Forum

Acronis True Image

Bildirimler
Hepsini Temizle

Acronis True Image

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
638 Görüntüleme
(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici
Konu başlatıcı

Sorum sole. Acronis 11 versiyonunyla aldigim image-i mesela 9 versiyonuyla bilgisayara ta bilirmiyim? Ikinci sorum ise sole diyelim akronisle image aldim. Sonra o image-i baka bir pc-ye atacam. Ama o pc yeni toplama yani hdd falan bolumlenmemis. Onu onceden formatlayip bolmememi gerek image atmadan once? Yoksa ben image-i atinca o kendisi bolumlenmis olarak acilacakmi? Ucuncu osrum ise sole universal image nasil hazirlanir acornisle?

Gönderildi : 08/10/2010 01:06

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba dilimizin kullanımına biraz özen gösterirsek iyi olur.İkinci sorudan başlamak istiyorum diski bölüp biçimlendirmeye gerek yok bunu ta eskiden disktte ghost yapıyorduki acronis hayli hayli yapıyor.Ürünün aynı donanım özelliklerine sahip olması yterli.Farklı donanımsa zaten acronis universal restore ile geri dönebilirsiniz.Versiyon arası farkta ise alt versiyonun imajını üst versiyon dönüyor.Üst versiyonla alınan imajı alt versiyon dönmüyor ben denediğimde bu şekilde sonuç çıktı ama bunun giderilmesi için bir ayar varmı yokmu onu araştırmadım.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 08/10/2010 01:10

(@ebizsel)
Gönderiler: 10
Active Member

Merhaba,

Versiyon 11 ile alınan imaj, Versiyon 11 veya sonrası sürümler ile geri dönülebilir. Acronis yeni versiyonların 2 sürüm öncesine kadar hazırlanmış imajları dönebilmesini sağlamaktadır. Dolayısıyla Versiyon 11 ile V.9 ve V.10'da alınan imajlar dönülebilir. Ama yeni versiyon ile alınan imaj eski versiyonla dönülemez.

İkinci sorunuz için; söylediğiniz şekilde hiç bölümlenmemiş boş bir disk'e atarsanız, imajı aldığınız disk bölümü ne ise o boyutta bir disk bölümü yaratır ve gerisini "uninitialized" olarak bırakır. Bu bölümü ayrıca yapılandırmanız gerekir restore işleminden sonra. Örneğin imajınızda 40GB C: ve 80 GB D: partitionları var. Yeni diskiniz 500 GB. Bu durumda restore işleminden sonra 40GB C: ve 80GB D: sürücüleriniz olacak ve yaklaşık 350-380GB uninitialized alanınız olacaktır.

Tüm disk alanını kullanmak istiyorsanız, disk imajı değil partition imajı alın. O zaman geri dönerken size ne kadar alana dönmek istediğinizi sorar sizde istediğiniz boyutu belirlersiniz. Bunun yanısıra isterseniz tüm bu işlemlerden önce Acronis'in Disk Management bölümünden diski istediğiniz gibi bölümlendirebilirsiniz. Böylece restore sırasında sorular ona göre değişecektir.

Üçüncü sorunuz; Acronis ile Universal Image hazırlamak diye bir şey yoktur. Bu durum Acronis dışındaki diğer disk image ürünlerinde geçerlidir. Acronis'in en büyük teknoloji farkı da buradadır. Imaj alırken normal imajınızı alırsınız. farklı donanıma geri dönmek istediğinizde elinizde Acronis Universal Restore özelliği satın alınmış, yüklenmiş bir makinada hazırlanmış Acronis Bootable Rescue CD veya USB'si olmalıdır. Yok ise, böyle bir makinada Acronis programından hemen yaratabilirsiniz. Daha sonra bu CD veya USB ile yeni donanım'ı boot edin. Restore (Recovery) seceneğini seçin. Recovery için imajınızın yerini seçtikten sonra Acronis Universal Restore seçeneği belirecektir ekranın alt kısımlarında (Aynı makineye geri dönerken makineyi algıladığı için çıkmaz bu seçenek). Bu kısımda "Use Acronis Universal Restore" u seçin. alt kısımda ise yeni donanım'ın Mass Storage Driverlarını (yani chipset, SCSI, RAID, SATA, SAS vb. driverlarını) bulabileceği yeri (ağ'da paylaşılmış bir klasör, USB Bellek, CD vb. olabilir) gösterin. Bu driverlar exe veya zip şeklinde bulunmazlar. .INF ve .SYS dosyaları ve klasörleri şeklindedirler özellikle. Ekran kartı, ethernet vb. driverları göstermenize gerek yoktur. O driverler Windows'un boot etmesi için gerekli değildir. Ama Mass Storage Driver'lar doğru tanımlanmazsa Windows hiç açılmayabilir veya mavi ekran (BSoD) hatası alırsınız. bu işlemden sonra Recovery'yi başlattığınızda restore işlemi tamamlanır, driverlar bir RAMdrive'a aktarılır ve makine restart edildikten sonraki ilk açılış sırasında Acronis HAL seviyesinde müdahale ederek, gösterdiğiniz driverları windows'a yükler ve Windows açılır. İlk açılış süresi login ekranı gelmesine rağmen biraz uzun sürebilir. Sabırlı olun. Login ekranı gelip klavye mouse'u kullanamayıp makineyi restart etmeyin. Bir süre sonra klavye mouse'u kullanaibleceğinizi göreceksiniz.

İyi çalışmalar,

Gönderildi : 08/10/2010 01:57

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici
Konu başlatıcı

Birinci soruma cevap yeterli oldu. Ama ikinci ve ucun cu soru icin hala karanlik kalan seyler var. Mesela Acronisle nasil partition image alicam? Cunki programi acinca backup archive yapip image aliyorum? Bu disk mi partition image-mi oluyor? Benim tam istedigim sudur. Ben bilgisayarcida calisiyorum. Esas isimiz laptop servisidir. Her gun 5-10 laptop satiliyor. Hepsini de ayroi ayrio format yapip program kurmaktan sikildim artik. Hem de sure kaybi yaratiyor. Ama hepsinde de donanim farki var. Tek ortak yanlari hepsinde ayni programlarin kururlu olmasi. Bazilarina XP, bazilarina Vista, bazilarina da Windows 7 kuruyoruz. Istege bagli. Ve bazilarina da aynilarinin 64 bit versiyonlari kuruyoruz. 15-20 dk icinde nasil image kurulum yaparim? Oneriniz nedir? Universal image nasil yaparim?

Gönderildi : 08/10/2010 11:09

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Diski seçip aldığınızda evet partition imaj olur.Aşağıdaki resimdeki gibi.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 08/10/2010 12:17

Paylaş: