Forum

3 Yanlış Sifreden S...

Bildirimler
Hepsini Temizle

3 Yanlış Sifreden Sonra Bilgisayar Formatlansın

12 Yazılar
11 Üyeler
0 Likes
1,730 Görüntüleme
(@adememir)
Gönderiler: 121
Estimable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Merhaba,

Windows oturum açma kullanıcı adı ve şifresini 3 kere yanlış girilmesi durumunda bilgisayarımın formatlanmasını nasıl sağlayabilirim ? Bilgiler kurtarılmayacak şekilde formatlanmasını istiyorum.

Bunu yapan 3. Party bir program var mı ? Teşekkürler iyi çalışmalar.

Gönderildi : 13/03/2009 18:34

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Merhaba,

Bildiğim kadarıyla böyle bir porgram şu an yok.

Ancak amacınız verilerin başka ellere geçmesini engellemek ise bu bir çözüm yöntemi değildir. Çünkü formatlanan diskten de veriler tekrar okunabilir.

Ayrıca ERD Commander tarzı bootable cd lerle şifre yenilenebilir ve oturum açılabilir.

Amacınız sizin dışınızda herhangi biri tarafından şifrenizin erd vb ile değiştirilmesi, veya diskin başka ele geçmesi durumunda verilere ulaşımı imkansız kılmak ise, kullanamız gereken yöntem veri şifrelenmesidir. Bunun için bakınız: EFS

http://www.cozumpark.com/search/SearchResults.aspx?q=EFS

Gönderildi : 14/03/2009 02:23

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba,

Eğer sizin için çok problem oluyorsa,Account Lockout'daki bu 3 değerini yükseltin.

Gönderildi : 14/03/2009 13:21

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Mesut beyin dediği gibi silinmesi yada formatlanması geri getirilemeyeceği anlamını taşımıyor. Bir gazetecinin dediği gibi :"Bu dosyaları silmiştim" Durumunda kalınabilinir. veri şifrelemesinin yanında klasörler hadda sürücüleri şifreleyebiliyorsunuz en bilinenlerinden birisi truecrypt programıdır. Kendim kullandım oldukça başarılı bir program.

Gönderildi : 14/03/2009 14:33

(@beratsur)
Gönderiler: 44
Eminent Member

Bunu isteme sebebinizi gerçekten merak ediyorum. İnsanı derin şüpheler içinde bırakıyorsunuz  [;)]

Arkadaşlar Merhaba,

Windows oturum açma kullanıcı adı ve şifresini 3 kere yanlış girilmesi durumunda bilgisayarımın formatlanmasını nasıl sağlayabilirim ? Bilgiler kurtarılmayacak şekilde formatlanmasını istiyorum.

Bunu yapan 3. Party bir program var mı ? Teşekkürler iyi çalışmalar.

Gönderildi : 17/03/2009 13:43

(@zafercalikoglu)
Gönderiler: 292
Reputable Member

bende merak ettim şimdi ,şirkettemi düşünüyorsunuz bunu

Gönderildi : 17/03/2009 18:31

(@adememir)
Gönderiler: 121
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba Notebook un çalınmaya karşı korunması için böyle bir soru sorma ihtiyacı hissettirdi. Cevaplarınız için teşekkür ederim.

C++ ile sistem dosyaları yeniden programlanarak ihtiyaca göre bir arayüz de yazılabilir. Bu şekilde soruma çözüm bulabiliyorum.

Gönderildi : 18/03/2009 15:08

(@selcukhuner)
Gönderiler: 208
Reputable Member

merhaba Notebook un çalınmaya karşı korunması için böyle bir soru sorma ihtiyacı hissettirdi. Cevaplarınız için teşekkür ederim.

C++ ile sistem dosyaları yeniden programlanarak ihtiyaca göre bir arayüz de yazılabilir. Bu şekilde soruma çözüm bulabiliyorum.

Bu gibi durumlar için laptoplar üzerinde (bazılarında) TPM denen bir özellik vardır. Trusted Platform Module adını taşır.

Mainboard üzerindeki bir chip ile kontrol edilen bir sistemdir. Windowsda kontrolünü sağlayan bir yazılımı vardır.

Bu özellik devreye alındığında HDD password ile birlikte kullanılırsa cihazdaki datalara hiç bir suretle erişmek mümkün olmayacaktır.

Gönderildi : 25/03/2009 21:12

(@teknik-mesut)
Gönderiler: 119
Estimable Member

Ben de şunu soracağım

Şimdi bazı programlar 20 formata kadar kurtarma sağlıyor. Peki bir dosyayı tek seferde 20 defa silebilecek(yada formatlayacak) yada  tamamen silebilen bir program var mı. Biraz daha açarsam yani verinin tutulduğu harddiskin sektörün adresine dosya boyutu kadar başka bir bilgi koyabilek bir şey  var mı. Ya da dosyasın sektör adresini verebilen bir program(varsa kaynak kod daha iyi olur) var mı sonra üzerine ben bir şey eklerim. Böylece aynı adrese 20 defa gereksiz dosya yüklenip silinecek  ve veri tamamen kaybolacak hale gelir.

Ben 20 diyorum belki 100'de olabilir.

Sonuçta güvenlik bu gerekirse harddisk yakan bir program (bios'tan harddisk voltaj değerleni değiştirerek falan)

Gönderildi : 29/03/2009 00:26

(@OnurARABACI)
Gönderiler: 389
Reputable Member

Ben de şunu soracağım

Şimdi bazı programlar 20 formata kadar kurtarma sağlıyor. Peki bir dosyayı tek seferde 20 defa silebilecek(yada formatlayacak) yada  tamamen silebilen bir program var mı. Biraz daha açarsam yani verinin tutulduğu harddiskin sektörün adresine dosya boyutu kadar başka bir bilgi koyabilek bir şey  var mı. Ya da dosyasın sektör adresini verebilen bir program(varsa kaynak kod daha iyi olur) var mı sonra üzerine ben bir şey eklerim. Böylece aynı adrese 20 defa gereksiz dosya yüklenip silinecek  ve veri tamamen kaybolacak hale gelir.

Ben 20 diyorum belki 100'de olabilir.

Sonuçta güvenlik bu gerekirse harddisk yakan bir program (bios'tan harddisk voltaj değerleni değiştirerek falan)

Eraser Secure Data Removal Tool
SysInternals SDelete
Darik's Boot and Nuke
OverWrite
Wipe Secure File Deletion
Secure Delete
Active@ Kill Disk Free Version
Autoclave

Gönderildi : 29/03/2009 01:41

(@orhanakdogan)
Gönderiler: 311
Reputable Member

Sistem dosyalarının yeniden programlanması gibi bi durum sözkonusu olmaz.
Login olayını winlogon.exe yönetir.
winlogon üzerinden rootkit mantığında çalışan bir dll tetiklenerek login event ları kontrol edilir.

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon\Notify\Oturum]
"DLLName"="Oturum.dll"
"MaxWait"=dword:00000258
"Impersonate"=dword:00000001
"Asynchronous"=dword:00000001
"Lock"="LockHandler"
"Logon"="LogonHandler"
"Logoff"="LogoffHandler"
"StartScreenSaver"="StartScreenSaverHandler"
"StopScreenSaver"="StopScreenSaverHandler"
"Startup"="StartupHandler"
"Shutdown"="ShutdownHandler"
"StartShell"="StartShellHandler"
"PostShell"="PostShellHandler"
"Disconnect"="DisconnectHandler"
"Reconnect"="ReconnectHandler"
"Unlock"="UnLockHandler"

Şeklindeki gibi bir registry kaydı ile
güvenli mod dahil oturum açma ekranınına, kulanılan dll ile hook atılır ve izlenir.

Şifre deneme sayısı bi yana girilen şifrenin de ne olduğunu loglayabiliyoruz,
çok kullanıcılı sistemlerde diğer userların dahi şifrelerini dosya yada registry ye yazabiliyoruz.
yani çalanın denemeden şifre resetlemesi durumunada çözüm üretebiliyoruz böylece.
Buraya kadarki kontrol kısmıydı, alarm durumunda tüm disk crypt edilebilir( veri kurtarma firmaları çözebilir)
yada tanımlı path ler geri getirilemeyecek şekilde silenebilir.

Peki çalanın kullanmasını engellemek yerine çalanı bulmak daha iyi olmazmıydı?
bunun içinde çözüm mevcut sisteminizin şifresinin resetlendikten sonra kullanılması yada
tanımlanacak diğer durumlarda IP adresini size SMS atarak bildiren uygulamada mevcuttur.

Bu yazdıklarımın tümünü içeren uygulamayı full source dahil ücreti mukabilinde temin etmek isterseniz
özelden iletişime geçebilirsiniz.

Gönderildi : 29/03/2009 18:14

(@ismailcelikbas)
Gönderiler: 315
Reputable Member

Adem bey, laptopta bu kadar degerli bilgileriniz var ise laptop calındıgında ne olursa olsun eger degerli bilgileri bilen bir kişi tarafından amaç ederek calindi ise zaten o adam onu kırdıracak ve çözdürecek insanlara ulaşır, çözüm olarak degerlerli bilgileriniz flash belleklerlerde saklayabilirisin kingston flash belleklerde 256 bit şifre ile korumalı bölümler vardir bunları kullanabilirsiniz, yada çok daha büyük verileriniz var ise SSD teknolojisi geliot PCMCI kart okuyucalar ile gelecek o zaman o tür  ürünleri rahatlıkla kullanabilirisiniz.

Gönderildi : 29/03/2009 23:50

Paylaş: