Forum

Acronis Disk Direct...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Acronis Disk Director ile Partition birleştirme

8 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,572 Görüntüleme
(@AdemKIRBIC)
Gönderiler: 154
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba.

Acronis Disk Director ile bir HDD bölümlemek istiyordum. C,D,E bölümleri mevcuttu.E bölümünden 100 GB boş partition ayırdım,NTFS olarak biçimlendirdim. Ancak şimdi yeni oluşturdugum F bölümünü Sistem partitionu olan C ile birleştiremiyorum.Acronis Disk Directorda nasıl yapabilirim ? Bu konu ile ilgili olan makaleyide okudum ancak olmadı.Nasıl yapabilirim ?

Gönderildi : 18/09/2010 00:53

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33006
Illustrious Member Yönetici

merhaba

tam olarak sorun nedir ?

Şimdi ise elimdeki disk durumu ile acronis programını açınca karşıma aşağıdaki ekran çıkmaktadır.

clip_image027

Şekil – 26

Diskimin üzerine tıkladığımda Acronis ara yüzünde disk için yapabileceklerim sol taraftaki menüde sıralanmaktadır. Bu menü yardımı ile bu bölümü başka bir bölüme veya diske kopyalayabiliriz , taşıyabiliriz , yeniden boyutunu ayarlayabiliriz , etiketini değiştirebiliriz , format atabiliriz , bölümü silebiliriz , bölümü parçalayabiliriz , bölümü birleştirebiliriz , bölüm parçalanmış ise eğer defrag işlemi yapabiliriz ve bölüm üzerinde arama yapabilir ….. Bunun gibi pek çok özellik Acronis programı sayesinde bize sunulmaktadır .

Ben bu seçeneklerden “Resize” a tıklıyorum ve aşağıdaki gibi bir pencere karşıma çıkıyor.

clip_image028

Şekil – 27

Bu ekran sayesinde “C” dizinini nasıl ayıracağıma karar veriyorum. Ben mevcut alanın 2 gb lık kısmını alıyorum.

clip_image029

Şekil – 28

Değişikliklerin son halini gördükten sonra onaylıyorum ve makinemi yeniden başlatıyorum.

clip_image030

Şekil – 29

Bu değişikliklerden sonra Disk management i açtığımda son durum yukarıdaki gibidir.

Peki şimdi elimde iki bölümden oluşan bir disk olsa ve ben bunları tek parça yapmak istersem ne yapacağımızı görelim.

Elimdeki disk yapısı aşağıdaki gibidir.

clip_image031

Şekil – 30

clip_image032

Şekil – 31

Amacım ikinci dizin olan “E” dizinini “C” ile birleştirmek ve bu sayede “C” dizinine yer kazandırmak . Bu nedenle boş alanını kullanmak istediğim dizini seçip sol menüden “Merge” e tıklıyorum .

clip_image033

Şekil - 32

Bu alanı hangi diske katmak istiyor isem onu seçiyorum . ( not bu kısımdaki detayları iyi okuyun yoksa yanlışlık ile C dizinin E dizinine katabilirsiniz . Yani C dizinin tüm içeriği E dizininde bir klasörde olabilir . Oysaki ben şimdi “E” dizinindeki bilgileri “C” dizinine atarak “E” dizinini “C” dizinine katacağım . J

clip_image034

Şekil – 33

“E” dizini içerisindeki bilgilerin kaybolmaması için buranın tüm içeriğini “C” dizininde bir klasöre kopyalanmasını sağlayacağım.

clip_image035

Şekil – 34

Bundan sonra son durumu programın ara yüzünden görebiliyoruz. Tek parça haline gelmiş ve büyümüş bir “C” dizini görüyoruz. Bu değişikliklerin olması için “Bayrak” şekilndeki butona tıklıyoruz

clip_image036

Şekil – 35

İşlemin başlayabilmesi için “Proceed” dememiz yeterli olacaktır. Makinemiz yine restart olacak ve açıldığında karşımıza aşağıdaki gibi bir sonuç çıkacaktır.

clip_image037

Şekil – 36

Bu sayede amacımıza ulaşmış olduk.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/09/2010 04:22

(@AdemKIRBIC)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Acronis Disk Director Home v11 kullanıyorum.İşletim sistemim Win 7 Ultimate.Ekran görüntüsü aşağıdaki gibi.O partitionu ile C partitionunu birleştirmek istiyorum.Ancak seçmeme izin vermiyor.Nerede hata yapıyorum acaba ?

Gönderildi : 18/09/2010 19:30

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

resize işlemini kullanmanız işe yarayacaktır ve boş bir bölüm olması lazım

detaylar için

http://forum.acronis.com/forum/14312

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/09/2010 01:26

(@AdemKIRBIC)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Başka bir partitiondan O partitionunu resize işlemi ile oluşturdum zaten.Şimdi yeni oluşturduğum O partitionunu tekrar eski partition ile birleştireyim,yeniden adımları uygulayım.Amacım C partitionunu büyütmek..

Gönderildi : 19/09/2010 16:54

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

içi boş bölümlenmemiş bir alan bırakın ve sonra c için resize işlemi yapın

Gönderildi : 19/09/2010 23:41

(@AdemKIRBIC)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hakan bey geç dönüş yaptığım için üzgünüm.Dediğiniz şekilde yaptım ve oldu.C partitiona fazladan alan kattım.Hatamıda hep resize işlemi esnasında sağdan alan ayırarak yapıyordum.soldan yapınca oldu.Teşekkürler..[:)]

Gönderildi : 24/09/2010 22:11

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Adem bey ne mutlu bize o zaman bir sorunu daha çözdük..

kalın sağlıcakla

Gönderildi : 25/09/2010 01:58

Paylaş: