Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

disk io

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
783 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

diskin ne kadar io harcadığını rakam olarak görebileceğim bir program var mı ? program yavaş calışıyor uretici dökümanlarında yaklaşok değerler var ama ben programın çalıştığı diskdeki I/O değerini bilmiyorum. bunu nasıl bir program bulur programı nasıl kullanırım özel ayarları var mı ?

Gönderildi : 11/02/2013 12:00

(@sercansadikoglu)
Gönderiler: 547
Honorable Member

Merhaba,

Windows 8 ya da server 2012 kullanıyorsanız bunu task manager üzerinden takip edebilirsiniz.Bunun dışında linkte verdiğim program işinizi görecektir diye düşünüyorum

http://hard-disk-sentinel.software.informer.com/ 

Gönderildi : 11/02/2013 12:51

(@Anonim)
Konu başlatıcı

hocam programı kurdum nereden bulacağım bunu bir değerlerimi toplayıp cıkaracağız ?

Gönderildi : 11/02/2013 13:23

(@sercansadikoglu)
Honorable Member

hocam programı kurdum nereden bulacağım bunu bir değerlerimi toplayıp cıkaracağız ?

siz anlık olarak disk i/o değerlerine mi bakmak istiyorsunuz yoksa diskin max i/o değerini mi görmek istiyorsunuz? 

Gönderildi : 11/02/2013 13:40

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Anlık olarak disk i/o değerlerine mi bakmak istiyorum. diğerinide görmek isterim

Gönderildi : 11/02/2013 17:53

(@sercansadikoglu)
Honorable Member

Anlık olarak disk i/o değerlerine mi bakmak istiyorum. diğerinide görmek isterim

Linkteki programda disk performance menüsünde anlık Current Read Rate - Current Write Rate (okuma-yazma) değerlerini görebiliyorsunuz zaten?  Diskin okuma/yazma performansını ölçmek istiyorsanız aşağıdaki programı kullanabilirsiniz.

http://crystalmark.info/software/CrystalDiskMark/index-e.html 

Gönderildi : 11/02/2013 18:08

(@KenanDogan)
Gönderiler: 938
Noble Member

burdan devam edeyim dedim. crystalsdisk mark programını çalıştıracağım. programda seq 512k 4k 4kqd32 secenekleri var bunların hangisini secmeliyim. demek istediğim benim diske uygun hangisi benim diskteki bunlarla karşılaştırmak için benim diskin neresine bakacağım. soru  yanlış olabilir siz düzeltin . ben sunu öğrenmek istiyorum disk I/O bende yuksekmi bunu neye göre değerlendiriyorum. hangi veriyi bulacağım hangi programla yapımdaki veriyi bulup diğerleriyle kaşılaştıracağım. anlattığım sacma ise siz düzeltin lütfen yanlış mı soruyorum yada düşünüyorum.

disk üzerinde database calışıyor . disk I/O değeri için bir değer söylenirmi kime soracağız ve ben öğrendiğim değeri neyle nasıl karşılaçtıracağım

Gönderildi : 14/02/2013 15:30

(@sercansadikoglu)
Honorable Member

burdan devam edeyim dedim. crystalsdisk mark programını çalıştıracağım. programda seq 512k 4k 4kqd32 secenekleri var bunların hangisini secmeliyim. demek istediğim benim diske uygun hangisi benim diskteki bunlarla karşılaştırmak için benim diskin neresine bakacağım. soru  yanlış olabilir siz düzeltin . ben sunu öğrenmek istiyorum disk I/O bende yuksekmi bunu neye göre değerlendiriyorum. hangi veriyi bulacağım hangi programla yapımdaki veriyi bulup diğerleriyle kaşılaştıracağım. anlattığım sacma ise siz düzeltin lütfen yanlış mı soruyorum yada düşünüyorum.

disk üzerinde database calışıyor . disk I/O değeri için bir değer söylenirmi kime soracağız ve ben öğrendiğim değeri neyle nasıl karşılaçtıracağım

Seq değerine bakın.Ardışık okuma yazma performansını öğrenirseniz sizin için yeterli olur. 

Gönderildi : 15/02/2013 04:14

Paylaş: