Haberler

Chrome Uzantıları Dürüstlüğe Doğru Bir Adım Daha Atıyor

Hepimiz internette geçirdiğimiz vakitte bize yardımcı olacak birtakım Google uzantıları kullanıyoruz. Reklam engelleyiciler, video indirme aygıtları, gramer ve çeviri eklentileri, not alma araçları ve daha nicesi her gün işimizi kolaylaştırıyor. Lakin bir uzantıyı ne kadar kullanıyorsanız o kadar sizden veri toplandığını da unutmayın. Google’dan gelen bir açıklamaya göre, Chrome uzantıları yakında kullanıcı verileriyle ilgili biraz daha şeffaflık göstermeye zorlanacak. Zira önümüzdeki yılın başlarından itibaren Google, geliştiricilerin hangi verileri neden topladıklarını açıklamalarını gerektiren bir politika uygulamaya koyuyor.

“Ocak 2021’den itibaren, her bir uzantının Chrome web mağazasındaki ayrıntılar sayfasında, uzantı tarafından toplanan verilerin akıbeti hakkında net bilgiler bulunacak” sözleriyle kesin karar aldıklarını bildiriyor Google’dan Mark M. Jaycox ve Alexandre Blondin.

Ek olarak geliştiricilerin bir uzantıyı yayımlamak veya güncellemek için yeni politikaya uyma sözü vermesi de gerekecek. Bir geliştirici 18 Ocak 2021’e kadar gizlilik konusunda açıklama yapmazsa Chrome web mağazasına bir not bırakılacak ve geliştiricinin kurallara uymadığı herkes tarafından görülecek.

Hangi tür verilerin toplanmasına izin verildiğini açıklayan ek bilgiler de uzantı geliştiricilerine iletilecek. Yeni politikaya göre bu veriler özellikle kullanıcıya fayda sağlamak için toplanacak ve uzantının belirtilen amacına uygun olacak. Ayrıca verileri satmak, kişiselleştirilmiş reklamcılık için kullanmak veya kredi itibarını ölçmek için kullanmak yasak olacak.

Bu kurallar dahilinde Google, kullanıcılara verilerinin güvence altında olduğunu kanıtlayabilecek. Alınan bu önlemler yüzeysel mi olacak, yoksa gerçekten de kişisel verilerimizi koruyacak mı şimdilik bilemiyoruz. Kaç tane uzantının bu kurallara uyacağı ve insanların uyarı notlarını dikkate alacağı da tartışılır.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu