Haberler

Amazon GitHub’a rakip mi oluyor? Amazon CodeWhisperer duyuruldu

Amazon, düzenlediği ReMars konferansında GitHub’ın CoPilot uygulamasına benzer şekilde tasarladığı yapay zeka destekli programlama aracı CodeWhisperer uygulamasını tanıttı.

Amazon’un yapay zeka çalışmaları kapsamında düzenlenen konferansta şirketin AWS (Amazon Web Services) sorumlusu Vasi Philomin tarafından Amazon CodeWhisperer lansmanı yapıldı. Birden fazla programlama dili ve IDE’yi destekleyen oluşumda çeşitli veri kümelerinden milyarlarca kod satırı ile çalışma yapılabilecek.

Amazon CodeWhisperer lansmanı

GitHub’ın kullanıcılara sunduğu CoPilot sistemiyle aynı mantığa dayanan CodeWhisperer yapay zeka teknolojisi kullanılarak tasarlandı. Sistem şu an için önizleme olarak yayınlandı. Başlangıç için yalnızca Java, JavaScript ve Python programlama dillerini destekleyen sistem Visual Studio Code, IntelliJ IDEA, PyCharm, WebStorm ve Amazon’un kendi AWS Cloud 9’u olan IDE’leri destekliyor.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Amazon yetkilisi Vasi Philomin şu sözlere yer verdi;

“Bence teknoloji, bunu yapmak için doğru zaman olduğunu düşündüğümüz bir noktada. AWS’de güvenlik her zaman önemlidir ve bu nedenle oluşturduğumuz kodun güvenli olduğundan emin olmak istiyoruz. Sistem şu an için sınırlı sayıda kullanıcı için aktif ve zamanla gelişecek”

CodeWhisperer nedir?

Yapay zeka destekli bir kodlama yardımcısı olan Amazon CodeWhisperer, Amazon tarafından piyasaya sürülen bir AI kod tamamlama aracıdır. Tüm işlevleri otomatik olarak tamamlayabilen ve geliştiricilere zaman kazandırabilen geliştirici aracı olarak çalışmaktadır. Yapay zeka kullanılarak tasarlanan ve çeşitli veri kümelerinden milyarlarca kod satırı üzerinde eğitilen sistem yapımcılarının yanı sıra kullanıcılar tarafından da değiştirilebiliyor. Sistem Java, JavaScript ve Phyton programlama dillerinin yanı sıra Amazon Cloud 9, PyCharm ve Visual Studio Code IDE’leri üzerinde çalışmaya da olanak sağlıyor.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.