Forum

Filezilla 'da herşe...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Filezilla 'da herşey güzel ama kullanıcıların dışarıdan girmesini nasıl sağlıyacağız.

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
433 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Arkadaşlar filezilla kurdum.Çözümpark'daki makaleden okudum yaptım localde herşey güzel ama ben filezillayı nasıl dışardan erişime açarım onu bulamadım daha doğrusu hiç anlamadım bunun mantığını mesela  ftp.sevda.com yazdıklarında kullanıcı adı şifresi gelsin bunu nasıl yapıyorsunuz

Herkese teşekkürler şimdiden

Gönderildi : 28/03/2012 01:17

(@ugur-acikgoz)
Gönderiler: 94
Estimable Member

localde sorun yok ise tek yapmanız gereken modem veya varsa firewalldan tcp 20 ve 21 nolu portları filezilla server yüklü makinaya natlamak. bu işlemden sonra wan ip nizi kullanarak 85.105.xx.xx gibi, browserdan ftp://85.105.xx.xx şeklinde veya filezilla client yazılımı ile ftp sunucunuza dışardan bağlanabilirsiniz. isim ile bağlantı sağlamak için ise sevda.com alan adının tutulduğu dns de ftp kaydı açıp ip olarakda bu açılan kayıda sizin wan ipnizi yazmanız gerekmektedir. 

Gönderildi : 28/03/2012 01:26

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba sevda hanım ,

Modeminizden 21 portunu filezilla kurulu makinaya yönlendirin. Bu şekilde ftp://xx.xx.xx.xx şeklinde statik ip adresinizle ftpyi dışarı kullandırabilirsiniz. ftp.sevdaoz.com şeklinde kullandırmak için ise sevdaoz.com alan adınızın dns bilgilerini tutan global dnste ftp.sevdaoz.com xx.xx.xx.xx şeklinde bir A kaydı açın. Bu şekilde global kayıt 8-48 saat arasında aktif olunca sorun kalmaz. 

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 28/03/2012 01:33

(@DenizASLAN)
Gönderiler: 808
Noble Member

Sevda hanım,

Arkadaşların tüm dediklerine ilaveten, şayet önemli dosyalar barındıracak ve şifre güvenliği de complex bir yapıda olmayabilir tam sağlanamayabilir endişeniz var ise kesinlikle 21 numaralı portun yerine farklı bir port numarası belirlemenizi tavsiye ederim.

Gönderildi : 28/03/2012 01:38

(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Arkadaşlar hepinize tek tek teşekkür ediyorum.Sanırım sayenizde anladım çok geç oldu saat  ama yarın deniyeceğim

Gönderildi : 28/03/2012 01:52

Paylaş: