Blog

APK Dosyası Nedir? Ne İşe Yarar?

APK Dosyası Nedir? Ne İşe Yarar?

Bir Andorid kullanıcısıysanız, muhtemelen APK terimini duymuşsunuzdur, ancak APK dosyasının tam olarak ne olduğu bilmiyorsanız, bu yazıda APK dosyasının ne olduğunu ve bu dosyanın ne işe yaradığını detaylıca ele alacağız.

APK Dosyası Nedir?

APK, Android Paket Kiti anlamına gelir. Uygulamaların dağıtımı ve yüklenmesi için Android işletim sistemi tarafından kullanılan dosya biçimidir.

Play Store’dan (Android cihazınıza uygulama ve oyun indirebileceğiniz resmi uygulama mağazasıdır) bir uygulama indirdiğinizde, temel olarak bir APK dosyası indirirsiniz. İndirme yaptığınızda, APK adını görmezsiniz, çünkü Android her şeyi perde arkasında halleder.

APK dosyaları, Google Play Store’da bulunmayan bir uygulamayı indirmek istediğinizde kullanışlıdır.

APK Dosyasının Bileşenleri Nelerdir?

Artık bir APK dosyasının ne olduğunu bildiğinize göre, APK’nin bileşenleri nelerdir ve APK dosyasının içinde ne var, bu konuları detaylıca inceleyelim.

Bir APK dosyası, bir uygulamanın telefonunuza başarılı bir şekilde yüklenmesi için ihtiyaç duyduğu tüm bileşenleri içerir. Aşağıda en önemli dosya ve dizinlerin bir listesi bulunmaktadır.

AndroidManifest.xml — Adı, sürümü, izinleri vb. gibi uygulama meta verilerini içerir.

assets — Tüm uygulama varlıklarını içerir. Yaygın varlık türleri arasında metin, xml, yazı tipleri, müzik ve video gibi rastgele dosyalar bulunur.

res — Görüntüler gibi resource.arsc dosyasında derlenmemiş tüm kaynakları içeren dizin.

META-INF — Bildirim dosyası, imza ve diğer kaynaklar gibi APK meta verilerini içeren dizin.

lib — Uygulama tarafından kullanılan derlenmiş yerel kitaplıklar.

class.dex — Cihazda çalıştırılmak üzere DEX dosya formatında derlenmiş Java sınıfları.

resources.arsc — Uygulama tarafından kullanılan dizeler, renkler veya stiller gibi önceden derlenmiş kaynaklara sahip dosya.

APK Nasıl Yüklenir?

Play Store’da bulunmayan bir uygulamayı yüklemek istediğiniz zamanlar olacaktır. Böyle bir durumda, APK dosyasını Android telefonunuza yüklemeniz gerekir. Aşağıda, APK’yı Android’e nasıl yükleyeceğinizi 3 farklı şekilde anlattık.

Bilinmeyen Kaynaklardan Uygulama Yüklemelerine İzin Ver

APK dosyalarını bir tarayıcıdan indirebilmeniz için önce bilinmeyen uygulamalara izin vermeniz gerekir. Bunun için aşağıdaki talimatlardaki adımları izlemeniz gerekir.

  • Ayarlar’ı açın.
  • Uygulamalar & bildirimler‘i seçin.
  • Listedeki diğer seçenekleri genişletmek için Gelişmiş‘e dokunun.
  • Özel uygulama erişimi‘ne dokunun.
  • Aşağı kaydırın, ardından Bilinmeyen uygulamaları yükle‘ye dokunun.
  • Chrome’a (veya kullandığınız web tarayıcısına) dokunun.
  • Bu kaynaktan izin ver seçeneğinin yanındaki anahtarı Açık konumuna çevirin.

Daha eski Android sürümlerini çalıştıran Android telefonlar için bu seçenek, Ayarlar > Güvenlik > Bilinmeyen kaynaklardan yükle altında bulunur.

Cihazınıza bilinmeyen kaynaklardan uygulama yükleme izni verdikten sonra, artık APK dosyalarını Android telefonunuza yükleyebilirsiniz.

Bir Tarayıcıdan APK Dosyası Nasıl Yüklenir?

Bir tarayıcıdan APK dosyası yüklemek sadece birkaç tıklama ile yapabileceğiniz kolay bir işlemdir. Aşağıdaki talimatlar süreç boyunca size yol gösterecektir.

1. Kullandığınız tarayıcınızı açın ve APK dosyasını indirebileceğiniz bir web sitesi bulun. (Bilinmeyen kaynaklardan indirmeyi etkinleştirdiğiniz tarayıcıyı kullandığınızdan emin olun).

2. İndirmek istediğiniz APK dosyasını bulun ve dokunun, ardından İndir (Download) düğmesine dokunun. Bu dosyanın cihazınıza zarar verebileceği konusunda sizi uyaran bir açılır pencere görebilirsiniz. İndirmeye devam etmek için Tamam’a dokunun.

3. Ardından, cihazınızın üst çubuğunda veya altında indirildiğini göreceksiniz. Aksi takdirde, İndirilenler’e gidin ve az önce indirdiğiniz APK dosyasını bulun.

4. Kuruluma başlamak için Kur‘a (Install) dokunun. Yükleme tamamlandığında, uygulamayı yüklü uygulamalar listenizde görebilirsiniz.

Dosya Yöneticisinden APK Dosyası Nasıl Yüklenir?

Telefonunuza Dosya Yöneticisinden bir APK dosyası yüklemek için internet bağlantısı ve USB kablosu olan bir bilgisayara ihtiyacınız olacaktır.

1. Bilgisayarınızda, yüklemek istediğiniz APK dosyasını sunan bir web sitesini ziyaret edin. Ardından, APK dosyasını PC’nize indirmek için İndir düğmesine dokunun.

2. Bilgisayarınız ve cihazınız arasında veri kopyalayabilmek için telefonunuzda USB hata ayıklamasını etkinleştirin. Android cihazınızı bir USB kablosu kullanarak bilgisayarınıza bağlayın.

3. USB tercihini değiştirmek için bildirim panelini aşağı kaydırın. Seçeneklerden Dosya aktarımı / Android Auto’yu (File transfer / Android Auto) seçin.

4. İndirdiğiniz APK dosyasını bilgisayarınızdan telefonunuzdaki /sdcard/download klasörüne aktarın.

5. Aktarım tamamlandıktan sonra APK dosyasını aramak için dosya yöneticisi uygulamasını kullanın. APK dosyasına dokunun ve uygulamayı yükleyin.

Üçüncü Taraf Uygulama Mağazalarından APK Dosyası Nasıl Yüklenir?

iOS’tan farklı olarak Android, Play Store olmadan uygulamaları indirmenize izin verir. Favori uygulamalarınızı veya oyunlarınızı indirmek için üçüncü taraf bir kaynak kullanırken APKMirror ve Aptoide gibi saygın bir havuz bulmanız gerekir.

Bu Play Store alternatiflerini Android telefonunuza indirebilir ve herhangi bir uygulama veya oyun yükleyebilirsiniz. Yukarıda açıkladığımız gibi, üçüncü taraf kaynaklardan uygulama yüklemeden önce bilinmeyen kaynaklardan uygulama yüklemesine izin vermeniz gerekir.

Üçüncü taraf kaynaklardan uygulama kurulumuna izin verdikten sonra, artık uygulamanın kurulumuna devam edebilirsiniz.

1. APK dosyanızı indirmek istediğiniz üçüncü taraf uygulama mağazasını seçin.

2. Tercih ettiğiniz üçüncü taraf uygulama mağazasını yüklemek için yukarıdaki adımları izleyin.

3. Mağazayı yükledikten sonra açın ve yüklemek istediğiniz uygulamayı bulun.

4. Play Store’da normalde yaptığınız gibi indirin ve yükleyin.

Artık Android telefonunuza APK yüklemenin 3 basit yolunu öğrendiniz. Yukarıda belirtiğimiz gibi, Android size Play Store dışında uygulama indirme özgürlüğü verir, ancak bu özgürlüğün bir bedeli olabilir.

