Forum

Manage Engine Ticke...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Manage Engine Ticket Sistemi

9 Yazılar
3 Üyeler
4 Likes
1,483 Görüntüleme
(@muratbugan-2)
Gönderiler: 13
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Şu şekilde bir ticket sistemi kurmak istiyorum. dışarıdan IT tarafında bir mail adresine mail attıklarında ilgili mail ticket sistemne düşecek. Sorunu çözecek arkadaş işlemleri yaptıktan sonra ticket sistemi üzerinden maili atıp konuyu kapatacak. Sanırım Manage Engine Service Desk Plus'ın 5 teknisyene kadar olan Free versiyonu bunu yapabiliyor. Server 2016 üzerine bunu kurdum sorunsuz şekilde fakat ne yaptıysam Gelen-Giden sunucu tarafını Gmail sunucu bilgileri ile entegre edemedim. Giden sunucu tarafını yapıyorum Gelen tarafı patlıyor. Gelen tarafı yapıyorum Giden tarafı sunucuya bağlanamadı hatası veriyor. SMTP tarafını başarılı şekilde yapıyorum test mesajı atarken bir hata oluştu diyor. Hesap tarafında tüm pop, imap,smtp kısımları açık durumda. Daha önce karşılaşan oldumu acaba? Aşağıdaki ekran görüntülerini yolladığım kısımlara hangi bilgileri yazmam gerekiyor acaba? Belki bir yerde yanlış yapıyorum. Destek olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

giden
gelen

Gönderildi : 27/01/2021 10:02

(@aytacarslan)
Gönderiler: 799
Noble Member

TLS var ise bunu aktif etmeniz gerekir.

Gönderildi : 27/01/2021 12:50

(@aytacarslan)
Noble Member

Ayrıca manage engine nin olduğu makineye relay izni vermenizde gerekir

Gönderildi : 27/01/2021 12:51

(@muratbugan-2)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gmail sunucu bilgilerini girerken TLS işaretleyip de denedim fakat durum aynı malesef. Relay iznini direkt server üzerindenmi vermem gerekiyor? Girdiğim bilgiler Gmail'in imap ve smtp sunucu bilgileri. 

Gönderildi : 27/01/2021 18:55

(@muratbugan-2)
Eminent Member
Konu başlatıcı

O365 web service url ile gelen giden sunucu taraflarını sorunsuz yaptım fakat bana Gmail tarafı lazım. Gmail gelen giden sunucu tarafını hem pop hemde imap de TLS ile veya SSL ile denedim anlamsız şekilde hep hata alıyorum.

Gönderildi : 27/01/2021 23:30

(@aytacarslan)
Noble Member

taramaayar

bu ayarların dışında birde gmail tarafında harici uygulamalara güvenmekle ilgili bir ayar olacaktı bulursam onuda paylaşayım ondan sonra çalışacaktır.

Gönderildi : 28/01/2021 09:21

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

ME ServiceDesk Plus'da mail ile ticket açma yapılabiliyor. Ticket'lar çözümlendiğinde Ticket 'ın sahibine mail de gidiyor. Ayrıca ticket üzerinden yazışmada yapabiliyorsunuz. Mail ayarlarına gelince.

Gmail'in ayarlar kısmına girerseniz orada yapılması gereken tüm smtp ve pop ayarlarına ulaşabilirsiniz. Bu arada firewall tarafında içerden dışarıya doğru sınırlamalarınız var mı? İlgili sunucu üzerinden google sunucularına telnet ile test yapın. örn: "telnet smtp.gmail.com 587" gibi...

TLS kullandığınız sürece @aytacarslan'ın bahsettiği az güvenli uygulamalara izin vermeye gerek olmayacaktır.

Gönderildi : 28/01/2021 09:51

(@aytacarslan)
Noble Member

https://support.google.com/accounts/answer/6010255?hl=en

link şuydu. ben hatırladığım buna izin verince işim çözülmüştü.

Gönderildi : 28/01/2021 12:03

(@muratbugan-2)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Cevaplar için çok teşekkür ederim abilerim. Tüm dediklerinizi aslında yapılandırma kısmında yapmıştım fakat yine çözülmemişti. Manage Engine kısmında yapılandırma ayarlarına bakarken ufacık bir detay dikkatimi çekti. Gelen-Giden tarafını yapılandırırken mail şifresi yerine Gmail hesap üzerinde uygulama şifresi yaratıp onu kullanmalısın diyor. Uygulama şifresi yaratıp gelen-giden tarafı yapılandırırken hesap şifresi yerine uygulama şifresi kulanınca sorun çözüldü. Umarım başka bir arkadaşın da işine yarar. Teşekkürler. 

Gönderildi : 28/01/2021 22:36
Fatih Acar, Hakan Uzuner, Fatih Acar and 1 people reacted

Paylaş: