Blog

Bir Mobil Uygulama Geliştiricisi Olarak Nasıl Bir CV Hazırlamalısınız?

Mobil uygulama geliştiricileri için işe alım süreçlerinde en önemli şeylerden bir tanesi de uygulama geliştirme yeteneklerini CV’leri için yazıya en etkili şekilde dökebilmeleridir. Belki de yüzlerce başvurudan bir tanesi olacak CV’niz mutlaka işverenin dikkatini çekecek formatta olmalı ve becerilerinizi net bir şekilde yansıtabilmeli.

Siz de yeni iş arayan bir uygulama geliştiriciyseniz işinize en çok yarayacak CV nasıl hazırlanır merak ediyorsunuzdur. Neleri CV’nize eklemek sizi daha profesyonel gösterir, hangi bilgileri yazmak gereksiz olur ya da hangi kısım en başta olmalıdır gibi sorular kafanızda dolaşıyor olabilir. Sizler için bir mobil uygulama geliştiricisinin sahip olması gereken ideal özgeçmişe dair tüm detayları toparlayıp bu yazımızda derledik. Gelin, beraber göz atalım.

Mobil Uygulama Geliştiricilerinin CV’leri Nasıl Başlamalıdır?

İşvereniniz CV’nizi okumaya başladığında etkileyici bir giriş görmezse okumaya devam etmeyip sıradaki adayın özgeçmişini okumaya geçebilir. Bu nedenle CV’nize başlarken kendinizi etkili bir şekilde tanıtan çarpıcı bir giriş yapmak çok önemlidir.

Bir mobil uygulama geliştiricisi olarak kendinizi tanıtan özet bir giriş yazısıyla başlamanız sizin yararınıza olacaktır. Daha önce yaptığınız işlerden ve eğitiminizden kısaca bahsetmek işinize yarayabilir. Eğer daha önce hiç deneyimi olmayan bir mobil uygulama geliştiricisi iseniz deneyimim yok demek yerine neden bu işi istediğinizi barındıran ve geçmişte kendinizi nasıl eğittiğinizi açıklayan bir giriş yazısı da oldukça etkili olacaktır.

Uygulama Geliştiricilerinin Mutlaka Özgeçmişlerinde Olması Gereken Bilgiler

Gerekli bilgileri eksik bir CV sizi mobil uygulama geliştiricisi kariyerinizde oldukça geriye atacaktır. Mutlaka dahil etmeniz gereken bu bilgiler CV’niz için hayati önem taşıyor. Bunları şu şekilde listeleyebiliriz:

İletişim Bilgileriniz

İletişim bilgileri bir CV’de olmazsa olmazdır. Sizi uygulama geliştiricisi olarak işe almak isteyen işvereniniz iletişim bilgilerinizin eksik olduğunu görürse büyük ihtimalle sıradaki adaya geçecektir. Size ulaşmaya çalışsa bile oldukça zorlanacağından gözünde kötü bir imaja sahip olacaksınızdır.

Eğitim Geçmişiniz

Mobil uygulama geliştiricilerinin hangi eğitimleri aldıkları işverenleri için hayati önem taşır. Nasıl bir uygulama geliştirmek istediklerine göre en eğitimli kişiyi işe alırlar. Bu nedenle eğitiminizi net bir şekilde eksiksiz yazmak sizi işverenlerin gözüne sokacak ve diğer adayların önüne geçirecektir.

Deneyimleriniz

Geçmişte nerelerde çalıştığınız, nasıl uygulamalar geliştirdiğiniz ve hangi koşullarda çalıştığınız işvereninizin kararını etkileyecek unsurlardır. Bu bilgileri eksik bırakmak sizi işe alım sürecinde en geriye düşürür.

GitHub ve Kaggle Linkleriniz

Bir uygulama geliştiricisi olarak GitHub ve Kaggle kendinizi en iyi sergileyebileceğiniz yerlerdir. Birçok projedeki yeterliliğinizi gösterebileceğiniz bu platformlarda profiliniz varsa bunları CV’nize eklemek sizi işvereninizin gözüne sokacaktır.

Nasıl Daha Profesyonel Gözüken Bir CV Hazırlayabilirsiniz?

CV’nizde gerekli bilgileri bulundurduğunuzdan emin olduğunuz kadar ne kadar profesyonel gözüktüğüne de dikkat etmelisiniz. Belki en iyi yeteneklere sahipsiniz fakat bir işverenin bir özgeçmişe göz atma süresi ortalama 6 saniyedir. Eğer komik bir yazı tipi kullanır, uygun formatı seçmez ve sabit bir yazı boyutunuz olmazsa işveren özgeçmişinize ilk bakıştan sonra kötü görünüşünden dolayı okumamayı tercih edebilir. Bu nedenle CV’niz başvurduğunuz için uygun bir formata sahip olmalı, yazı boyutu sürekli değişip durmamalı ve klasik bir yazı tipi seçmelisiniz. Bu tarz CV’ler ilk görüşte daha profesyonel gözükeceğinden işe alınma ihtimaliniz artacaktır.

Sonuç Olarak

Sonuç olarak bir mobil uygulama geliştiricisinin CV’sini uygulama geliştirme yeteneklerine en uygun şekilde düzenlemesi gerektiğini gördük. İletişim bilgileri, deneyimleriniz ve eğitiminiz mutlaka CV’nizde yer edinmeli ve özgeçmişinizin girişi sizi en etkili şekilde tanıtabilmeli. Eğer bunlara dikkat ederseniz hayal ettiğiniz mobil uygulama geliştiricisi kariyerine sahip olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu