Forum

Anydesk'a Alternati...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Anydesk'a Alternatif

9 Yazılar
5 Üyeler
6 Likes
514 Görüntüleme
(@ozturkozgr)
Gönderiler: 11
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba, 

Anydesk'ta ortaya çıkan problemden sonra uzaktan bağlantı için alternatifler oldukça sınırlı hale geldi. Alternatif bir araç ya da uygulayabileceğimiz bir yöntem var mı acaba? Kullanım opsiyonlarının yine Anydesk ya da Teamviewer kadar esnek olması gerekiyor 🙂

Gönderildi : 12/02/2024 14:58

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Şirket içerisinde TightVNC kullanıyoruz. Onay gerektirmemesi dışında gayet iyi. şirket dışındaki kullanıcılar VPN ile bağlandıklarında yine sorunsuz bağlantı yapabiliyoruz. Uzun zamandır şirket kullanıcılarına destek için Anydesk kullanmamışızdır. Ya da çok nadir.

Tavsiye ederim. En azından deneyin. Ya da ücretli versiyonlarını inceleyebilirsiniz. UltraVNC, RealVNC vb..

Gönderildi : 12/02/2024 16:07

(@fatih-acar)
Gönderiler: 23
Eminent Member

Local için Rustdesk denedim gayet başarılı, i karakteri problem oluyor onu da altgr + i ile çözüyorsunuz. Şirket dışı alternatif bakmak gerekebilir.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 12/02/2024 18:55

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Şirket için aslında pek çok alternatif var ve değerli üyelerimiz paylaşmış, ancak tam olarak anydesk alternatifi ücretsiz bir şey bulmanız zor, zaten bundan öncede yine benzer alpemix olabilir hacklenmişti, yani özetle konu güvenlik ise teamviewer gibi ücretli ürünler en iyi alternatiftir, eğer ücretsiz alternatif arıyorsanız bence hiç aramayın, hesap şifrelerinizi değiştirin, anydesk güncelleyin devam edin çünkü alternatifi ondan daha iyi veya güvenli değil, ama lisans parası veririm derseniz çok fazla alternatif var.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/02/2024 08:59

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Anydesk ve benzerleri sanki ilk defa hacklenmiş gibi konuşuldu oysa tekrarlanmış bir durum bu sadece ölçeği oldukça geniş gerçekleşmiş hepsi o kadar.
Alternatif aramak yerine yöntem değişikliğine gidilmesi lazım çünkü alternatiflerde her zaman hedefte olacak çünkü uzun zamandır büyük mali potansiyel sunuyor illegali hedefleyenlere milyar dolarların tadını almış bir saha epeydir bu artık peşini bırakmaz. Bu alanda en fazla çabayı gösteren teamviewer dahi güvenli değil geçmişte yaşadık mutlaka açık bulmaya çabalıyorlar ve bunların oranı artık çok fazla eski dünyada ki gibi değil yaygın olanları seçip maliyetli fw çözümlerin vpn'lerin açıklarına ısrar gösteriyorlarken yönetim mantığının değiştirilmesi elzemdir. 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/02/2024 00:08

(@ozturkozgr)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz Anydesk hacklendikten bir süre sonra yeni bir sürüm yayınladı güvenlik açığı kapatılmıştır belki ama resmi bir açıklama da gelmedi sanırım. Maalesef bizim şirket önceden tüm kullanıcıları bilgilendirip yüklü uygulamayı silmesini talep etti. Bu da yetmemiş Anydesk iletişim portlarını kapatmış. Çok sıkı tutuluyor ama uzaktan bağlantı açısından seçeneklerimiz çok kısıtlandı. Bana kalırsa bu denli sıkı tutmamak gerek.

@hakanuzuner bir yerde local çalışabilen bir uygulama gerekliydi @fatih-acar Bey'in önerdiği Rustdesk'i çok verimli buldum. Teşekkür ederim.

Gönderildi : 21/02/2024 11:34

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Geri dönüş için teşekkürler. Local de pek çok program olabilir ama ben size sıkı tutma konusunda katılmıyorum, sorumluluğunuz tam ne bilmiyorum ama infosec veya güvenlik sizde olsa emin olun aynısını yaparsınız. Düşünsenize bir program var, siz dahil kötü niyetli kişiler kurulu olduğu sunucu veya kullanıcı bilgisayarına erişebiliyor, bu çok ciddi bir durum. Güvenlik uzmanı olmadığınızı düşünüyorum, örnek kullanıcı destek tarafında iseniz sizin işinizi çok etkilediği için muhtemel rahatsız oldunuz, sizin için durum böyle görünebilir ama IT açısından gayet normal bir aksiyon.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/02/2024 12:23

(@ozturkozgr)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Evet, haklısınız. Kurum olarak güvenlik aşamasındaki her adımdan sorumluyuz ancak aldığımız aksiyonlar uzaktan destek konusunda (daha çok beni ilgilendiren kısım) bir paradoks yaratıyor. :))

Bu arada Rustdesk servisleri de çöktü kendilerine mail attığımda aşağıdaki linki attılar. Görüldüğü kadarıyla bir Ddos saldırısı altındalar. Buradaki güvenilirlikte çok hızlı yıprandı.

https://twitter.com/rustdesk/status/1754818959637942671

Gönderildi : 21/02/2024 15:41

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Nazar ettik desene 🙂 

Gönderildi : 21/02/2024 15:45

Paylaş: