Forum

Domino database yet...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Domino database yetkilendirme

8 Yazılar
1 Üyeler
0 Likes
566 Görüntüleme
(@mehmetparlakyigit)
Gönderiler: 495
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar yapımda domino server 8.5.2 kullanmaktayız. Şöyle bir durum var. Mail kullanıcılarından biri yıllık izine çıktığı zaman aynı departman içerisinde başka bir kullanıcıya database erişim yetkisi verilerek yıllık izne giden kullanıcılarının kendi lotus notes üzerinden görebilmekte ben bu uygulamayı kullanıcının database sağ tıklayarak yetkilendireceğim kullanıcıyı atadım. ve gerkli izinleri verdim. Fakat yetkilendirdiğim kullanıcının bilgisayarına gittiğimde yıllık izne çıkan personelin database yani maillerini görünüleyemiyor bunun için ne yapmam gerekir. Şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 25/06/2012 12:02

(@mehmetparlakyigit)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba 
mail forward etmenin yolu nedir ? 

Gönderildi : 26/06/2012 10:47

(@mehmetparlakyigit)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Çok teşekkür ederim. yardımınız için daha önceden database üzerinde yetki verilerek yapılıyormuş. Ama buda işi çözdü. 

Gönderildi : 26/06/2012 12:43

(@mehmetparlakyigit)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Tekrar merhaba dediğiniz gibi Forwarding adresi başka bir kullanıcıyı ekledim. Lakin 
Forwarding adrese eklediğim mail adresini sildiğim de kullanıcıya artık mail gelmiyor. Test etmek için 
Forwarding adresine kendi mail adresini de yazdım lakin hiç bir sonuç değişmedi sebebi ne olabilir acaba ? 

Gönderildi : 04/07/2012 12:59

(@mehmetparlakyigit)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Evet olay tam anlattığınız gibi

Gönderildi : 04/07/2012 15:20

(@mehmetparlakyigit)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba ne yaptıysam olmadı malesef bende kullanıcıyı sildim. Yeni kullanıcı oluşturdum. (Database de yeni) lotus client üzerinde kullanıcıyı tanımlamak için gerekli dosyaları sildim. User.id names.nfs gibi lotus çalıştırdım ve gerekli bilgileri verdim. çapraz yetkilendirme bulunamadı gibi bir hata verdi bende acaba kullanıcının mail adresini yanlışmı oluşturdum dedim tekrar mail hesabını sildim ve yeniden kullanıcı oluşturdum. Lotus notes üzerinde aynı işlemleri tekrar denedim aynı hatayı aldım. Bu seferde kullanıcının mail hesabını web tarayıcısından ulaşmayı denedim. İnternet tarayıcısı üzerinden mail hesabına erişiliyor mail alıp gönderebiliyor. Lakin Lotus kullanıcıyı tanımladığımda ve kullanıcının şifresini girdiğimde hala çapraz yetkilendirme bulunamadı diyor. Bu problemi nasıl çözebilirim. Şimdiden teşekkürler.

Şöyle bir hata mevcut ayrıca kendi hesabımı açıyorum ve internet tarayıcısı üzerinden kullanıcıya mail attığımda mail ulaşıyor farklı bir kullanıcının lotusundan mail attığımda mail ulaşmıyor. 

Hatanın tam metni şu şekilde Sunucu hatası:Sunucunun domino dizini kimliğinizi doğrulayabilecek herhangibir çapraz yetki içermiyor.

Gönderildi : 26/07/2012 15:18

(@mehmetparlakyigit)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba TO derken neyi kastettiğinizi anlayamadım lütfen mağruz görün çünkü dominoda çok yeniyim. 

Gönderildi : 30/07/2012 11:42

(@mehmetparlakyigit)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar problemi çözdük. Sebebine gelince yeni bir kullanıcı tanımlarken cert.id isimli sertifikayı göstermem gerekiyormuş. Bense yanlış bir id gösterdiğim için ortada herhangi bir yetki bulunmadığı için çapraz yetkilendirme istemekteydi. Bunun içinde çapraz bir sertifika oluşturmam gerekecekti ama gerçek cert.id bulduğumuz için problem çözülmüş oldu. Sizlerinde aklında bulunsun domino server ilk kuruluğunda üzerinde 3 adet sertifika ile geliyor bunlar server.id, admin.id ve cert.id dir. Yeni bir kullanıcı oluşturduğumuzda cert.id göstermemiz gerekmekte ve kullanıcı tanımlamasını yapmamız gerekiyor. Hepinize ayrı ayrı çok teşekkür ederim. 

İyi çalışmalar. 

Gönderildi : 02/08/2012 17:30

Paylaş: