Forum

Ağda her kese payla...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Ağda her kese paylaşılan dosya ve klasöru silemesinler

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
3,542 Görüntüleme
(@tariyeleyyubov)
Gönderiler: 89
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba.Workgroup ortaminda Windows server 2012 üzerinde (everyone olarak) paylaşılan içinde farklı dosyalardan ibaret bir klasör var.Kullanıcılar bu klasör içindeki dosyalar üzerinde zaman zaman değişiklik yapıyorlar.Bazen de yanlışlıkla her hangi bir dosyayı siliyorlar.Malumunuz workgroup ortaminda ağ üzerinde paylaşılan dosya ve klasör kulanıcı tarafından silinirken kökünden siliniyor ve geri dönöşüm kutusunada da bulumuyor.Domain ortaminda kullanıcıya silme yetikisini yasaklamak mümkün,maalesef workgroup ortamında mümkün değil.Workgroup ortaminda silme yetikisi ile değistirme yetkisi ayrılmaz bir yetki birini verirsen digeri otomatik uygulanır.Workgroup ortamında ağda paylaşılan klasör ve dosyaların silinme yetkisini kullanıcılarda nasıl iptal ederim? 3rd party program varmı bu iş için?? eğer yoksa kullanıcılar üzerinde çalıştiğı dosyanın değiştirildikden sonra bir kopyasını başka bir yerde saklasın ? hic biri mümkün degilse en azından Workgroup ortaminda kimler neyi silmiş diye bir log programı da olur. Lutfen yardim edim bu konuyu günlerdir netde arıyorum 

Gönderildi : 28/04/2016 14:38

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

en basit hali ile os seviyesinde, vss desteği olan backup agent işinizi görecektir.

her 15 dakikada bir inc. yedek aldırırsanız, kullanıcı dosyayı değiştirdi veya sildi, direk geri dönebilirsiniz.

alternatif olarak, os bağımlılığınız yok ve bütçeniz var ise, synology nas çözümlerinden birini alıp, fs tarafında kullanabilirsiniz.

dosyalar silinsede, geri getirebilir, farklı bir klasör üzerinde düzenli kopyalarını saklayabilirsiniz.

herkesin farklı bir tecrübesi mevcut, alternatif çözümlerde gelecektir.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/04/2016 15:42

(@tariyeleyyubov)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Öncelikle cevapladiğız için teşekkür ederim.bir sorum daha olacak.Ben Server üzerinde zaten veeam backup kullanıyorum.Günde bir kez iş sonrası File and Folder yedeğini alıyorum.Sorun kullanıcılar dün aldığım yedekden bu gün alınacak yedeğe kadar üzerinde değişiklik yaptiğı dosyayı aniden silmesidir.Her saatin kendi hükmü var.Soru: Kullanıcılar server üzerinde paylaşılan klasördeki dosyalarda kullanırken yani değişiklik yaptığı an yedek almaya calışırsam sorun olmazmı?? Bana her saat başı yedeklemek daha mantıklı geldi.

Gönderildi : 28/04/2016 16:57

(@turancoskun)
Üye

veeam hypervisor seviyesinde çalıştığından, çalışma saatinde yedek almanız herhangi bir sorun yaratmaz.

yedekleme zaman aralığı tamamen sizin ihtiyaçlarınız ve kurum politikasına göre değişiklik gösterir.

1 saat sizin için yeterli ise, veeam üzerinde task oluşturmanız yeterli.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/04/2016 17:05

(@tariyeleyyubov)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Veeam backup endpoint free kullandigim için her saat başı yedek almam imkansız gibi gözüküyor.Peki windows backup la bu işi yapa bilirmiyim? Windows backup her saat başı yedek almak gibi bir kolaylık sağlıyor

Gönderildi : 28/04/2016 17:32

(@turancoskun)
Üye

veeam endpoint hypervisor seviyesinde çalışmaz.

siz veeam kullanıyorum dediğinizde, direk veeam b&r aklıma gelmişti.

task seçeneği ve support olmayan bir ürün, kullanmak tercihinize kalmış.

windows backup çok nadir kullandım, daha tecrübe kullanıcılar size cevap vereceklerdir.

Gönderildi : 28/04/2016 18:14

(@MustafaKURU)
Gönderiler: 388
Honorable Member

Merhaba,

Volume Shadow Copy yapabilirsin.

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2009/11/14/volume-shadow-copy.aspx

Gönderildi : 28/04/2016 18:31

(@tariyeleyyubov)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Mustafa bey bu da mantıklı bir çözüm.Önceler kullanmıştım.Anlaşılan workgroupda delete işlevini engelleyecek bir tool ve ya başka bir yol yok.Önerileriniz için teşekkür ederim.Allah hepinizden razi olsun.

Gönderildi : 29/04/2016 02:57

Paylaş: