Forum

from ve to kısmında...

Bildirimler
Hepsini Temizle

from ve to kısmında aynı mail adresi bulunması hakkında

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
440 Görüntüleme
(@savas_ozer_)
Gönderiler: 94
Estimable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba.

Sistemimde Exchange 2007 ve Symantec Endpoint Protection kullanıyorum.Bugun ilk defa şöyle bir durumla karşılaştım.Bir kullanıcıya yine kendisinden mail gelmiş ve maili ben atmadım diyor.Virus programı aktif ve güncel bunun virusle ilgili bir durum olması ya da başka bir durumdan olması hakkında bilgi vermenizi rica ederim.

Ayrıca bunla ilgili olarak başka nasıl kontroller gerçekleştirebilirim.

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 22/07/2011 18:58

(@yasarcugalir)
Gönderiler: 201
Estimable Member

Savaş bey merhaba, sorun spam olarak gözüküyor. Her geçen gün sistemlerdeki gelişmeler spamlardada devam ediyor. Mail header'ına baktığınızda mailin nereden geldiğini kontrol edebilirsiniz.Aynı zamanda smtp gateway (brightmail, edge transport) kullanıyorsanız bu tip mailleri kontrol ve engelleyebilirsiniz.Aksi takdirde bu tip spamlardan kurtulamazsınız. Symantec endpoint protectşon üzerinde antispam özelliği varsa buradada gerekli kontrol ve ayarlamaları yapabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 22/07/2011 19:58

(@savas_ozer_)
Estimable Member
Konu başlatıcı

sorunun olduğu kullanıcının mailboxunda maili gonderen ve alan kendisi buna bakmıştım.Ayrıca tek bir kullanıcıda oldu ve ilk defa boyle bir durum yaşadım.sizin bahsettiğiniz gibi iç networkum brightmail üzerinde reputaiton kısmında zaten Local Bad Senders kısmında ekli ve gelen mail bir spam mail olarak değilde bir word dokumanı eklenmiş ve gonderilmiş şeklinde zaten bu yüzden değişik bir durum gibi geldi.

Gönderildi : 22/07/2011 20:10

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

Merhaba artık dünya üzerinde milyarlarca mail adresi ve internet kullanıcısı var bu nedenle mail sistemlerinde spam olması normal. Siz gelen maile outlook üzerinde sağ tıklayarak seçenekler kısmını tıklayınız.Burada mailin header bilgileri gelecektir.Bu bilgilerden öncelikle mailin nereden geldiğine emin olun dışarıdan geliyor ise ortamda mail sunucunuz önünde yer alan symantec üzerinden engelleyin.Eğer mail içeriden bir kullanıcıdan geliyor ise burada bir virus taraması yapınız.
Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 23/07/2011 01:26

(@savas_ozer_)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Dediğiniz kontrolü yapmıştım daha önce gönderen kullanıcının kendisi gözüküyor.Yani içeriden başka bir kullanıcıdan değil kendi mail adresinden yine kendine ekinde de bir word dokumanı olarak gözüküyor.

Virüs kontrolu devamlı online olarak yapıyorum fakat yine de ayrıca yaptım bir sorun yok gözüküyor.

Gönderildi : 23/07/2011 12:39

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

Mail header bilgisinde kesin olarak kullanıiının kendsinden geldiğine eminseniz öncelikle güncel bir antivirus veya combofix ile temizleme yapın yine devam ederse mesajın konusuna göre bir engelleme işlemi yapabilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 23/07/2011 16:09

Paylaş: