GFI webmonitor netw...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

GFI webmonitor network'deki pclere kullanmak ?  

Berk Erarslan
(@BerkErarslan)
Üye

Sunucu yönetimi hakkında çok geçmişim yok fakat şirketimizdeki sunucu yönetimini ben yapıyorum ( 15 kişilik bir ekip için).

 Sunucu olarak windows sbs 2011 essentials kullanıyoruz ve kullanıcıların bazı sitelere erişmesini engellemek ve kontrol etmek amacıyla GIF webmonitor kullanmayı düşünüyorum. Server'a bu programın deneme sürümünü kurdum fakat kullanıcıların bu filtreli networkten geçmesini nasıl saglayabilirim

 Örneğin programın kurulu oldugu sunucuya firefox'da ayarlardan proxy bölümüne ( 127.0.0.1:8080 yazınca filtre firefox için uygulanmış oluyor), diger pcler için 192.168.1.35:8080 yazmamız gerektiğini söylüyor ama böyle yazınca çalıştıramadım networkteki diger pc'lerden.

 

Ayrıca programın başka şekilde çalışma prensibide vardır sanırım firefoxta ie'de teker teker proxy girmek pek mantıklı değil sonuçta bu program msn v.s yazılımlarıda engellemekte kullanılıyor.

 

Yani özetlemek gerekirse bu sistemi networkteki pclerde kullanmak için o pclere nasıl bir ayar yapmalıyım ? Ucu açık bir soru ama kısaca bilen biri mantıgını söylerse bir şekilde çözerim.

 

Şimdiden teşekkürler

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 16/11/2011 13:47
Emrah YILMAZ
(@EmrahYILMAZ)
Üye

Kullanıcıların ağ geçidlerini gfi kurulu olan makina üzerinden çıkarman gerekli.

ağ geçidine gfi hangi serverda ise o ip yi yazman gerekir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 16/11/2011 15:31
Berk Erarslan
(@BerkErarslan)
Üye

server'ın ip'si 192.168.1.35 diyelim, diğer tüm bilgisayarların ağ ayarlarından varsayılan ağ geçidini 192.168.1.35 yapınca başka herhangi bir proxy ayarı yapmadan webmonitor sistemi çalışacak mı ?

 

 

ayrıca şöyle bir chart buldum, benim modem port blocking destekliyor ve 80. portu blocklamam gerektiğini söylemişti kurulumda ve blockladım bu durumda simple proxy mode olarak mı kurmalıyım ?

 

http://support.gfi.com/manuals/en/webmon2011gsg/webmon2011gsg.1.9.html

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 16/11/2011 15:38
Berk Erarslan
(@BerkErarslan)
Üye

[quote user="Emrah YILMAZ"]

Kullanıcıların ağ geçidlerini gfi kurulu olan makina üzerinden çıkarman gerekli.

ağ geçidine gfi hangi serverda ise o ip yi yazman gerekir.

[/quote]

 

Bahsettiğin ag çecidi ( gateway ) ayarlarını araştırırken buldugum kaynakta  (> http://support.gfi.com/manuals/en/webmon2011gsg/webmon2011gsg.1.9.html )   kafamda birşeyler oluştu öncelikle gateway kullanarak tüm trafiği webserverdanmı geçirmeliyim ( şuanda öyle yapılmıyor )  yoksa port blocking  ile proxy ile mi baglanmalı olarakmı ?

 

Proxy ile baglanması daha kolay bir kurulum gibi duruyor fakat proxy ile kurarsam istediğim tüm kısıtlamaları getirebilir ( msn v.s dahil ) ve tüm web trafigini izleyebilirmiyim yoksa tam fonksiyonla kullanmak için gate way mantıgınımı kullanmalıyım?

 

PROXY

 

 GATEWAY

 

 

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 16/11/2011 16:11
Emrah YILMAZ
(@EmrahYILMAZ)
Üye

Kafanızı çok karıştırmayın. GFI web monitor ü bir nevi firewall olarak kullanacağınız için, internet çıkışını modem yerine server olarak verin. Bu sayede kısıtlamaları yapabilirsiniz. Proxy extra güvenlik sağlar fakat şimdilik bu şekilde sistemi çalıştırıp mantığını gördükten sonra isa server ve forefront makalelerini okuyarak daha da kapsamlı bilgi edinebilirsiniz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 16/11/2011 18:25
Berk Erarslan
(@BerkErarslan)
Üye

dediğiniz gibi kullanacagım ama anladıgım kadarı ile gateway olarak kursak bile client machinelerde hangi browserdan giriyorsa proxy ayarlarını servera göre yapmak gerekiyor (  http://support.gfi.com/manuals/en/webmon2011gsg/webmon2011gsg.1.13.html  alt kısımda yazıyor chrome'da nasıl proxy girilceğini göstermiş ) 

 

Bu durumda client'lerin internet ile kullandıgı her program için proxy ayarı yapılması gerekmezmi ( firefox, ie,chrome, msn, skype v.s ) yada kişi kolaylıkla programların ayarlarından herhangi bir program için proxy'yi deaktif edemezmi ?

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 17/11/2011 00:27
Paylaş: