Forum

Siemens NX cam/cad ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Siemens NX cam/cad yazılımı

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
5,435 Görüntüleme
(@HalitSiMSEK)
Gönderiler: 94
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

NX programanı lisansız kullanıp yakalanan kimse oldumu acaba prosedür nasıl işliyor cezası nedir?

Bilgisi olan arkadaşlar beni aydınlatırsa sevinirim 🙂

Gönderildi : 19/12/2016 18:08

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

NX kullanıyoruz. Pahalı bir yazılım. Her yazılım gibi illegal kullananlar var ancak yazılım firmasının hakkını yemek doğru değil. NX kullanan bir yapı para kazanıyor demektir. Para kazanan firmada para kazandığı enstrümanlara para vermeli.

BSA tarafından yapılan denetimlerde NX denetleniyor mu bilemem ama sağlam şekilde firma afişe ediliyor. Firma büyükse bunu zevkle yapıyorlar. Ufaksa afişe olmasının faydası pek olmayacağından maddi tazmin yoluna gidiyorlar. Böyle bir kaç firma var 🙂

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 20/12/2016 22:09

(@HalitSiMSEK)
Gönderiler: 94
Estimable Member
Konu başlatıcı

Rıza bey, 

Hukuksal bir zemini varmı bilemiyorum ama uzaktan tespit yoluyla yerinde görmeden incelemeden cezai yaptırım uygulanabilirmi onu merak ediyorum çünkü firmanın stili bu şekilde telefonla arıyorlar biz sizi yakaladık size ceza kesicez diyorlar 🙂 bana hiç mantıklı gelmedi ne alaka hangi mahkeme böyle bir cezayı uygularki ?

Sizin değindiğiniz husus bambaşka tabiki afişe etmek. Oda endişe verici tabiki hep diken üstünde olmak hiç iyi olmaz.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler 🙂

Gönderildi : 21/12/2016 11:09

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Lisans alın kafanız rahat olsun.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 23/12/2016 12:29

(@andackartal)
Gönderiler: 149
Estimable Member

Konuyu yeni gördüm, ilgimi çekti. 
Eski bir konu ama ilginizi çekeceğini düşündüğüm bir kaç bilgi paylaşayım.

2002 Yılından bu tarafa nx kullanıcısıyım.  Yazılımın piyasaya çıkış adı UniGraphics'dir bu sebeple eskiler hala UG der.
Yalnızca linux tabanlı işletim sistemleri için piyasa sürülmüş zorda olsa windows a adapte olmuştur. 

Çalıştığım firmada  proengineer ve catia gibi yazılımlarda kullanıyoruz. Tüm yazılımlarımız bakım anlaşmalıdır.
Her yeni versiyona sahip oluruz ve yıllık bakım anlaşması bedelini 4 taksit de türkiye dist. lere öderiz.  
Winrar' da bile yanlış yapmayız 7zip kullanırız.

Şimdi soruya naçizane cevap vereyim;
Diyelim siz XX programı şirket ağında bir bilgisayarda lisanslı olarak kullanıyorsunuz. Sonra  2. bir bilgisayara aynı programı kaçak yüklediniz. İşte burada yakalanma riskiniz çok yüksek. 

Bunu bir tavsiye olarak anlatmadım. Sadece soruya cevap vermek istedim.  Asla benim lisansım var 1 tane kaçak kullanabilirim mantığını kurmayın.
Para kazanıyorsanız lisans satın alacaksanız. Yakalanma ve ceza riskiniz olmasa bile almak zorundasınız. 

Almıyorsanız da opensource yöneleceksiniz.
Saygılarımla,

Gönderildi : 06/10/2017 12:17

Paylaş: