Haberler

WhatsApp, Mesajların Varsayılan Olarak Kaybolduğu Yeni Bir Özellik Sundu

WhatsApp bugün, yeni başlatılan tüm sohbetler için varsayılan olarak tüm mesajların baybolduğu yeni özelliğinin eklenmesiyle gizlilik kontrol özelliklerini genişlettiğini duyurdu.

WhatsApp yetkilileri söz konusu özellik hakkında, “Etkinleştirildiğinde, sizin veya başka bir kişinin başlattığı tüm yeni bire bir sohbetler, seçtiğiniz süre boyunca kaybolacak şekilde ayarlanacak ve bir grup sohbeti oluştururken de, oluşturduğunuz gruplar için ilgili özelliği aktif edebilmenize izin veren yeni bir seçenek de ekledik,” dedi. “Bu yeni özellik isteğe bağlıdır ve mevcut sohbetlerinizin hiçbirini değiştirmez veya silmez.”

Şirket, varsayılan olarak kaybolan mesajları duyurduğu lansmanda mesajların, 24 saat, 7 gün veya 90 gün içinde kaybolacak şekilde yeni özelliğin değiştirilebileceğini de açıkladı.

WhatsApp Ayarları’na gidip Hesap > Gizlilik > Varsayılan mesaj zamanlayıcı’ya seçip, bir süre belirledikten sonra iOS ve Android cihazlarda tüm yeni bire bir sohbetler için varsayılan olarak kaybolan mesajları etkinleştirmiş olacaksınız.

Ancak, gelecekte sohbetlerinizden birine kalıcı olarak erişmek istiyorsanız, kaybolan mesajların etkinleştirilmediği standart sohbetlere geri dönme seçeneğiniz de olacak.

Şirket, “Varsayılan olarak kaybolan mesajları açmayı seçen kişilerin sohbetlerindeki kişilere bunun varsayılan olarak kaybolan bir sohbet olduğunu söyleyen bir mesaj göstereceğiz” dedi.

“Ayrıca bu kişisel bir seçim değil. Bu, WhatsApp’ta sohbet ederken herkesle nasıl iletişim kurmak istediğiniz konusunda yaptığınız bir seçim.”

WhatsApp default disappearing messages
WhatsApp varsayılan olarak kaybolan mesajlar (WhatsApp)

Ancak şirket, sohbetin kaldırılmadan önce hala kaydedilebilir(ekran görüntüsü alınabilecek veya kopyalanabilecek) olduğundan, kaybolan mesajların etkinleştirilmesinin sohbetin güvenilmeyen kişiler tarafından başkalarına iletilmesini engellemeyeceği konusunda uyardı.

Ağustos ayında Facebook, bir kişinin gizliliği üzerinde ek kontrol sağlamak için fotoğrafları ve videoları bir kez görüntülendikten sonra hemen kaybolacak şekilde ayarlama seçeneğini de sohbet uygulamasına eklemişti.

Son olarak Ekim ayında WhatsApp, nerede saklandıklarına bakılmaksızın herkesin sohbetlere erişmesini engellemek için iOS ve Android’de uçtan uca şifreli sohbet yedeklemelerini de kullanıma sundu.

Bu değişiklikler, WhatsApp’ın daha önceki özellikleri kısıtlama veya verilerini diğer Facebook şirketleriyle paylaşmalarını gerektiren yeni bir gizlilik politikasına katılmayan kullanıcıların hesaplarını silme kararından vazgeçmesinden sonra geldi.

WhatsApp bugün, “Uçtan uca şifrelemeyle birlikte kaybolan mesajların, günümüzde özel bir mesajlaşma hizmeti olmanın ne anlama geldiğini tanımlayan ve bizi kişisel konuşma hissine bir adım daha yaklaştıran iki önemli özellik olduğuna inanıyoruz.” açıklamasını yaptı.

Kaynak: bleepingcomputer.com

Diğer Haberler

Microsoft Kimlik Avı Saldırılarında Sahte Office 365 Spam Uyarıları Kullanılıyor
Microsoft, Windows 11’deki Outlook Arama Sorununu Giderdi
Microsoft, Windows 11’de Tarayıcı Ayarlarında Değişikliğe Gidiyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu