Forum

sunucum hergün...

Bildirimler
Hepsini Temizle

sunucum hergün blackliste neden düşüyor?

11 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
526 Görüntüleme
(@bulentbozdag)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

merhaba arkadaşlar

sunucum da merak mail server kullanıyorum. ayarlarını kendi sitelerinde resimli anlattıkları gibi yaptım. ama sunucum nerdeyse hergün spamhaus.org  tarafından blackliste düşüyor. merak maili kaldırdım kerio connect kurdum ama genede düştü. 5 tane ip adresim olduğu için anlık değiştirip yada spamhaus tan kaldırarak kısa bir süreliğine çözüyorjm ama ertesi gün tekrar düşmüş oluyor. relayı kapadım.

sunucumda persist var ve sitelerim bunu kullanıyorlar acaba persisten olabilir mi.

3 yıldır sadece 1 kare blackliste düşmüştü . ama son 10 gündür her gün düşüyor.

aklınıza gelen her türlü öneriye ihtiyacı var.

şimdiden teşşekkür ederim..

Gönderildi : 25/04/2010 15:30

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Selam, spam mail atıyorsunuz muhtemelen. Güçlü bir anti-spam programı alarak ve mailleri attığınız hattı adsl değil de kurumsal bir hata çekerek sorundan kurtulabilirsiniz. Hat için Gdat kullanın.

Gönderildi : 25/04/2010 15:38

(@bulentbozdag)
Active Member
Konu başlatıcı

sunucum datacenterda tutuluyor.

Gönderildi : 25/04/2010 15:40

(@cozumpark)

Hat ile ilgili veya spam koruması ile ilgili sorunu tespit etmelisiniz. Bunun için de IP değiştirip spam korumasını güçlendirmeniz gerekiyor.

Gönderildi : 25/04/2010 15:56

(@bulentbozdag)
Active Member
Konu başlatıcı

ip yi değiştiriyorum  spam koumasında önerebileceğiniz SMTP koruma ek programı ( merak ile uyumlu ) var mıdır?

(yorumlarınız için tşkler )

Gönderildi : 25/04/2010 16:04

(@cozumpark)

ICEWarmp veya Spamfigher kullanabilirsiniz.

Gönderildi : 25/04/2010 16:07

(@bulentbozdag)
Active Member
Konu başlatıcı

spamfigter ı kullanmıstım bi ara . ama bunlar sunucuya gelen spamlara engel için program değil mi? benim sorunum sanırrım izinsiz şekilde dışarıya spam yapılıyor ki blackliste alıyorlar ip mi???

Gönderildi : 25/04/2010 16:57

(@cozumpark)

IP 'nizi kurumsal hat üzerinden götürün ADSL olarak değil. Kendinize ait IP bloğunuz olmalı, bunun için özel servis sağlayıcılara başvurabilirsiniz. Ayrıca sorunuz için; spamfighter vb programlar sunucuyu korur, IP 'niz değiştiğinde ve korumanız olduğunda spam almayacak, haliyle atamayacaksınız.

Gönderildi : 25/04/2010 17:00

(@OnurARABACI)
Gönderiler: 389
Reputable Member

Merhabalar,

Lokal'deki bilgisayarlarinizdan bir veya daha fazlasi viruslu olabilir ve surekli mail sunucunuz uzerinden smtp isteginde bulunup kara listerelere dusmenizi sagliyabilir.

Mail sunucu uzerinde smtp log'larini gorebilme sansiniz varsa hangi client'larin daha fazla istek yaptigini tespit etmeye ve akabinde virusu temizleye calisabilirsiniz.

Mail hizmeti almis oldugunuz firmadaki mail sunucu birden fazla musteri icin kullaniliyor ise sizin bir sucunuz olmadanda farkli musteriler yuzunden ip'niz karalistere dahil olabilir.

Gönderildi : 26/04/2010 15:09

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba,

Peki sapam olarak algılıyan sunucularda neden spam durumuna düştüğü belli mi ? birde 5 IP adresim var her gün ip değiştiriyorum demişsiniz, ama her ip nizin MX kaydı var mı ve geri dönüş maillerinde bir önceki gün ki IP den cevap alamayan diğer mail sunucular ne yapıyor sakın sizi spam olarak şikayet ediyor olmasınlar ?

Bence data centerda bulunan cihazınızın önüne Clavister gibi bir cihaz alın 5 IP bu cihaza tanımlayıp SAT layın ve sunucuda real IP kullanmayın ( Real IP kullanıldığında ve sunuclar port taraması sonucu fazla portu acık bulursa güvenlik nedenleri ilede spam olarak sizi algılayabilirler. ) Ayrıca sunucunuzda relay olarak 0.0.0.0 gibi bir değer var ise hemen kaldırın kullanıcı adı ve şifresi doğrulamasını kesnlikle aktifleştirin, 5 IP adresinizde MX kaydı açın.

Gönderildi : 18/05/2010 01:43

(@Anonim)
Gönderiler: 0

merak mailin kendi virüs ve spam güncellemelerini kullanın

Gönderildi : 20/05/2010 23:33

Paylaş: