Anasayfa » Forum

Arcserve ile Backup...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Arcserve ile Backup alma problemi.

Tuna Demirel
(@TunaDemirel)
Üye

Merhaba arkadaşlar. Forumunuza yeni üye oldum ve benim söyle bir problemim var.

Arcserve backup programı ile client ve serverlarımın yedeklerini almaya başlayacağım. Programı çok iyi bildiğim söylenemez biraz kurcalama ile çözdüm gibi. (Bu arada arcserve versiyonu 11.5 sp4, 12 versiyona geçemiyorum çok pahalı geliyor şuan için).

Şimdi problemim şu; yedekleri alırken incremental yedek alıyorum. yani sadece değişen dosyaları alıyorum. bu arada yedeklerimi kasete değil başka bir harici diske atıyorum. (Promise nas 4200  2 TB) harici yedekleme ünitemi arcserve ye file sistem olarak tanıttım. İlk yedeği gayet düzgün alıyor. fakat birsonraki çalışma zamanı gelince değişenleri alıyor ve bunlarıda yeni bir dosyaya atıyor. yani verim 2 gb iken bir anda 3 gb oluyor. oysa sadece 1 dosya değişmişti ve değişim boyutuyla birlikte 1.1 gb idi yani 100 mb lık bir artış olması gerekirdi. 

Şöyle özetlemem gerekirse 

2 dosyam var biri 1gb diğeri 2gb bunları yedek aldım yedekleme diskinin içine s00001 3gb olark attı diyelim.

birsonraki yedek alma zamanı geldi ve 1gb lık dosyam 1.1gb oldu  şimdi backup olarak sadece bu dosyayı aldı diğeri değişmedi ve durum aynen şöyle oldu; s00001 3g  s00002 1.1gb  ve sonuç elimde bir anda 4.1gb lık bir veri oldu. ve böyle giderse 2 tb lık disk 1 haftada dolar. 

Böyle bir sorunu nasıl aşabilirim. 

 Umarım anlatabilmişimdir.

Şimdiden hepinize teşekkürler.

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 31/03/2009 01:43
Alper OZDEMIR
(@alperozdemir)
Üye

Merhaba şöyle birşey soracağım backup takviminiz şu şekildemi ilk gün full backup (arşive bitlerini temizle seçeneğiyle) ikinci gün incremental backup ?

CevapAlıntı
Gönderildi : 31/03/2009 14:13
Tuna Demirel
(@TunaDemirel)
Üye

Alper bey öncellikle gösterdiğiniz ilgi için teşekür ederim.

Ben önce direkt olarak bi full backup aldım. Daha sonra incremental olarak görevi değiştirip günleri ayarladım. Ama her incremental yedek aldığında yeni dosya oluşturuyor ve dediğim gibi boyut büyüyor. Arsive bitlerini temizle seçeneği tam olarak ne olduğunu bilmediğim için seçmedim.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 31/03/2009 16:04
Tuna Demirel
(@TunaDemirel)
Üye

Bu arada arsive bitleri clear ı buldum ama oda bir işe yaramıyor. Yine önceki dosyalar duruyor.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 31/03/2009 18:46
Tuna Demirel
(@TunaDemirel)
Üye

Arkadaşlar yokmudur bu sorumun bir cevabı.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 01/04/2009 11:39
Rafet S. AYATA
(@rafets-ayata)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

Merhaba Sn. Tuna,


Ben sizden şöyle bir yol denemenizi rica edeceğim. Full backup ile incremental yedeğinizi aynı klasör içerisinde tutunuz. Yani SunucuYedek klasöründe full backup ve incremental yedeği aynı klasöre yedekletiniz. Bu şekilde bir deneyerek geri bildirim yapar mısınız lütfen.

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/04/2009 04:06
Tuna Demirel
(@TunaDemirel)
Üye

Bu şekilde yapınca sorun düzeliyor. Fakat kullanıcılarında yedeklerini alıyorum ve sürekli full backup yapınca kullanıcılar bu durumdan rahatsız oluyor. Makineler çok yavaşlıyor.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 24/04/2009 11:32
Rafet S. AYATA
(@rafets-ayata)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

[quote user="Tuna Demirel"]Bu şekilde yapınca sorun düzeliyor. Fakat kullanıcılarında yedeklerini alıyorum ve sürekli full backup yapınca kullanıcılar bu durumdan rahatsız oluyor. Makineler çok yavaşlıyor.
[/quote]


Sn. Tuna,


incremental backup işlemini yapabilmesi için öncelikle full yedeği aynı dizinde görmesi gerekmektedir. Siz yapınızı buna göre değiştirmelisiniz. incremental backup işlemi için tekrar bir düzenleme yapınız bu şekilde istediğiniz yapı oluşmuş olacaktır.


Kullanıcıları da incremental backup işlemine tabi tutabilirsiniz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/04/2009 13:48
Paylaş: