Haberler

Alibaba’ya Tekel Soruşturması! Rekor Ceza Kesildi

Çin Piyasa Düzenleme Kurulu, pazar hakimiyetini kötüye kullandığı ve sektörde tekelleştiği gerekçesi ile Alibaba’ya 2,8 milyar dolar ceza kesti. Alibaba, cezayı kabul ettiğini ve SAMR ile tam bir işbirliği içinde olacağını açıkladı.

Çin Rekabet Kurumu, aralık ayında Alibaba için başlatılan rekabet soruşturmasını sonuçlandırdı. Pazardaki hakimiyetini yıllardır kötüye kullandığı ifade edilen Alibaba 18.2 milyar yuan (2.75 milyar dolar) ceza ödeyecek.

Jack Ma’nın 2020 ekim ayında ülkedeki düzenleyici kanunları eleştirmesi Alibaba’nın iştirakleri ve Çin Halk Cumhuriyeti arasında gerilime yol açmıştı.

Tarihin en büyük halka arzı olması beklenen, Alibaba’nın finansal teknoloji kolu Ant Group’un işlemlerinin düzenleyici kurum onayları nedeniyle gecikmesiyle birlikte Jack Ma, katıldığı kamuya açık bir etkinlikte yönetmeliklerin inovasyonu engellediğini ve reform gerektiğini söylemişti.

SAMR, geçtiğimiz Aralık ayında Alibaba hakkında tekelleşme ve sektörüdeki gücünü kötüye kullanmasına yönelik bir soruşturma başlatmıştı.

Soruşturmanın ana odak noktası ise Alibaba’nın farklı platformlarda satış yapmak isteyen satıcıları, her ikisiyle de çalışabilmek yerine iki platformdan birini seçmeye zorlayan bir uygulamasıydı.

Hükümet, Alibaba’nın uyguladığı ve bir bakıma ‘ya ben ya onlar’ diyen politikasının haksız rekabet avantajları elde etmesine sebep olduğunu ifade etti. Uygulamanın hem satıcılar hem de diğer e-ticaret platformları açısından düşündüğümüzde gerçekten de zorlayıcı olduğunu söyleyebiliriz.

Çinli düzenleyiciler, Alibaba Group Holding Ltd’ye tekel karşıtı kuralları ihlal ettiği ve piyasadaki hakim konumunu kötüye kullandığı için 18.2 milyar yuan (2,75 milyar $) para cezası verdi ve bu, ülkede uygulanacak şimdiye kadarki en yüksek antitröst cezası oldu.

CNBC’nin haberine göre düzenleyiciler, şirketin 2019 gelirinin yaklaşık yüzde 4′ünü oluşturan cezaya ek olarak, Alibaba’nın üç yıl boyunca SAMR’ye kendi kendini inceleme ve uyumluluk raporlarını sunması gerektiğini söyledi.

Şirket yaptığı açıklamada, cezayı kabul ettiğini ve SAMR’nin kararlılığına uyacağını söyledi. Alibaba, soruşturmayla tam olarak işbirliği yaptığını, bir öz değerlendirme yaptığını ve iç sistemlerinde iyileştirmeler yaptığını söyledi.

Kaynak: sozcu.com

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Amazon, Türkiye’deki faaliyetlerini genişletiyor

Neuralink, Bu Maymunun Zihniyle “Pong” Oynadığını Söylüyor

Pinterest Türkiye’ye Temsilci Atadı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.