Herkes APK dosyaları oluşturabileceğinden, APK dosyanızı hangi web sitelerinden indirdiğinize çok dikkat etmelisiniz.

Çoğu zaman, bu dosyalar gizliliğinizi ve kişisel bilgilerinizi tehlikeye atabilecek virüsler ve kötü amaçlı yazılımlar içerebilir. Hatta Android cihazınıza bile zarar verebilir.

APK Dosyası Nasıl Açılır?

Bir APK dosyasını açmak için temel olarak onu telefonunuza indirmeniz ve ardından açmanız gerekir. Fakat, varsayılan olarak Android, Play Store dışında uygulamaların yüklenmesine izin vermez.

Bunu yapmak için, bu kısıtlamaları atlamanız gerekir. Android sürümünüze bağlı olarak aşağıdaki adımlar farklı olabilir.

Ayarlar > Uygulamalar ve bildirimler > Gelişmiş > Özel uygulama erişimi > Bilinmeyen uygulamaları yükle 

Settings > Apps & notifications > Advanced > Special app access > Install unknown apps

Bir APK dosyasının içeriğini görmek istiyorsanız, 7Zip veya WinRar gibi bir Zip açma aracına ihtiyacınız olacaktır. Alternatif olarak, APK dosya uzantısı adını basitçe ZIP olarak değiştirebilirsiniz; bilgisayarınız onu herhangi bir normal ZIP dosyası gibi açacaktır.

Bir APK dosyasını çıkarmanın, onu bilgisayarınızda kullanabileceğiniz anlamına gelmediğini unutmayın. Bu konuda, PC’nizde Android işletim sistemini çalıştırmanıza izin veren bir Android emülatörüne ihtiyacınız olacaktır.

APK Dosyasını Telefonunuza Yüklemek Ne İşe Yarar?

Android telefonuna APK dosyalarını yüklemek isteyen insanların birçok nedeni vardır. Bu nedenlerden en önemlileri aşağıdaki şekildedir:

1. Resmi sürümden önce uygulamaların yeni sürümlerini yüklemenize olanak tanır. Fakat dikkatli olmanız gerekir, uygulamaların beta sürümleri kararsız ve hatalıdır. Bu da cihazınız için bir güvenlik tehdidi oluşturabilir.

2. Kullanıcı gizliliği ihlali veya coğrafi kısıtlamalardan dolayı belirli uygulamalar Play Store’da mevcut değildir. Bu uygulamalardan birini kullanmak istiyorsanız, APK dosyasını telefonunuza manuel olarak yüklemeniz gerekir.

3. Bazen yeni güncellemeler bazı şeyleri düzeltmek yerine bozabilir. Bir uygulamanın önceki sürümüne geri dönmek, uygulamanın en yeni sürümüyle ilgili yaşayabileceğiniz sorunları gidermenize yardımcı olabilir.

Ne yazık ki Android, telefonunuzda kök erişiminiz yoksa uygulamalarınızı belirli bir sürüme düşürmenize izin vermez. 

APK yüklemenin kullanışlı olduğu yer burasıdır. APKMirror, güvenli ve ücretsiz Android APK indirmeleri için en iyi seçeneklerden biridir.

Özetle diyebiliriz ki, APK dosyalarını yalnızca güvenilir kaynaklardan indirmeniz gerekir. Aksi takdirde, bozuk bir APK dosyası yükleyerek telefonunuza zarar verebilirsiniz.

Sibel Hoş

Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünü bitirdikten sonra teknoloji içerikleri yazarak sektöre giriş yaptım. 8 senedir içerik pazarlama alanında farklı sektörlerle çalışıyorum. Fakat hala en sevdiğim şey, teknoloji ile ilgili yazmak ve bu konuda elimden geldiğince sizi bilgilendirmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.