Haberler

Amazon, Geniş Bant İnternet Projesi İçin Yeni Roketler Geliştiriyor

Önümüzdeki beş yıl içinde, üç yeni ağır kaldırma roketi, Amazon’un Kuiper Projesi kapsamında binlerce uyduyu alçak dünya yörüngesine yerleştirecek.

Amazon tarafından yürütülen proje, 3.236 uydudan oluşan bir uydu takımı kullanarak geniş bant bağlantısı sağlamayı hedefliyor.

Rakip firma Starlink’in ise halihazırda yörüngede 2.300’den fazla uydusu olduğu bilinmekte.

Roketler, Amazon sahibi Jeff Bezos tarafından kurulan Arianespace, Blue Origin ve United Launch Alliance tarafından yapılacak.

Amazon, Project Kuiper’in haneler, işletmeler, devlet kurumları, afet yardım operasyonları, mobil operatörler ve “güvenilir internet bağlantısı olmayan yerlerde çalışan” diğer kuruluşlar dahil olmak üzere müşterilere yüksek hızlı, düşük gecikmeli geniş bant sağlamayı hedeflediğini söyledi.

Kullanıcılar, Elon Musk’ın Starlink’inde de olduğu gibi uydularla iletişim kuran bir terminal aracılığıyla internete bağlanacaklar. Amazon, Echo ve Kindle gibi ürünlerin nakliyesi ve yapımındaki deneyiminin bu terminallerin üretilmesinde ve dağıtılmasında faydalı olacağını söylüyor.

Amazon Devices & Services kıdemli başkan yardımcısı Dave Limp, “Project Kuiper, dünya çapında hizmet almayan ve yetersiz hizmet alan topluluklardaki on milyonlarca müşteriye hızlı, uygun fiyatlı geniş bant sağlayacak” dedi.

Yeni Roketler

Amazon, “tarihteki en büyük ticari fırlatma aracı tedarikini” olacağını söyleyerek, önümüzdeki beş yıl içinde 83 fırlatma planlıyor.

Firma, bu yıl içinde iki “prototip” görev planlıyor, ancak bu görevde uyduların çoğunu fırlatacak olan üç büyük roket değil değil, ABL Space Systems tarafından yapılan bir roket kullanılacak.

Amazon uydu
Fırlatmalar için kullanılan yeni roketlerden biri olan Vulcan Centaur’un bir illüstrasyonu

Elon Musk’ın Falcon 9 roketinden farklı olarak, Project Kuiper’ın fırlatmalarında kullanılacak olan üç yeni roket hala geliştirme aşamasında.

Kısmen İngiliz hükümetine ait olan bir başka uydu internet şirketi OneWeb, Ukrayna’nın işgalinin ardından kullanmakta olduğu Rus yapımı Soyuz roketlerine erişimini kaybettikten sonra SpaceX Falcon 9 roketlerini kullanmaya karar verdi.

Starlink’in kurucusu Musk, uzaya 30.000 kadar Starlink uydusu fırlatmayı planlamakta.

Bu tür alçak dünya yörüngeli uydu internetinin değeri, son olarak Ukrayna’da devreye alındıktan sonra göstermiş olduğu büyük destek ile birlikte kendini bir kez daha göstermiş oldu.

Ancak, alçak dünya yörüngesi giderek daha kalabalık hale geldikçe, gökbilimciler bu uydulardan yansıyan ışığın gece gökyüzünün görünümünü giderek daha fazla bozacağından endişe ediyorlar.

Astro-fotoğrafçı Mary McIntyre, Twitter’da şunları söyledi: “Uydular kelimenin tam anlamıyla gökyüzünün güzelliğini mahvediyor.”

Kaynak: bbc.com

Diğer Haberler

Cashapp, Çalışanı Tarafından Saldırıya Uğradı
Samsung GALAXY S21’de Zero-day Tespit Edildi Güncelleme Bulunmuyor
APPLE macOS Big Sur VE macOS Catalina’da Zero-Day Tespit Edildi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu