Forum

Raid 5 yapısından a...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Raid 5 yapısından alınan imajın Raid 50 yapısına recovery edilmesi.

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
619 Görüntüleme
(@salihdeveci)
Gönderiler: 37
Trusted Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar selamun aleyküm. Raid 5 yapısında ilerleyen bir sistemde Acronis ile alınan bir tam yedeğin, aynı donanımda raid 50 olarak yeniden yapılandırılmış bir disk sistemine recovery edilmesi konusunda bir mantık hatası görmüyorum. Fakat canlı olarak test etmediğim için bilen arkadaşlarıma danışmak istedim. İlgili arkadaşlarımın yorumlarını beklerim, hayırlı akşamlar.

(Böyle bir senaryoya neden ihtiyaç duyulduğu sorulursa; 3 adet 300gb raid 5 perc h310 şeklinde ilerleyen bir sistemi performans sorunlarından dolayı 6 adet 300gb raid 50 perc h310 haline getirmeyi düşünüyoruz. Fakat bu fikri hayata geçirirken hali hazırda çalışan hiçbir uygulamayı yeniden kurmayı göze alamıyoruz çünkü çok riskli ve olası bir hatada şirket bilinmez bir süre çalışamaz duruma gelebilir. )

Gönderildi : 19/12/2018 02:47

(@hakankaplanoglu)
Gönderiler: 482
Honorable Member

Aleyküm selam. Aldığınız yedeği restore yaparken uygulamalar raid yapısına bakmaz. Önemli olan yedeği döneceğiniz alanın yedekten geri dönüş için yeterli olmasıdır.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 19/12/2018 03:40

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

kullandığınız raid kartın, raid 50 desteği mevcut ve yedeği dönmeye çalıştığınız alan, ilk yedek alanından daha büyük.

teorik olarak bu senaryoda sorun yaşamazsınız.

ancak yaşadığınız darboğazın raid 50 ile biteceğine emin misiniz ?

benzer senaryoyu gerçekleştirip, yine aynı darboğazı yaşayan birçok kurum gördüm.

kapasite ve io tarafıa göre, raid 50 yerine, 2. bir ssd raid grubuda denenebilir, sizin adınıza daha az riskli olacaktır.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/12/2018 09:57

(@salihdeveci)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Cevaplarınız için teşekkür ederim. İlk olarak raid 0 yapısı vardı fakat müşteriye bunun tehlikeli olduğunu ifade edip raid 5 e geçtik. Tabi ardından performans inanılmaz derecede düştü. Raid kartının raid 50 desteği olduğu içinde müşterinin eski hızıyla raid 5 in güvenliğini elde edebiliriz mantığıyla yola çıkalım diyoruz. Tabi ssd olayı ayrı bir güzel olur fakat Dell r720 için 300 gb kapasiteli hangi diski ne kadara bulabiliriz onu bilmiyorum. 

Gönderildi : 19/12/2018 15:03

(@turancoskun)
Üye

üsttede belirttiğim gibi, mevcut sorun raid kaynaklı ise ikinci bir raid grubu kullanabilirsiniz.

dell enterprise 200gb ssd'lerin fiyatı makul.

ek olarak dell r720 garanti yok ise, oem ssd tercih edebilirsiniz.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/12/2018 03:14

(@salihdeveci)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Turan bey ikinci bir raid yapısı oluşturun derken tam olarak neyi kastettiğinizi anlamadım. Şu an raid 5 3 diskli olarak gidiyor bu sistem. 

Gönderildi : 25/12/2018 23:15

(@turancoskun)
Üye

Salih bey,

mevcut raid grubunuz/virtual drive sorun yaşattığından, yeni diskler ile birlikte tekrar yapılandırmayı planlıyorsunuz.

bu noktada yeni ssd/sas diskleri raid grubuna eklemek yerine, 2. bir raid grup/virtual drive olarak yapılandırarak, daha basit/hızlı çözüm üretmiş olursunuz.

referans adres fikir verecektir.

https://www.dell.com/support/article/tr/tr/trbsdt1/sln132533/how-to-initialize-and-create-a-virtual-disk-with-a-dell-poweredge-raid-controller-perc-?lang=en

Gönderildi : 26/12/2018 00:32

(@salihdeveci)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Anladım. Teşekkür ederim.

Gönderildi : 26/12/2018 02:01

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar Salih Bey ,

Raid Level Migration da  yapılabilir idi hedef  raid 50  olmasaydı ek bilgi  olarak  paylaşmak  isterim Raid level Migration destekliyor ise  controller  Raid levelleri  direk  değiştirilebiliyor. ( Hedef migration Level'i 10/50/60 olduğu  zaman Raid Level Migration YAPILAMIYOR ancak Raid 0'dan 1'e / Raid 1'den 5'e vb yani 10/50/50 harici  level migration  genel olarak  yapılabiliyor  diyebiliriz )

Ileride  ihtiyacı olabilecekler  aşağıdaki linkten bilgi alabilirler

https://www.dell.com/support/article/us/en/04/sln156106/reconfiguration-of-virtual-disks-on-the-poweredge-raid-controller-perc-h310-h710-h710p-and-h810?lang=en

Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 26/12/2018 03:08

Paylaş: