Haberler

Apple, iOS, macOS Sürümlerinde Güvensiz TLS’lerini Devre Dışı Bırakacak

Apple, yakın zamanda piyasaya sürülen iOS ve macOS sürümlerinde güvenli olmayan A (TLS) 1.0 ve 1.1 protokollerini kullanımdan kaldırdı ve gelecekteki sürümlerde desteği tamamen kaldırmayı planlıyor.

TLS 1.0/1.1 kullanımdan kaldırma güncellemesi

Apple, “Platformları modernize etmeye ve güvenlik ve güvenilirliği artırmaya yönelik devam eden çalışmalarbir parçası olarak, TLS 1.0 ve 1.1, 25 Mart 2021 itibarıyla The Internet Engineering Task Force (IETF) tarafından kullanımdan kaldırılmıştır.” dedi. Bu sürümler, iOS 15, iPadOS 15, macOS 12, watchOS 8 ve tvOS 15’ten itibaren Apple platformlarında kullanımdan kaldırılmıştır ve gelecek sürümlerde destek kaldırılacaktır şeklinde sözlerine devam etti.

Şirket, uygulamaları hala eski TLS protokollerini kullanan geliştiricilere yakın gelecekte TLS 1.2 veya daha yüksek bir sürüme geçiş için planlamaya başlamalarını tavsiye etti. Apple, en son TLS sürümüne destek ekleyerek ve kullanımdan kaldırılan Security.framework sembollerini uygulamalardan kaldırarak TLS 1.2’den daha hızlı ve daha güvenli bir protokol olduğu için doğrudan TLS 1.3’e geçilmesini öneriyor.

Kaynak: bleepingcomputer.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu