim veremiyor isek alternatif bir yöntem önerebilir misiniz?

Gönderildi : 29/12/2020 08:59

Erdem AYTEK
(@erdemaytek)
Gönderiler: 23
Eminent Member

Merhaba Hakkı bey,

Kullanıcılara dosya transferi, uzaktan destek, komut çalıştırma vb. konularda  http://DameWare Remote Support tavsiye edebilirim. Kendim de kullanıyorum ve etrafımda da kullananlar var. Ücretli bir üründür fakat gayet güzel çalışıyor.

RDP ve SSH bağlantıları içinde MremoteNG ücretsizler arasında iyi bir üründür. Ücretli olarak ise Royal Apps veya Remote Desktop Manager tavsiye ederim. Her ikisinde de belirli bir bağlantıya kadar ücretsiz seçeneği mevcuttur.

Tamamen ücretsiz çözmek için belki şunlar denenebilir.

1) UltraVnc 'de uzak bağlantılarda kullanıcıdan onay almak için bir ayar mevcuttur. TightVnc yerine kullanılabilir.

2) AnyDesk tüm bilgisayarlara kurulup ihtiyaç halinde kullanılabilir. AnyDesk local ip adresi ile de makineye bağlanabilme imkanı sunmaktadır. Nadiren de olsa uzaktan destek vermem gereken yerlerde gerek local ip ile gereksede kendi adresi ile kullandım işimi çok kolaylaştırdı.

3) Localde bağlanıyor iseniz dosya transferinde doğrudan ilgili makinenin c$ paylaşımına bağlanarak aktarım yapılabilir. 

Daha farklı yöntemler ile de çözülebilir. Aklıma gelenler bunlar.

Gönderildi : 29/12/2020 11:14

(@hakkibulut)
Active Member
Konu başlatıcı

Erdem bey merhaba,

İlginiz için çok teşekkür ederim. Dameware daha önce de kullandım açıkçası mRemoteNG yi clientleri o tarzda düzenleyebildiğimiz ve ücretsiz olduğu için tercih ettik. Ultravnc ve realvnc ile bağlanmayı denemiştim fakat başarılı olamamıştım tekrar deneyeceğim. Programı local de kullandığımız için de dosya paylaşımını zaten bu şekilde çözüyoruz da direk programdan çözülebilir mi diye danışmak istedim. Denedikten sonra tekrar dönüş yapacağım. Teşekkürler.

Gönderildi : 29/12/2020 11:40

(@hakkibulut)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Yardımlarınız için teşekkür ederim Ultravnc ile bağlanabildim. "Display on incoming connection" ayarı ile bağlantı için karşı taraftan onay istenebiliyormuş. Tigthvnc den daha yavaş geldi ama mevcut kur karşısında ücretsiz olarak çok kullanışlı bir çözüm kullanıcı sayısı çok olmayan yerler için tavsiye ederim. Bu arada kullanacak olan arkadaşlar için UAC onaylarında ekranı kilitliyor eğer kullanıcı sınırlı ise admin şifresini karşı tarafın girmesi gerekiyor. Bunun için ultravnc icona sağ tıklıyıp "Install Service" dediğinizde yetkide ekranınızı kilitlemiyor.

Gönderildi : 30/12/2020 09:18

(@keremgoktay)
Gönderiler: 114
Üye

Genelde yapılan hata olarak eğer mremoteng tarafındaki XML i şifrelemezseniz, birisi dosyanızı kopyaladığınızda direkt olarak şifreleriniz gözükecektir.

Bunun yanı sıra, ortak bir havuzda tutarak bir yere kadar ilerleyebiliyorsunuz, ücretli ürünlerde gerek sql yapısı gerek yetkisel bazda düzenleme ile bu gibi noktalar öne çıkacaktır.

ÇözümPark

Gönderildi : 30/12/2020 13:06

(@ismailcetin)
Gönderiler: 137
Estimable Member

Gönderen: @keremgoktay

Genelde yapılan hata olarak eğer mremoteng tarafındaki XML i şifrelemezseniz, birisi dosyanızı kopyaladığınızda direkt olarak şifreleriniz gözükecektir.

Bunun yanı sıra, ortak bir havuzda tutarak bir yere kadar ilerleyebiliyorsunuz, ücretli ürünlerde gerek sql yapısı gerek yetkisel bazda düzenleme ile bu gibi noktalar öne çıkacaktır.

Konuyu hortlatıcam ama, XML dosyası bulamadım. Şuan ki yapıda MRemoteNG güvenli mi bilginiz var mı?

Gönderildi : 10/11/2022 17:22

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4255
Co-Helper

Bir ara güncellenmiyordu ama şimdiyi bilmiyorum. Yalnız bu tip file tabanında zaafiyetler bütün free, opens olanlar da var. Biri zaten local'inize indiyse işin hash lemenin ötesinde çok fazla durumu var. Özetle geçtiği gibi pro, ücretli yazılımlar hariç hiçbirisi bence nete açılmamalı.
Ben memnuniyetle yıllardır ultravnc kullanmaya devam ediyorum local de, eskisi kadar stabil olmasa da yetiyor. Eksikleri kimileri için artı özelliği olabiliyor.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/11/2022 19:10

(@keremgoktay)
Gönderiler: 114
Üye

@ismailcetin

mRemote programını kullanıyorsanız ve şifrelerinizi unuttuysanız aşağıdaki şekilde external tool tanımlayarak şifreleri görebilirsiniz.

mremote1

m2remote2

Ardından mremote üzerinde host'unuza sağ tuş tıklayıp, harici araçlar / external tools dan ilgili betiği çalıştırın.

Şimdi, bunu sizin xml dosyanız olduğunu düşünün ve bir saldırganın elinde olduğunu. 🙂

Bu ileti 1 yıl önce 3 defa Kerem Göktay tarafından düzenlendi

ÇözümPark

Gönderildi : 10/11/2022 23:33

(@ismailcetin)
Estimable Member

Gönderen: @keremgoktay

@ismailcetin

mRemote programını kullanıyorsanız ve şifrelerinizi unuttuysanız aşağıdaki şekilde external tool tanımlayarak şifreleri görebilirsiniz.

mremote1

m2remote2

Ardından mremote üzerinde host'unuza sağ tuş tıklayıp, harici araçlar / external tools dan ilgili betiği çalıştırın.

Şimdi, bunu sizin xml dosyanız olduğunu düşünün ve bir saldırganın elinde olduğunu. 🙂

peki şuan güncelde önerdiğiniz bir program var mı?

Gönderildi : 11/11/2022 14:10

(@ismailcetin)
Estimable Member

Gönderen: @ibrahimyildiz

Bir ara güncellenmiyordu ama şimdiyi bilmiyorum. Yalnız bu tip file tabanında zaafiyetler bütün free, opens olanlar da var. Biri zaten local'inize indiyse işin hash lemenin ötesinde çok fazla durumu var. Özetle geçtiği gibi pro, ücretli yazılımlar hariç hiçbirisi bence nete açılmamalı.
Ben memnuniyetle yıllardır ultravnc kullanmaya devam ediyorum local de, eskisi kadar stabil olmasa da yetiyor. Eksikleri kimileri için artı özelliği olabiliyor.

bu şekilde de her defasında cihaz ip sini ve şifresini girmek zorunda kalmıyor musunuz? 

Gönderildi : 15/11/2022 07:50

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Evet girilmesi gerekli yada ek uygulama kullanırsınız.
UVNCLaunch isminde bir console uygulaması var cihazları file bazında kaydedebiliyorsunuz.

https://uvnc.com/downloads/ultravnc/126-download-ultravnc-1224.html
http://www.uvnc.eu/download/1210/UVNC_Launch.pdf

vnc/uvnc destekleyen free yada ücretli consol yazılımlar mevcut yine istenirse kullanılabilir.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/11/2022 20:11

(@ismailcetin)
Estimable Member

Gönderen: @ibrahimyildiz

Evet girilmesi gerekli yada ek uygulama kullanırsınız.
UVNCLaunch isminde bir console uygulaması var cihazları file bazında kaydedebiliyorsunuz.

https://uvnc.com/downloads/ultravnc/126-download-ultravnc-1224.html
http://www.uvnc.eu/download/1210/UVNC_Launch.pdf

vnc/uvnc destekleyen free yada ücretli consol yazılımlar mevcut yine istenirse kullanılabilir.

RDP Yönetim konsollarından aes ile database ini şifreleyen güvenlik seviyesi yüksek ücretsizler de pek yok sanırım. her girişte şifre girmekte sonuçta keylogger açısından sıkıntılı. 

Gönderildi : 16/11/2022 11:28

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1616
Noble Member

@ibrahimyildiz Hocam Selamlar.

Mevcutta TightVNC kullanıyorum. Bir Bat dosyası içersinde MSI dosyasına parametre vererek client'lara kurulum yapabiliyorum. Hatta GPO ile dağıtıyorum. Şimdi UltraVNC 'yi inceliyorum da. Mevcut setuplar ile katılımsız bir kurulum yapamadım. Siz nasıl client'lara kurulum yapıyorsunuz? Bu arada sitesindeki kurulum kısmını inceledim.

Gönderildi : 16/11/2022 16:59

(@resulsoydas)
Noble Member

web de "ultravnc unattended install" diye aratınca örnekler buldum. Ama bu sefer de Kullanıcı Denetimi istiyor. Bunu da geçersek iyi olacak.

Gönderildi : 16/11/2022 17:10

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

@ismailcetin 

Ücretsiz üstel yetenekler bulabileceğiniz pek fazla alternatif yok yada ben bilmiyorum. Ben geçmişte devolutions ürününü ve SmartCode VNC Manager gibilerini de kullandım ama o dönem sorun yaşadığım için tekrar dönmedim. Çok fazla yetenek istiyorsanız güncelleme alan ücretli devolutions rdm yada çok daha farklı Dameware yoluna gitmeyi düşünmelisiniz. 
Ben şuan RDCman ve UVNCLaunch sadece ikisi ile en az yetenek en az erişim sorunu esaslı yürüyorum bana yetiyor. Çünkü özellikle sizin bakış bağlamınız dışında graphics sürücüleri kaynaklı erişimin çakılması beni çok rahatsız ediyor yada aksatıyor diyelim.

Bana biraz öyle geldi ki konu ölçeklendirme ve beklentilerde biraz karışıyor gibi. Büyük kurumlar paradan kaçmaz tüm VNC çözümleri de aptal terminaller vs gibi extreme alanlar hariç doğru çözümler değil zaten. Keylogger düşünüyorsak bu ürünlerin LAN ürünleri olduğunu bence en baştan düşünmemiz lazım, ana kural olarak kesinlikle WAN'a açılmamalı diyoruz. Değil bunlar teamviewer gibi bu işe etkin odaklı ürünler dahi risk içeriyor ve yaşandı geçmişte. RDP'nin açıklarını hatırda tutmak lazım.

Bu arada uvnc güncellinde hedef cihaza bilgilendirme, onay imkanı var denenebilir, ben denemedim.
https://uvnc.com/docs/documentation-1-3-0/144-user-notification.html

Gönderildi : 16/11/2022 22:52

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

@resulsoydas 
Result hocam senin install bat örneğini ben kaydetmiştim hatta lazım olur belki diye, hatırlıyorum. 🙂

Resul hocam benim sonradan yüksek adete yönelik parametrik kurulum ihtiyacım olmadı biz baştan imajlara gömdük sürekli. GPO ile de ihtiyaç halinde UltraVNC.ini dosyasını güncellettik. Güncellemelerde de deploy yaparak ilerledik sonra ki kurulumlarda server only silent default kolaylıkla yapılabiliyor.

https://uvnc.com/docs/uvnc-server/48-uvnc-server-installation.html
Zaten bulmuşsundur msi'lar mevcut unattended install yapılabiliyor fakat yetki devri şart çünkü uvnc service olarak kuruluyor, ideal kullanımı da service kurulumu yapılmasıdır. Buna yönelik domain user da yöntemleri sen zaten biliyorsun.

Bu arada Tight'i bırakıyor musun ve neden?

Geçmiş dönemde belki biraz da senin gibi birkaç kişinin de konularda ref'i ile ben denemiştim fakat asıl başarılı olduğu yerden çaktığımı hatırlıyorum. TVNC de grafik tarafı geçmişten gelen linux comm. karşılığı güçlüydü ileri rendering yetenekleri var fakat belki de ben beceremedim default windows erişim ihtiyaçlarında çok sorun yaşadım. En son bir rendering makinesine uzaktan bakabilmek için kullanıyordum o ihtiyaçta kalmadı.

Tvnc pek takip etmiyorum arkasında geçmişten gelen ayrı bir kurumsal güç var ama sorunları olduğunu okumuştum. Ara ara güncelleme ihtiyaçları kırılıyor bu open ürünlerin. OS'lar değişiklik yaparken bunların da yapması gerekiyor. Belki daha fazla aynı sıkıntı burda da var. Uvnc de ekip dağıldı, düzenleme kırıldı bi dönem sonra bir kişi üstlendi tek başına hayran olunacak seviyede götürüyor ekip var diyor ama arada destek olanlar varmış sadece. Böyle adamların bu ısrarları hayranlık uyandırıcı sağlıklarına duacıyız ama bu vnc based sürümler ilelebet devam edemeyecek.

Genel olarak paylaşmış olayım uvnc için de dll temelli ek secure seçenekleri oldu, var fakat ben özellikle kullanmıyorum. Güvenlik evet ama eklediğiniz herşey anlık sıkıntı çözme noktasında eli kolu bağlayabiliyor. Ben pandemi evveli itibariyle de adamın evinde ki cihaza başında olsun olmasın (vpn! şart) neredeyse sysprep yapabilecek ölçüde sıkıntısız kontrol imkanı sergileyebildim. Bu düzeyin alternatifini de düşük maliyetle oluşturabilmiş değilim.

Gönderildi : 16/11/2022 23:18

(@resulsoydas)
Noble Member

Kaspersky AV kullanıyoruz. Çoğunlukla tVNC ile Kaspersky'a müdahale edemiyorum. İlginçtir az da olsa bazı makinalarda çalışıyor. Sebebini anlayamadım.

tVNC ile kullanıcı onayı olmadan direk bağlanıyoruz. Bazen yanlış makinaya bağlanma (DNS sorunu) olabiliyor.

uVNC'de kullanıcının ekranını kapatma seçeneği hoşuma gitti. tVNC'den daha fazla özellik var. Denemeler ile çözmeye çalışıyorum.

tVNC'yi bat dosyası ile eski versiyonu uninstall edip, yeni versiyonu kolaylıkla yükleyebiliyorum. Tabi ki her 2 ürünün servis olarak çalışması gerekli. Kullanıcıya 2 saat onu aç bunu aç diye laf anlatamayız. Bu sebeple geçiş yaparsak eğer önce tVNC'yi uninstall edip; Sonrasında uVNC'yi kuracağım. Ama uVNC yetki isterse biraz sorun açıkcası. "Zaten bulmuşsundur msi'lar mevcut unattended install yapılabiliyor" demişsiniz ama Benim bulduğum örnekte Setup.Exe dosyasına parametre verilmiş.

(UltraVNC_1_1_9_X86_Setup.exe /loadinf=vnccfg.inf /silent /log )

Ayarlar için ini dosyasını gönderme/güncelleme konusunda sorun yaşayacağımı sanmıyorum. Her türlü client makinaya dosyayı basarız.

tVNC'de grafik anlamında bir sorunumuz olmadı. Yazılımı gigabit LAN'da kullanıyoruz. Makinalarımız i5 ve üzeri.

Ben biraz daha inceleyeyim. Bir sorum olursa yazarım. İyi çalışmalar...

Gönderildi : 17/11/2022 10:13

(@omeryilmaz)
Gönderiler: 150
Estimable Member

Gönderen: @resulsoydas

tVNC ile kullanıcı onayı olmadan direk bağlanıyoruz. Bazen yanlış makinaya bağlanma (DNS sorunu) olabiliyor.

Resul Hocam TightVNC de Service Configuration Access Control kısmında admin IP bloğunuza yetkilendirme yapabilirsiniz. Hatta diğer IP blocklarıda engellerseniz güvenliği artırmış olursunuz.

Varsayılan timeout 30s 15s yapabilirsiniz, bazen son kullanıcı yardım talep eder sonra pc başından kalkar gider o sebepten onların keyfini beklememek adına Query Timeout altındaki Accept Connection işaretlemekte de fayda var.

tvnc

https://www.tightvnc.com/screenshots.php

Uzun zamandır benimde sorun ettiğim durum radmin programı alışkanlığım var malum lisans vs.. uvnc tvnc arasında kaldım uvnc biraz tedirgin etmişti sebebini hatırlamıyorum tvnc kullanıyorum 3-4 sene öncesine bakarak şimdi daha güzel.
tvnc sitesinde dokuman eksikliği var deneme yanılma tecrübe ile programı keşfediyoruz.

Open Source tarafında Rus yapımı Aspia adında yazılım var Lab. ortamı müsait olmadığı için inceleyemedim.
https://github.com/dchapyshev/aspia
https://aspia.org/doku.php?id=start

Açıklamasındaki özellikler göz dolduruyor, radmin kadar olmuş file transfer vs.

Kullanıcı onaylı local networkte kullanmak için anydesk, teamv. benzeri programlar araştırdım; RPort, RustDesk, Remotely.
demo inceleme için youtube tan görüntüsüne işlevine baktım Rport karar verdim kurulumda hata yaptım iş yoğunluğundan kaldı.

Open Source RMM programı denk geldi onu inceleyip belki de onu kullanabilirim.

https://www.cozumpark.com/community/3_party-4/gpo-ile-ultra-vnc-deployment/ şurada ki sizin eski konuyu inceledim. TightVNC istemci tarafında eksik ayar yapmışım uvnc de olduğunu config dosyası var mı?

Gönderildi : 17/11/2022 13:33

(@resulsoydas)
Noble Member

Nereye koymuşlar o ayarı. Öğrendiğim iyi oldu. Tşk.ler.

Gönderildi : 17/11/2022 15:42

Sayfa 1 / 2
Paylaş: