Haberler

Bilim İnsanları, Dünyanın İlk 3.200 MP’lik Fotoğrafını Çekti

Gece gökyüzünü fotoğraflamak için dünyanın en büyük dijital kamerasını geliştiren bilim insanları, bu kamerayla dünyanın ilk 3.200 MP’lik fotoğrafını çekti. Söz konusu bu kameranın odak düzlemini 180’den fazla sensör oluşturuyor.

California’da bulunan SLAC National Accelerator Laboratory’de (Ulusal Hızlandırma Laboratuvarı) bulunan bilim insanları, dünyanın ilk 3.200 megapiksellik dijital fotoğrafını çekti.

Araştırmacıların dünyanın ilk 3.200 megapiksellik fotoğrafını çekmesini sağlayan şey ise evreni keşfetmek için inşa edilmiş gelişmiş bir görüntüleme cihazı oldu. Ancak bu cihaz, amaçlandığı gibi yine evreni keşfetmek için kullanılacak.

Şili’deki Vera C. Rubin Gözlemevi’nin direktörü Steven Kahn “Yaklaşık 20 milyar galaksiyi inceleyeceğiz ve kataloglandıracağız” ifadelerini kullandı. İşte dünyanın en büyük dijital kamerası da bu gözlemevinde gece gökyüzünü haritalandırma çalışmalarının merkezinde yer alacak. Kamera, 10 yıl boyunca evrenin en detaylı fotoğraflarını çekecek.

Dünyanın en yüksek çözünürlüklü fotoğrafı ve yakınlaştırarak elde edilen detay

Bilim insanları, söz konusu inanılmaz çözünürlüğü yakalayabilmek için her biri 16 megapiksel çözünürlüğe sahip 189 sensörü bir araya getirdi. Söz konusu sensörler, kameranın odağını oluşturan ve sal adı verilen birimler halinde birleştirilmiş durumda.

Dijital kameranın öneminden bahseden Kahn, “Aslında gece gökyüzünün büyük bir kısmı teleskoplarla görüntülenmedi” ifadelerini kullandı. Gece gökyüzünü görüntüleyecek olan bu kamera üstünde çalışan ekip, odak düzlemini henüz tamamladı. Söz konusu bu odak düzlemi yarım metreden daha geniş ve bir dizi görüntüleme sensöründen oluşuyor.

Kamera henüz tamamlanmadığı için odak düzlemin testinde gözenek projektörü kullanıldı. Test olarak da Vera C. Rubin Gözlemevi’nin, kamera üstünde çalışan ekibin ve “romanesco broccoli” fotoğrafını çektiler.

Kaynak

Bunlar İlginizi Çekebilir

Tesla, Tam Otomatik Sürüş Sistemini Beta Olarak Dağıtmaya Başladı

Otonom Şantiyeler Yakın Gelecekte Mümkün Olabilir

Kimlik Avcıları, ABD Seçmenlerinin Kullanıcı Verilerini, E-postalarını ve Banka Şifrelerini Topluyor

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu