Forum

backup, dedup ve ba...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] backup, dedup ve basic storage hakkında.

4 Yazılar
3 Üyeler
4 Likes
665 Görüntüleme
(@dortdort)
Gönderiler: 10
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

Evimde çalıştırmaya çalıştığım kişisel işlerim için ufak bir sunucum var ancak disklerimin içerisinde maalesef boş alanım kalmadı. Biraz internette araştırmaya gayret ettim ve bu alanı küçültebileceğimi öğrendim.

Şimdi düşünüyorum , hayal ediyorum. 

Bir backup proğramı ile bütün verilerin yedeğini alsam, ihtiyacım olan dosyayı ihtiyacım olduğu zaman (hepsini değil, bir kısmını) yedekten çıkartabileceğim bir yazılım mevcut mudur?

Örneklendirmek gerekirse backup boyutu 100 gb farz edelim. benim içerisinden 1 gb lık bir dosyaya ihtiyacım oldu, yalnızca bu kısmı yedekten çıkartıp kullanmaya hazır hale getirecek bir proğram bulabilir miyim? Yada böyle bir teknoloji var da ben ismini bilmediğim için bulamadım mı acaba

Önerilerinizi, yardımlarınızı rica ederim
Saygılarımla

Gönderildi : 28/08/2021 01:59

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Pek çok kurumsal ürün bunu yapabiliyor. Acronis, Veeam, ArcServe vb

Ama hepsi için tabi düzgün ayar yapmak lazım. Örnek veeam ile bir sanal makine imajı alıp sonra içerisinden dosya bazlı dönüş yapabilirsiniz. Ya da dosyalarınızı file backu şeklinde alıp yine aynı şekilde arama yapıp yedeklerden istediğiniz dosyayı dönebilirsiniz.

Restoring Specific Files and Folders - User Guide for VMware vSphere (veeam.com)

(4) How to perform Instant file-level recovery - YouTube

(4) How to perform virtual disk and VM file restore - YouTube

(4) How to restore Active Directory application items with Veeam Explorer for Microsoft Active Directory - YouTube

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/08/2021 12:28

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4288
Co-Helper

Hakan abi soruya temelleri yazmış ama sizin beklentinize cevap olmaz bunlar. Size, size'dır 🙂 disk teknolojisi gereklerini kıramazsınız.:) dünyada compresing dışında alan kazandıracak bir yöntem yok bu da malum dosya türü, içerik bazlı bir konu ör codec compress bir mp4 dosyasını backup daha fazla sıkıştıramaz dedup. farklı bir şey. Sizin durumunuzda yüksek lisans maliyeti, ek alan ve deneyim, zaman harcama olmaksızın backup çözümleri size uymaz. folder ağacınızı .rar la sıkıştırıp içinden ayıklamaktan farkı yok yani sizin için. Bu size yavaş, verimsiz ve zor geliyorsa backuping de gelir. 
Kurumsal altı özellikle fotoğraf stüdyoları gibi verinin çok ve önemli, öyle 5 yıllık kenara kaldırılamayan kişiler için genel bir sorundur sizin de yaşadığınız ama en basit, temel olan en iyisidir diyebiliriz. Veriyi baştan doğru şekilde kataloglamak ve en hızlı uncompress yöntemi seçmek alan yönetiminde idealdir. Sector size araştırın disklerde kullanılabilir alan değiştirilir ama farklı dosya türlü, yüksek boyutlarda pek de birşey kazandırmaz dönen matematik belli.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/08/2021 16:25

(@dortdort)
Gönderiler: 10
Eminent Member
Konu başlatıcı

Kıymetli vaktinizi bana yardımcı olmak adına harcadığınız için teşekkür ederim.
Saygılarımla

Gönderildi : 29/08/2021 02:09

Paylaş: