Forum

Hardi Disk sağlığın...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Hardi Disk sağlığını kontrol etmek için uygulama tavsiyesi

8 Yazılar
4 Üyeler
1 Likes
237 Görüntüleme
(@black)
Gönderiler: 59
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Ortalama 100'e yakın  client ın olduğu bir yapıda clientların disk sağlığını kontrol edip bununla ilgili  rapor alabileceğim mümkünse ücretsiz yoksa ücretli bir yazılım arıyorum. Arada bazı makinaların diskleri birden bozuluyor (genelde SSD ler)  ve kullanıcıların dosylarını kurtarmak genelde mümkün olmuyor. Eğer disk sağlığı ile ilgili bir bilgi alabilirsem disk tamamen bozulmadan değiştirme yoluna gidebilirim diye düşünüyorum. Hard Disk sentinel gibi yazılımlar var. Fakat bu tür uygulamalarla merkezi olarak kontrol sağlamak mümkün değil. Süreki clientları dolaşmak gerekiyor. Bu yüzden network üzerinden clientları kontrol edip bana bilgi veren bir yazılıma ihtiyacım var.

Gönderildi : 15/02/2024 00:23
Konu Etiketleri

(@ealbayrak)
Gönderiler: 23
Eminent Member

Kullanıcı dosyalarını uygun bir ortamda senkron etmek daha güvenli olmaz mı?

Örneğin synology nas üzerinde kendi aracı ile anlık yedekleme gibi.

Diskler her zaman ölmeden önce uyarı vermezler.

Bahsi geçen yapıda sizin isteğinize uygun olarak ilk aklıma gelen ve ücretsiz çözüm zabbix kurmak olur.

Smart içinde uygun bir template araştırırsınız. Kullanıcılara zabbix ajan kurdunuz mu olur diye düşünüyorum.

https://www.zabbix.com/forum/zabbix-suggestions-and-feedback/415662-discussion-thread-for-official-zabbix-smart-disk-monitoring

Gönderildi : 15/02/2024 08:34

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, Zabbix veya PRTG, Solarwinds vb pek çok ürün kullanabilirsiniz, ancak client sayısı lisanslı ürünleri düşündüğünüz zaman sizi üzebilir, bu nedenle genelde şirketlerde client backup projesi olur, size önerim clientları haftada bir veya en kötü ayda bir yedekleyin.

Disklerden alacağınız bilgiler çok sağlıklı olmaz çünkü genelde her disk üreticisi kendi yazılımı ile bunları sağlamaya çaışıyor, bu nedenle tek bir izleme ürününün tüm marka ve model ssd diskler için böyle bir bilgi vermesi çok zor.

Özet, izlemeyin yedekleyin.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/02/2024 12:49

(@black)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@ealbayrak 

Merhaba

Biraz araştırdığımda zabbix in bu özelliğinin windows makinelerde ya hiç çalışmadığını yada stabil olmadığını öğrendim. Fakat bu durum hakkında emin olamadım. Siz bu konuda net bir sey söyleyebiliyor musunuz? Ortamımızdaki tüm makineler windows tabanlı.

Gönderildi : 18/02/2024 22:38

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Ben bunun olmayacağını söyledim ama siz bilirsiniz. Kolaylıklar.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/02/2024 22:50

(@black)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner 

Hocam yazdıklarınıza hak vermekle birlikte zabbix ücretsiz bir ürün diye biliyorum. Bu yüzden buradaki olabilirlik ihtimalini her türlü zormak istiyorum. Eğer kesin olarak zabbix den de sonuç alamayacaksak. Artık dediğinizi gibi alternatif çözümlere gideceğiz. Değerli bilgileriniz için teşekkür ediyorum.

Gönderildi : 18/02/2024 23:03

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Aradığınız şey biraz uygulanabilirlik ve çalışma detaylarında anlamsız olabilir o yüzden hazır da çok birşey bulamazsınız. SNMP temelli çalışan PRTG, Zabbix vb uygulamalarda smartdrv için yazılmış hazır obd, appletler pek olmaz çünkü son kullanıcı ürünlerinde takibi de zordur doğru işlerlikte vermeyebiliyor. Çünkü OS dahil smartdrv takip etmiyor mesela bu uygulamalar disk doluluğunu wmi üstünden çeker. Çok istiyorsanız adlarını hatırlamıyorum ama clienttan mail atan ücretli takip yazılımları var bilgiyi client gönderir. Ancak beklenmedik durum yine yaşarsınız çünkü SSD'lerde öncelikle controller bozulur veriyi tutan bellekler değil zaten o yüzden gönderdiğinizde belleklerden data recovery yapılabiliyor yani en dandik ucuzları dışında SSD'lerin TBW ömürleri cell bozulmasından dolmuyor gerçek dünyada. Bunlar da smart üzerinden okunamıyor. Ve enerji sorunlarından bozulma gerçekleşir ani olur genellikle. 
Mesela Intel de RST mail atabiliyor fakat ben disk ölmeden önce mailin başarılı olduğunu pek görmedim.:)
SSD ömrünü uzatmak için 2 kritik var biri doğru ürünü seçmek kullanıma göre diğeri de OP. Bu taktirde pek sorun çıkmaz.
Kalan doğru iş kısmını Hakan abi yukarıda yazdı zaten.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/02/2024 16:10

(@black)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler yardımlarınız için

Gönderildi : 19/02/2024 18:57

Paylaş: