Haberler

Koda Robot Köpeği, Yapay Zeka ile İnsanların Duygularını Anlayabilecek

Koda yapay zekalı robot köpek sadece merdivenleri tırmanmakla kalmıyor, aynı zamanda sahipleriyle sosyal olarak etkileşime de giriyor.

İnsanoğlu’nun en büyük dostu her zaman için evcilleştirdiği köpekler olmuştur. Son zamanlarda bu dostlarımızı da çağa ayak uydurarak yapay zeka ile donatılmış olarak dijitalleştirmeye çalışıyoruz. Bu çalışmalar sonucunda da en meşhuru Boston Dynamics’in Spot Mini isimli robot köpeği olmak üzere bir çok ürün ortaya konmuş durumda. Bunun örneklerinden Koda ise “sosyal” bir dijital köpek olmayı amaçlıyor.

Piyasadaki diğer robot köpeklerden farklı olarak, Koda yapay zekalı robot köpeği, insan sahipleriyle sosyal olarak etkileşime girmeyi amaçlıyor. Robotun yapay zekası, sahibinin ne zaman üzgün, mutlu veya heyecanlı olduğunu hissetmesine yardımcı oluyor, böylece zamanla insan duygularına uygun bir şekilde yanıt verebilecek hale geliyor.

Resmi bir tanıtım videosuna göre bu robot köpek, Koda’nın karmaşık sorunları işlemesine ve hatta yeni beceriler öğrenmesine olanak tanıyan “blok zinciri etkinleştirilmiş merkezi olmayan yapay zeka altyapısı” sayesinde görevleri yerine getiren bir arkadaş. Koda, bu özellikleri sayesinde görme engelli kişilere kılavuz köpek veya bekçi köpeği olabilir.

Genellikle dağıtılmış yapay zeka olarak da adlandırılan merkezi olmayan yapay zeka, sorunlar için dağıtılmış çözümlerin geliştirilmesine odaklanan bir yapay zeka araştırması alt alanıdır.

Blockchain, bir sistemi değiştirmeyi veya hacklemeyi zorlaştıran bilgileri kaydetmenin ve depolamanın bir yoludur. Blockchain’de bilgiler herhangi bir merkezde saklanmaz.

Bunun yerine, blok zinciri kopyalanır ve bir bilgisayar ağına yayılır; bu, bir ev ağına bağlı nesnelerin normal internetinin aksine, tüm robot verilerinin güvenli olmasını sağlar.

Bu nedenle, en temel terimlerle ifade etmek gerekirse, Koda’nın merkezi olmayan yapay zeka sosyal robot köpeği, verilerini gizli tutarken ve hacklenmesi imkansız hale gelirken öğrenmek ve uyum sağlamak için yapay zeka kullanarak sahiplerinin davranışlarına tepki verebilir.

Koda, fiziksel olarak da bir hayli yüksek donanıma sahip

Koda robot köpeği, gövdesinin önünde, arkasında ve her iki yanında bulunan 3 boyutlu derinlik kameralarıyla donatılmış durumda. Yüksek kaliteli fotoğraflar çekmek için ise robotun önünde 13 megapiksellik bir kamera bulunuyor.

Robot, tamamen işlevsel bir kafaya ve kuyruğa sahip. Bunun yanında hayvan benzeri hareketlilik için robot köpeğin vücudunda, iki tanesi boynunda olmak üzere 14 adet yüksek torklu motor kullanılıyor. Robot köpek ayrıca yüksek çözünürlüklü bir ekrana ve bir çok da sensöre sahip. Koda, robotun mikrofonlarının ses tanıma için %97 doğruluğa sahip olduğunu söyledi.

Koda Robot Dog Price: How Much is This AI-Powered Pet That Can Sense Your Emotions? | Tech Times
Koda’nın teknik donanımları

Koda CEO’su Emma Russell robot köpek hakkında: “Ev teknolojisinin işlevsel bir parçası, bir evcil hayvan ve aynı anda bir sanat eseri,” ifadelerini kullandı. “Bir Koda sahibi olanlar, merkezi olmayan yapay zekanın, yavru köpekten, süper bilgisayar zekasına sahip bir robotik köpeğe dönüşmek için kullanılmasına şahit olabilecekler.”

Koda’nın yapay zeka robot köpeğinin kulağa havalı bir arkadaş gibi gelmesinin yanında başka avantajları da var. Koda aynı zamanda yaklaşık 75.000 dolara satılan Boston Dynamics Spot Mini’den biraz daha ucuz. Koda’nın AI robot köpeğine, 45.000 ila 55.000 ABD Doları arasında daha düşük bir fiyat aralığı karşılığında sahip olunabiliyor.

Kaynak: cnet.com

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Apple Watch Series 7 Kan Şekeri Ölçüm Özelliği İle Geliyor
KVKK, 28 Ocak Veri Koruma Günü İçin Hibrit Etkinlik Düzenliyor
SpaceX, Rekor Sayıda Uydu Fırlattı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu