Haberler

Coinbase Yöneticisi Bilgi Pazarlama Suçundan Tutuklandı!

Popüler kripto para borsaları arasında bulunan Coinbase şaşırtıcı bir olayla gündeme geldi. Coinbase’in eski çalışanlarından Ishan Wahi, bilgi pazarlama suçundan tutuklandı.

Kullanıcıların çokça sevdiği ve en çok tercih edilen kripto para borsalarından Coinbase, akıl almaz bir olayla karşı karşıya geldi. Şirketin eski Ürün Müdürü olarak bilinen Ishan Wahi, elinde olan bütün bilgileri kardeşleriyle paylaştığını açıkladı. Bu açıklamanın sonucunda kazandıkları haksız kazançlar için Coinbase dava açmaya hazırlandığını bildirdi.

ABD Adalet Bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada Coinbase kripto para borsası için yeni gelişmelerle geldi. Borsanın daha önce hiçbir olumsuz davası veya kötüye kullanımı hakkında işlemi bulunmazken eski yöneticilerinden olan Ishan Wahi’nin bilgileri kötüye kullandığı yakalandı. Tutuklanan yönetici için öncelikli olarak ayrı bir dosya açılması ve neden yaptığının bulunması, sonrasında ise büyük bir davanın peşinden koşulacağı söylendi.

Haksız Kazanç 1,5 Milyon Dolar Aralığında!

Yabancı kaynaklı bir basın açıklamasına göre eski yöneticinin kardeşleriyle birlikte yüksek miktarlarda haksız kazanç elde ettiği söylendi. Yönetici Coinbase’te kripto para listelenmesi alanında ürün yöneticisi olarak çalışıyordu. Bu nedenle bütün verilere anında erişiyor ve kolaylıkla gelecek hamleleri görebiliyordu. Tutuklanmasıyla birlikte ayrıntılı açıklama yapan Wahi, Ağustos 2021 ve Mayıs 2022 tarihleri arasında özel mesajlaşma alanından bilgi sızdırdığını söyledi.

Kardeşlerine karlı işlemler için yönlendirme yapan kişi, 25 farklı kripto parada büyük duyurular öncesi işlem yapmaları gerektiğini aktarmış, yüksek miktarlarda kazanç elde etmelerini sağlamıştır. Belirtilen miktar şu ana kadar 1,5 milyon dolarlık olduğu bilinse de daha fazla kazanç olduğu da söz konusu oldu.  

Yönetici hakkında 20 yıla kadar hapis cezası bekleyen Coinbase, olaylar hakkında şu anda fazla açıklama yapmasa bile dava sürecine hazırlandıklarını belirtti. Bununla birlikte davanın açılmasını memnuniyetle karşıladıklarını dile getirirken SEC’in davaya müdahale etmesine kızgın olduğunu söyledi. Görüşmelere katılacak olan Savcı Damian Williams ise konu hakkında: ‘’Bu suçlama hakkında ki mesajımız gayet açıktır; dolandırıcılık dolandırıcılıktır, blockchainde veya Wall Street’te olması fark etmeksizin dolandırıcılıktır.’’ sözlerini kullandı.  

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu