Haberler

Apple, Üç iOS Sıfır-Gün Açığını Daha Düzeltti

Apple, geçtiğimiz Kasım ayında üç adet iOS sıfır gün açığını daha düzeltmişti.

Apple, siber saldırganlar tarafından istismar edilen üç sıfır gün güvenlik açığını yamalamak adına iOS için yeni güvenlik güncellemeleri yayınladı.

Üç sıfır gün açığının tamamı anonim bir siber güvenlik uzmanı tarafından Apple’a bildirildi ve yamalar iOS 14.4’ün bir parçası olarak kullanıcılara sunuldu.

İlk sıfır gün açığı, iOS işletim sistemi çekirdeğini (CVE-2021-1782) savunmasız bırakabiliyor. Diğer iki açığın ise WebKit tarayıcı motorunda (CVE-2021-1870 ve CVE-2021-1871) olduğu tespit edildi.

iOS çekirdeğindeki açık, saldırganların saldırı kodları için ayrıcalıklı yetkileri yükseltmelerine olanak tanıyan bir hata olarak tanımlandı.

İki WebKit sıfır gün açığı ise, uzaktaki saldırganların kullanıcıların Safari tarayıcılarında kendi kötü amaçlı kodlarını çalıştırmalarına izin verebilecek bir “mantıksal açık” olarak tanımlandı.

Güvenlik uzmanları, bu üç hatanın, kullanıcıların daha sonra sistem düzeyinde kodu çalıştırma ve işletim sistemini tehlikeye atma ayrıcalıklarını artıran kod çalıştırmak için WebKit hatasından yararlanan kötü amaçlı bir siteye çekildiği bir istismar zincirinin parçası olduğuna inanıyor.

Ancak, bu güvenlik açıklarının kullanıldığı saldırılarla ilgili resmi ayrıntılar, bugünlerde çoğu Apple sıfır gün açıklamasında olduğu gibi kamuya açıklanmadı. Apple yetkilileri de teknoloji basını mensuplarının konu ile ilgili sorularına cevap vermedi.

Geçtiğimiz Kasım ayında yamalanan üç sıfır gün açığı, Google’ın güvenlik ekipleri tarafından tespit edilmişlerdi

Bu üç açık, Apple’ın geçen yıl Kasım ayında üç iOS sıfır gün açığını yamalamasından sonra geldi. Kasım ayındaki sıfır gün açığı Google’ın güvenlik ekiplerinden biri tarafından keşfedilmişti.

Citizen Lab 2020’nin başlarında Al Jazeera personeline ve muhabirlerine yönelik saldırıları rapor ettiğinde ise, iOS sıfır gün açıklarının yeni üyeleri de gün yüzüne çıkmıştı. Bu iOS sıfır gün açıkları ise, Apple, geliştirilmiş güvenlik özelliklerine sahip bir iOS sürümü olan iOS 14’ü piyasaya sürdüğünde yamalanmışlardı.

Kaynak: zdnet.com

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Koç Grubu Uzaktan Çalışmayı Sevdi, Sürekli Hale Geliyor
Koda Robot Köpeği, Yapay Zeka ile İnsanların Duygularını Anlayabilecek
Apple Watch Series 7 Kan Şekeri Ölçüm Özelliği İle Geliyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.