Forum

Cobian Back-Up Kull...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Cobian Back-Up Kullanımı Hakkında

14 Yazılar
8 Üyeler
0 Likes
3,868 Görüntüleme
(@kemaltahirbozok)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar, Cobian programını kullanmak için indirdim. XP tabanlı bilgisayarıma kurdum ve işyerimde bulunan 5 adet bilgisayarın tam yedeklerini aldım. Daha sonra cobian yapılandırma ayarlarından farklı kutusunu işaretledim. Benim beklediğim sadece değişen dosyaların yedeklerini almaktı ancak gördümki tüm dosyaların yedeklemesini almış. Nerede yanlış yapıyorum anlamadım.Cobian yazılımına göre sadece değişen dosyaların yedeklenmesi gerekmiyormu? Kullanıcı datalarının büyüklüğü buna etki edermi(15-20 gb arası bir kullanıcı yedeği) Bu benim çok zamanımı alıyor. Cobian kullanımı ile ilgili yardımcı olabilirseniz inanın çok sevinirim. Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.

Saygılarımla

Gönderildi : 10/02/2011 19:38

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Farklı ayarladığınızda önce kendisi bir full backup alır. Daha sonra bu full backupla alacağı backupları karşılaştırı ve farklarını oluşturur. Yani farklıyı tekrar çalıştırdığınızda aslında farkı aldığını göreceksiniz.

Gönderildi : 11/02/2011 02:37

(@kemaltahirbozok)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Sayın Rafet Bey,

Deneme amaçlı olarak bir görev oluşturdum. İlk alınan yedeği Full ve alıkonulan kopya sayısı=1 olarak ayarladım. Yedeğini aldıktan sonra yedek tipini farklı olarak seçtim ve tekrar yedek aldım. Bundan sonraki işlemlerde mi farklı yedekleri alacak? Birde ayarlar olarak Alıkonulan tam kopyalar ve her biri tam yapılan.... diye olan değerleri ne girmem gerekiyor

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 11/02/2011 11:43

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba,

Çok basit şekilde test yapabilirsiniz programı öğrenmek adına.

1. Bütün görevleri silin.

2.Masaüstünde 1 klasör açın. Daha sonra yeni görev oluşturun farklı olanı seçin ve herhangi bir ayar değiştirmeyin.

3.Görevi çalıştırın ve yedekleme işlemi bitiminde klasör içerisine koyduklarınızın tamamının yedeklendiğini göreceksiniz.

4.Daha sonra masaüstünde açtığınız klasörün içerisine herhangi bir dosya koyun ve oluşturuğunuz görevi çalıştırın.

5.Yedekleme işlemi bittiğinde yeni oluşturduğu yedek klasörünü kontrol edin. Sadece yeni koyduğunuz dosyayı yedeklediğini göreceksiniz.

Gönderildi : 13/02/2011 04:13

(@BirolBilinmis)
Gönderiler: 3
Active Member

Merhabalar,

Yapımda domain yok terminallerden ana bilg.a yedemkeleme yapmak istiyorum fakat görevi başlattğımda böyle bir hata veriyorç=_?

__' Dosya adı, dizin adı veya birim etiketi sözdizimi hatalı' ___ bu durumda ne yapabilirim..:? 

iyi günler teşkkrler 

Gönderildi : 28/06/2011 17:26

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba,

Yedekleme çalıştığınız dosyanın adı veya alt klasörleri çok fazla olabilir veya çok uzun olabilir bu nedenle sıkıntı yaşıyor olabilirsiniz. Yaptığınız yedekleme adımlarını da kontrol ediniz.

Gönderildi : 29/06/2011 18:54

(@receptas)
Active Member

şimdi bendeki sorun

kuruyorum xp ye kurulum günlüğüne bak deyip hata veriyor bakıyorum günlüğe bişey yazmıyor.

hata nerden olabilir sizce 

Gönderildi : 02/01/2013 18:21

(@receptas)
Active Member

?

Gönderildi : 03/01/2013 10:50

(@rafets-ayata)
Üye

şimdi bendeki sorun

kuruyorum xp ye kurulum günlüğüne bak deyip hata veriyor bakıyorum günlüğe bişey yazmıyor.

hata nerden olabilir sizce 

Merhaba,

Sorunuzu sorduktan sonra tekrar soru işareti v.s. şeklinde konunun altına gereksiz post atmanıza hiç gerek yok. Sorunuzu yanıtlayacak kişiler zaten musaitse veya zamanları varsa sorunuzu biliyorlarsa cevaplayacaktır.

Sorunuza gelince sorunuzda size programında belirtiği üzere kurulum dosyasında yer alan kurulum notlarında hatanın nedenini belirtmektedir. Kurulum dosyası içerisindeki logları paylaşırsanız veya o kısma bir göz atabilirseniz sonuça daha hızlı gidebilirsiniz.

Gönderildi : 03/01/2013 11:57

(@M.CevdetOZTURK)
Gönderiler: 1
New Member

Merhaba,

Çok basit şekilde test yapabilirsiniz programı öğrenmek adına.

1. Bütün görevleri silin.

2.Masaüstünde 1 klasör açın. Daha sonra yeni görev oluşturun farklı olanı seçin ve herhangi bir ayar değiştirmeyin.

3.Görevi çalıştırın ve yedekleme işlemi bitiminde klasör içerisine koyduklarınızın tamamının yedeklendiğini göreceksiniz.

4.Daha sonra masaüstünde açtığınız klasörün içerisine herhangi bir dosya koyun ve oluşturuğunuz görevi çalıştırın.

5.Yedekleme işlemi bittiğinde yeni oluşturduğu yedek klasörünü kontrol edin. Sadece yeni koyduğunuz dosyayı yedeklediğini göreceksiniz.

Rafet bey merhaba,

Ben "Farklı" ayar seçeneğini seçerek yedeklemeyi şu şekilde yapmak istiyorum. Bu uygulamada böyle bir işlem varmıdır.?

Yedeklemeyi "Günlük" olarak ayarlayıp; 1.gün-2.gün-3.gün yedekleyip, 3.gün sonunda, dönüp 1.günün üzerine yedeklemek.

Yani elimizde daima 2 gün öncesine ait yedeğimiz olacak.

Selam ve Saygılarımla,

Gönderildi : 09/07/2015 19:26

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba Cevdet Bey,

Cobian Backup programında yok ne yazık ki. Sadece bunun için kullanacaksanız ve diğer özellikler (mail atma v.s. olmadan) olmadan Fbackup kullanabilirsiniz. Fbackup programında böyle bir özellik var. Yani bir önceki backup alırken bir öncekini sil yaptırabiliyorsunuz. 

Gönderildi : 10/07/2015 16:30

(@EnginBERKAN)
Gönderiler: 2
New Member

Merhabalar

Program üzerinden Dinamik kısmında, "Tam Kopyaları Tut" kısmına kaç günlük yedek tutmak istediğinizi yazıyorsunuz eskileri siliyor

Gönderildi : 10/12/2015 14:59

(@DursunADA)
New Member

günlük yerine haftanın hergünü için ayrı task oluşturun, hergün içinde ayrı bir klasör oluşturun böylece sürekli olarak haftanın hergünü için elinizde 7 gün öncesi yedek olur.

Gönderildi : 23/01/2016 15:16

(@HakanSarkaya)
Gönderiler: 1
New Member

Merhaba,

Cobain backup 11 gravity kullanıyorum, her backuptan sonra eposta göndermesi için ayar yapmaya çalışıyorum ancak aşağıdaki gibi hata alıyorum, konu hakkında yardımlarınızı rica ederim.

Test motoru tarafından işlenecek. Lütfen bekleyin...

ERR Günlük dosyaları postalanamadı : Socket Error # 11003

ERR İşlem hatayla tamamlandı

Gönderildi : 02/08/2016 19:59

Paylaş: