Forum

DLP Nasıl Kullanılı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DLP Nasıl Kullanılır?

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Reactions
682 Görüntüleme
(@haticekara)
Gönderiler: 225
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

DLP konusunda bilgilerim eksik. Burada bulunan makaleyi okudum ancak nasıl kurulur nasıl kullanılır tam olarak bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim

Teşekkürler

Gönderildi : 01/06/2016 17:46

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhabalar,

DLP konusunda bilgilerim eksik. Burada bulunan makaleyi okudum ancak nasıl kurulur nasıl kullanılır tam olarak bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim

Teşekkürler

Merhaba,

DLP çok geniş bir konu ama özetle bir bilginin içeriden dışarıya sızmasını engellemek olarak tanımlayabilirsiniz. DLP ürünlerine göre kurulum farklılık göstereceği gibi kurallar ve uygulamalar bambaşkadır.

Örneğin siz şirket içerisinde paylaşımda kullandığınız dosyaların USB Disk, E-Mail, POP3 , IMAP v.s. şirket dışına çıkmasını engellemek için kural oluşturursunuz. Buna göre mevcut yapınızı yapılandırırsınız uygulamanın kurulu olduğu cihazlardan sadece erişim sağlanır ve DLP ile dışa çıkması engellenir.

Çok geniş bir soru sormuşsunuz bu nedenle yönlendirmek çok zor. Danışmanlık hizmeti almanız sizin için daha faydalı olacaktır.

Gönderildi : 01/06/2016 20:22

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Merhaba,

Rafet bey'in belirttiklerine ek olarak, dlp tarafında artık uygulama kütüphaneleri tarafında ciddi sorunlar yaşanmakta.

yazılım firmaları çok sık versiyon değişikliğine gittiğinden, yazdığınız kuralların bir önemi kalmıyor.

basit bir örnek vereyim, yakın zamanda browser tarafında bir güncellemeden sonra global dlp çözümü,  monitorleme ve blocklama yapamıyor,

siz verilerim güvende derken, korumasız olarak verileriniz public yöne transfer edilebiliyor.

tavsiyem, önceliklerinizi göre, data encryption, dlp çözümü veya ikisini bir arada kullanarak, çözüm üretebilirsiniz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/06/2016 01:50

(@BURAKSONER)
Gönderiler: 4
New Member

DLP tercihinde tüm portları tarayabilen bir çözüm olmasına dikkat edilmesi gerektiğini söyleyebilirim.

Gönderildi : 09/06/2016 18:27

(@BURAKSONER)
New Member

Merhabalar,

ilk yorumuma ek olarak;

DLP nin etkin bir şekilde kullanılabilmesi için ilk şart hassas verilerin belirlenmesi ve sınıflandırılması gerekmektedir. Discover, endpoint gibi özelliklerin net anlaşılabilmesi için iyi bir demo ortamına ihtiyaç duyacaksınız. Araştırmalarıma göre ve sadece DLP işi yapan tek markanın GTB olduğunu rahatlıkla dile getirebilirim. Demo için GTB yi denemenizi öneririm...

Gönderildi : 09/06/2016 18:48

(@BURAKSONER)
New Member

Öncelikle inspector vasıtası ile tüm portlar dinlenmeli. Bluecoat kullanılıyor genellikle inspector olarak. Kurulum için gereksinimler benzer olsa da markalara göre değişkenlik gösteriyor. Nasıl kurulur kısmı için elimde GTB nin tüm dökümanları mevcut istenirse bir şekilde paylaşabilirim

iyi çalışmalar

Gönderildi : 14/06/2016 12:09

Paylaş: