Forum

Diskpart Zamanlama

Bildirimler
Hepsini Temizle

Diskpart Zamanlama

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
958 Görüntüleme
(@MuammerKOSEOGLU)
Gönderiler: 196
Reputable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Merhaba,

Şöyle birşey yapmak istiyorum. Sunucumuzdaki bir Diskin belirleyeceğim bir saatte sürücü harfi atanmasını ve yine beliryeleceğim bir saatte atanan bu sürücü harfinin silinmesini istiyorum. Diskpart bu işlemi yapıyor ama bat dosyası yazdığım halde olmadı. Yazılım konusunda da çok iyi olmadığım için sizlere danışmak istedim.

Teşekkürler.

Gönderildi : 02/06/2016 12:13

(@sametdiker)
Gönderiler: 108
Estimable Member

Arkadaşlar Merhaba,

Şöyle birşey yapmak istiyorum. Sunucumuzdaki bir Diskin belirleyeceğim bir saatte sürücü harfi atanmasını ve yine beliryeleceğim bir saatte atanan bu sürücü harfinin silinmesini istiyorum. Diskpart bu işlemi yapıyor ama bat dosyası yazdığım halde olmadı. Yazılım konusunda da çok iyi olmadığım için sizlere danışmak istedim.

Teşekkürler.

Merhaba,

Benzer bir uygulamayı lokal ortamda bulunan HDD'ler için kullanmıştım ve sorunsuz olarak çok uzun süre işimi görmüştü. Diskpart komutu ile bu işlemi yapacağınıza göre bat dosyasının düzenlerken Diskpart'ın uygulayacağı komutları referans alacağı bir dosyaya ihtiyacı var. Bu dosya içeriğine işlem görecek HDD'nin bilgilerini girmeniz gerekmektedir. Örneğin Disk Numarası, Disk Yapısı ( GPT, MBR ), biçimlendirilecek alan, Sürücü numarası, Etiket vb. gibi bilgiler. Aşağıda kullandığım kodu 2 parça olarak paylaşacağım 1. kod bat dosyası, 2. kod ise referans dosya olacak. Bat dosyasını çalıştırdığınızda referans dosyasını baz alarak Diskpart ilgili işlemi gerçekleştirecektir.

---- KOD 1 ( Bat Dosyasının içeriği ) ----

@echo off

cd\

diskpart /s c:\referans_dosya.txt ( Her hangi bir dizine de koyabilirsiniz dosyayı ben direkt c:\ dizininde çalıştırdım )

exit

--- KOD 2 ( Diskpart için referans dosya ) ---

SELECT DISK=2
clean
convert gpt
create partition primary size=1024
format quick fs=ntfs label="E_SATA_TEST"
assign letter="T"
EXIT

Sormak istediğiniz başka bir şey olursa elimden geldiğince yardımcı olabilirim.

Başarılar.

Gönderildi : 02/06/2016 14:40

(@MuammerKOSEOGLU)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Cevap için teşekkürler.  mountvol dos komutu ile sürücü harfini silebiliyorum ancak tekrar sürücü harfi atayamadım bir türlü.  Yani benim istediğim diski belli saatlerde görünmez yapmak. sizin verdiğiniz ayrıntılardan pek birşey çıkaramadım üzgünüm. Yardımınızı rica ederim

Gönderildi : 02/06/2016 17:01

(@sametdiker)
Gönderiler: 108
Estimable Member

Tekrar Merhaba,

Paylaştığım kodları kendi yapınıza göre uyarlayıp uygularsanız sorunsuz olarak çalışacaktır. Kodu kısaca açıklıyorum.

SELECT DISK=2 ==> " İşlem görecek diski seçer. "
clean
convert gpt ==> " Disk'in GPT Mod'a göre biçimler. "
create partition primary size=1024 ==>" Disk üzerinde oluşturulacak alani belirtir. "
format quick fs=ntfs label="E_SATA_TEST" ==> " Disk'in başlığı "
assign letter="T" ==> " Atanacak sürücü harfi "
EXIT ==> " Çıkış "

Gönderildi : 02/06/2016 21:33

(@MuammerKOSEOGLU)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Samet bey ilginiz için teşekkürler ama şunu anlatamadım sanırım. Sizin bu verdiğiniz kodda ,  her bu kod çalıştığında diski biçimlendirecek. Ben biçimlendirme istemiyorum.

örnek veriyorum, bilgisayarımda o disk saat 10 ile 11 arasında 1 saat görünsün. Sonra sürücü harfi kaldırılsın ve görünmez, müdehale edilemez hale gelsin. ve bu işlem hergün tekrarlansın. ama içindeki bilgiler kalsın.

Gönderildi : 03/06/2016 12:50

Paylaş: