Haberler

Almanya, Facebook’un WhatsApp Kullanıcı Verilerini Kullanmasını Yasakladı

Almanya’nın Hamburg Veri Koruma ve Bilgi Özgürlüğü Komiseri (HmbBfDI) tarafından WhatsApp kullanıcı verilerini işlemesini ve kullanmasını yasakladı.

Hamburg eyaleti Kişisel Verilerin Korunması Sorumlusu Johannes Caspar yaptığı açıklamada “Almanya genelinde kullanım şartlarını onaylayan milyonlarca kullanıcının hak ve özgürlüklerini korumayı amaçlamaktadır.” dedi.

Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü’nde (GDPR) yer alan olağanüstü yetkileri dahilinde Facebook’u, WhatsApp kullanıcı verilerini üç ay askıya alması için zorlayacağını belirten Caspar, bu zaman içinde AB’nin kullanıcı verileri konusunda genel bir karar almasını isteyeceğini de kaydetti. Bu açıklamanın 15 Mayıs’tan önce yapılması dikkat çekti.

15 Mayıs Neden Önemli ?

  • 15 Mayıs’a kadar WhatsApp gizlilik sözleşmesini imzalamayan kullanıcıların hesaplarında bazı kısıtlamalara gidilecek.
  • Sözleşmeyi kabul etmeyen kullanıcılar sürekli olarak sözleşmeyi kabul etmesi konusunda bildireler görmeye devam edecek.
  • Devam eden süreçte kullanıcılar mesajlarına bakamayacak, cevaplamayacak kısacası uygulama kullanıcının hesabını kısıtlayacak.

WhatsApp daha önce gizlilik politikasına onay vermeyen kullanıcılarının hesaplarını 15 Mayıs tarihi itibariyle askıya alacağını, Ağustos itibariyle de bu hesapların silineceğini açıklamıştı.

Kaynak: reuters.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu