Haberler

Otonom Şantiyeler Yakın Gelecekte Mümkün Olabilir

Mevcut ekipmanın modifiye edilmesi, inşaat sahalarında yakın gelecekte tecrübe edebileceğimiz otonomizasyon için uygun bir yol olabilir.

Gelecekte bir gün inşaat sektörü, belirli işlere adanmış şekilde çalışan otonom makineler (robotlar) sayesinde bugüne kadar görülmemiş verimlilik seviyelerine ulaşacak. Bu tarz bir gelecek düşüncesinden onlarca yıl uzakta olsak da, son dönemde yapılan çalışmalar ile bu senaryo çok da uzak görünmüyor. Aslında, bugün şantiyelerde gördüğünüz ağır makineler, otonom kullanım amacıyla geliştirilebilir.

İnşaat küresel olarak, 10 trilyon dolarlık bir sektörü temsil ediyor. Ama aynı zamanda işgücü kıtlığı, malzeme maliyet artışları ve pazar değişiklikleri gibi dış baskıların da kurbanı olan bir sektör. İçinde bulunduğumuz pandemi şartlarında, müteahhitlerin yüzde 83’ü vasıflı işçi bulmakta zorlanıyor.

Otomasyon bir çok sektörü için çekici bir çözüm. Otomasyon dünyasının oyuncularından biri olan SafeAI adlı bir şirket, mevcut bir endüstriyel ekipman filosuna uyarlanabilen, açık, senkronize çalışabilen bir otonomi platformu inşa etti. Geçtiğimiz günlerde benzer bir yöntem ile, sensörler ve yapay zeka beyni ile donatılan, şahsi ve ticari olarak kullanılan araçları otonom hale getiren bir teknoloji de duyurulmuştu.

SafeAI ve Japon merkezli bir inşaat firması olan Obayashi Corporation, ABD’de otonom bir inşaat sahası oluşturmayı hedefliyor. Obayashi Corporation, Nisan 2020’de SafeAI’ye stratejik bir yatırım yapmıştı.

SafeAI’nin kurucusu ve CEO’su Bibhrajit Halder ortak çalışma ile ilgili şu açıklamada bulundu:

En önemli amaçlardan birisi, çok daha güvenli bir inşaat sahası

“Obayashi ile çalışmamız, dünya çapında daha güvenli ve daha verimli şantiyelerin yolunu açıyor ve Obayashi’nin yenilikçi, bağlantılı teknolojilere olan bağlılığını yansıtıyor. Otomobillerin haricinde de otonoma kritik bir ihtiyaç var. Teknolojimiz bugün itibariyle hazır, özellikle inşaat ve madencilik endüstrileri için bir ekosistem oluşturuyoruz.”

Pilot uygulama , SafeAI’nin her şantiyede yapılan bir iş olan doldurma-taşıma-boşaltma döngülerini göstermek için otonom bir Caterpillar 725 kamyonu çalıştıracağı Kasım 2020’de başlayacak. Denemeler, Güney San Francisco, Kalifornia’da bir inşaat sahasında yapılacak.

Caterpillar 725

Obayashi SVVL’nin (Silikon Vadisi Girişimleri ve Laboratuvarı) COO’su Hiroto Sato uygulama hakkında şu açıklamayı yaptı:

“Hem kısa vadede hem de gelecekte başarımızda kritik rol oynayacağına inandığımız otonom çözümlere yatırım yapıyoruz. SafeAI, daha güvenli, daha üretken çalışma sahalarına öncülük eden güçlü bir otonom ekosistem oluşturdu. Ortaklığımız boyunca, bu pilot uygulamayı ve gelecekte buna benzer daha fazla çalışmayı desteklemek için operasyonel ve organizasyonel bir yapı oluşturmayı dört gözle bekliyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu