Forum

Acronis Universal R...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Acronis Universal Restore

38 Yazılar
12 Üyeler
0 Likes
2,640 Görüntüleme
(@serdareser)
Gönderiler: 51
Trusted Member
Konu başlatıcı

Acronis Universal Restore - ÇözümPark (cozumpark.com)

makalesini okudum..

bir noktayı anlamadım:

Acronis Universal Restore ile  hazır sistem image 'ini farklı bir konfigürasyona kurarken windows driverlarınımı çıkartıyor image 'dan (Sysprep gibi) yoksa sadece Raid-SCSI driver larınımı çıkartıyor. yani HP server da aldığımız image nasıl IBM server da mavi ekransız çalışıyor?

Bu konu 10 ay önce Hakan Uzuner tarafından düzenlendi

Gönderildi : 23/11/2008 15:17

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba Serdar Bey,

Acronis True Image Restore işleminde arkadaşımın makalesinde de belirtiği üzere restore işleminde size 2 adet seçenek sunmaktadır. (Bkz. Resim 17 ve 18 ) Burada ilk seçeneği kullanır iseniz o zaman windows'un hiçbir driverını yüklemez yani sıfırdan kuruyormuş gibi düşünebilirsiniz ki bu durumda tüm driverları kendiniz manuel kurmanız gerekmektedir. İkinci seçenekte ise elinizde bulunan driver ile ekleme yaparak (ki ibm cd'lerinde temiz kurulum işlemi yaparken kullandığınız cd gibi düşünebilirsiniz.) kurulum işlemini otomatikleştirerek restore işlemi bittiğinde tüm driverlarınızı yüklemiş olabiliyorsunuz.

Her iki yöntem ile de universal restore işlemini sorunsuz olarak hallledebilirsiniz. Ancak benim önerim eğer SCSI bir kart var ise bunun driverını önceden belirtmeniz de yarar varki bazen mevcut diskleri göremeyebilir.

Gönderildi : 23/11/2008 16:53

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Öncelikli olara bende driverların tatılması kanısındayım.Gerçektende diski görmeme yapıyor

Gönderildi : 23/11/2008 18:23

(@serdareser)
Gönderiler: 51
Trusted Member
Konu başlatıcı

çok teşekkür ederim ilginiz için. başarılar..

Gönderildi : 26/11/2008 15:38

(@muratcan-2)
Gönderiler: 2192
Üye

İlk önce raid yapısını oluşturduğunuzda geri dönerken herhangi bir sorun çıkmamaktadır.

Gönderildi : 26/11/2008 18:04

(@OzgurOzdemir)
Gönderiler: 3
New Member

Merhabalar

Makale bölümünde  çok güzel bir şekilde Universal Restoreyi anlatmışşsınız.. Teşekkürler..

Bir sorum olacak; Universal Restore Yapmak için standart Acronis image almak yeterlimi ( ben denedim olmuyo) Resim-15'den sonrası yani Universal Restore penceresi çıkmıyor. ( programlar full ve lisanslı olarak kurulu)

http://www.cozumpark.com/blogs/3party/archive/2008/11/23/acronis-universal-restore.aspx

Universal Restore yapmak istediğimiz HDD'nin imaga(yedek)'ini nasıl almalıyız..

Gönderildi : 03/02/2009 00:51

(@muratcan-2)
Üye

Merhaba,

Siz'deki versiyon Power Editon mu? Yani Acronis True Image Echo Enterprise Server with Acronis Universal Restore olarak mı geçiyor? Eğer öylerse kurtarma cd'sinde Acronis True Image Echo Enterprise Server with Acronis Universal Restore'u eklediniz mi kontrol eder misiniz?

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 03/02/2009 01:00

(@OzgurOzdemir)
New Member

Merhabalar

Resim-7 ve Resim-3 bende de aynı çıkıyor. yani;

Boot Cd oluştururken Acronis True Image Echo Enterprise Server with Acronis Universal Restore  seçenekleri var ve işaretleyerek CD oluşturruyorum..  CD oluştumada bir sorun yok aynı makaledeki gibi..... Sorun recovery yaparken Universal Restorenin Çıkmaması..

CD'den boot ettikten sonra  Universal Restore Full'ü seçip Recovery işlemine başlıyorum fakat normal Recovery yapıyor..

Gönderildi : 03/02/2009 01:08

(@muratcan-2)
Üye

Merhaba,

Safe modda denediniz mi?

Gönderildi : 03/02/2009 01:24

(@OzgurOzdemir)
New Member

Safe Modu denemedim...  Onu da yarın işeyerinde denerim... Şimddiden Teşekkürler... desteğiniz için..

Gönderildi : 03/02/2009 01:37

(@OrhanAslan)
Gönderiler: 278
Reputable Member

Universal restore edilmiş bootable cd ile sistemi başlattıktan sonra o CD'nin ilk penceresinden Acronis True Image Echo * with Universal Restore menüsünü seçmeniz gerekiyor. Eğer sadece Acronis True Image Echo * seçeneğini seçerseniz universal restore seçeneğini göremeyeceksiniz.

Gönderildi : 03/02/2009 01:59

(@ibrahimkalayci)
Gönderiler: 219
Reputable Member

merhaba

Bende  bugün denememi yaparken driverları windows kurduktan sonra yapsın seçeneğini seçtiğimde successfuly completed diyor fakat yeniden başlatıldıgında .
Win.server 2003 logosunda restart ediyor.

Bende yeniden restoru deneyip manuel driverları göstermeyi denedim fakat chipset inf dosyası bulunmadıgından onu ekleyemedim devamında driverlar eksik gibi bir hata ve yeniden driverları göstermemi istedi ben skip all diyerek geçtim successfuly diyerek sonlandı fakat yine restart etti.

Benim anlamadıgım siz driverlar daha sonra da kurulabiliyor demişsiniz . Ordada öyle bir seçenek var fakat bende neden restart ediyor daha sonra kurmak istediğimde .herzaman çalışmaya biliyormu acaba? driverları sonradan yükleyeme seçeneği ile restoreda ..
Başarılı bir şekilde restore edildiğini söylüyor fakat yeniden baslattıgımda .Server2003 logosunda restart ediyor.

Gönderildi : 19/02/2009 22:00

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba İbrahim Bey,

Yazınızı değiştirip bold yazmanıza gerek yok. Müsait zamanda sorularınıza mutlaka ilgili arkadaş tarafından cevap verilecektir. Unutmayınız ki bizlerde çalışan ve yoğun insanlarız ve çözümpark üzerinde sorularınıza en kısa zamanda cevap vermeye özen gösteriyoruz.

Sorunuza gelinde Acronis versiyonundan kaynaklanan bir sorun olabilir ki aynı sorunu bende build versiyon farklılığında yaşadım. Bu nedenle elinizdeki sürümün bir üst versiyonunu deneyiniz. Ayrıca bu testleri sanal ortam üzerinde mi yapıyorsunuz test ortamınız ve kullandığınız donanım özelliklerinizi sorunuza ilişkin detay olarak vermeniz sorunuzu çözmemizde yardımcı olacaktır.

Teşekkürler.

Gönderildi : 20/02/2009 04:05

(@ibrahimkalayci)
Reputable Member

Rafet Bey
yeni konu açmak istemedim hazır aynı konuda konu var iken fakat biraz uzun gibi geldi en alt kısmında ki özetleyen kısmı bold yaptım evet.

Dediğiniz gibi olabilir ben de Acronis True Image Enterprise 9.0 With Universal Restore versiyonu var.
Makaledeki gibi tüm adımlar hiç bir eksiklik yok.
Test İşlemini sanal makinalaer da değil gerçek makinalarda yapıyorum . Dün Gece (Sata,ethernet,raid sadece bunların inf dosyası var ) driverları göstererk restore esnasında yeniden denedim fakat yine başarısız. Succsessfuly diyor yeniden başlatıldıgında server2003 logosunda restart ediyor makina.
Makinaların 2 side SNC
Master , İmage ı yüklenecek olan makina;

Sunucu Adı Marka Model İşlemci Memory
Hard Disk Raid Yapısı Ethernet Storage Verdiği Servisler
SERVER SNC PXHHS300 INTEL XEON 3.0 GHz 533 MHz 512KB 4x1GB
4X36.9 SEAGATE 15000-80 U320 SCSI - Gbit INTEL 5275/5300 KASA İÇİN 6'LI HOT-SWAP SCSI MODUL Domain Controller,Firebird Server
Disaster anında devreye geçecek olan makina ise;

Fuarserver SNC PXBKS-N300 XEON 3.0GHz (3 X 73G RAID) 4 X1 (Max-8gb -8 Slot)
3X73 MAXTOR U320 SCSI INTEL SRCZCRX U320 SIFIR KANAL RAID KARTI (128MB) Gbit INTEL 5275/5300 KASA İÇİN 6'LI HOT-SWAP SCSI MODUL

Disaster anında devreye geçecek olan makina ise;

Fuarserver SNC PXBKS-N300 XEON 3.0GHz (3 X 73G RAID) 4 X1 (Max-8gb -8 Slot)
3X73 MAXTOR U320 SCSI INTEL SRCZCRX U320 SIFIR KANAL RAID KARTI (128MB) Gbit INTEL 5275/5300 KASA İÇİN 6'LI HOT-SWAP SCSI MODUL
Bu ileti 10 ay önce Hakan Uzuner tarafından düzenlendi

Gönderildi : 20/02/2009 12:21

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba İbrahim Bey,

1. Bu sunucuların mümkünse sadece inf değil tüm driverlarını bulunuz. Bunlarda inf olacaktır ama eksik inf dosyaları bazen ihtiyaç doğrultusunda diğer dosyalara da gereksinim duymaktadır.

2. Yukarıdaki işlem gerçekleşmemesi durumunda Acronis yeni versiyonu denemenizi önereceğim.

Gönderildi : 22/02/2009 05:25

(@muratcan-2)
Üye

Merhaba,

Snclerde bende sorun yaşadım. Driverlarında hatalar olabiliyor normal kurulumda bile sorun yaşadağım çoktur. Size tavsiyem Snc ile iletişime geçip driverları yeniden istemenizdir. Büyük olaşılıkla sorun driverların tutmamasından kaynaklanıyordur.

Sağlık sorunları yaşadığım için foruma girememiştim gecikmeden dolayı özür dilerim.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 22/02/2009 19:54

(@ibrahimkalayci)
Reputable Member

Rafet bey sadece inf dosyalarını görüyor acronis inf yoktan kastım bu sebeptendi.

Estf. Murat Bey Geçmiş olsun ..

Bende öyle yapacagım Snc ile görüşüp durumu dile getireceğim ve driverları yeniden isteyeceğim . . bakalım sorun çözülecekmi ayrıca driverlar restore esnasında değilde sonradan da kurulabiliyor diye okudum bu doğrumudur. Deneyen varmı yani skip deyip geçip windows açıldıktan sonra yukleyen yani windows açılıyormu driver ı göstermeden .?

Gönderildi : 24/02/2009 17:24

(@rafets-ayata)
Üye

Eğer ortamda raid kart varsa zaman zaman açılmayabiliyor. Yani her zaman işe yaramıyor en azından raid kartın driverini v.s. geçmiş olmalısınız ki sistem açılsın ve diğer driverları tanıtabilesiniz.

Gönderildi : 24/02/2009 23:59

(@ibrahimkalayci)
Reputable Member

Biraz geç oldu ama geri bildirimde bulunmak istedim yinede . Evet sadece raid card ının driverini gösterdim ve açıldı diğer driverları daha sonra kurdum ..

şimdi şöyle birşey yapsam olurmu gerçi dşünmüyorum yapmayıda image in image ını alsak driverları kurduktan sonra ..sonrada direk o imageın image ın dan dönsek olur bence tabi bu sefer o image eski olcak halliyle ama çalışırmı çalışır dimi ?

teşekkürler arkadaşlar..

Gönderildi : 03/03/2009 12:40

Sayfa 1 / 2
Paylaş: