Windows Server

Active Directory ve Distributed File System DFS Birlikte Çalışma Senaryoları – Bölüm 7

Makalemin ilk bölümünde temel anlamda DFS kavramından bahsettim. İkinci bölümünde ise DFS replikasyonundan bahsettim. Üçüncü bölümde ise DFS’ in temel çalışma mantığı ve DFS senaryolarından bahsettim. Dördüncü bölümde ise File staging ve “Delete and Conflict”  konularına değindim. Makalemin beşinci bölümünde ise Namespace oluşturmuş ve bunun için iki üye sunucu ekleme işlemlerini tamamlamıştım. Altıncı bölümden itibaren ise lab ortamında uygulamalar yapmaktayım.

Bölüm1

Bölüm2

Bölüm3

Bölüm4

Bölüm5 

Bölüm6 

 

Lab ortamını bir kez daha hatırlayalım.

clip_image001

Domain Controller – TR site

DFS – TR site

DFS – UK Site

Client – TR Site

Client – UK Site

Router

Toplam 6 makinem var.

Lab ortamı için en son Namespace eklemiştim.  Ardından klasörler ve bunlara bağlı paylaşım dosyalarını ekledim.

Şimdi ise birden çok Namespace server eklememin avantajlarından yararlanmak için replikasyon bağlantılarını yapacağız.

Bu amaç ile replike yapmak istediğimiz klasör için iki tane path belirtmemiz gerekiyor. Aksi halde replike edecek diğer bir klasörü bulamayız.

Replikasyona sokmak istediğim klasör olan “Microsoft” için ek bir path daha tanımlıyorum.

clip_image002

clip_image003

Bu adımı makalemin bir önceki bölümünde bir kez daha yapmıştım. Bundan önceki klasör DFSTR yani TR site içerisindeki DFS sunucusu üzerince C diskinde bulunuyordu. Bu klasör ise DFSUK yani UK site içerisindeki DFS makinesinde bulunuyor.

clip_image004

Son durum aşağıdaki gibi;

clip_image005

Şimdi replika yapabiliriz.

 

 

clip_image006

Öncelikle replikasyon eklemek istediğimiz klasör üzerine sağ tıklıyor ve ardından Replicate Folder linkine erişiyoruz.

clip_image007

Replikasyon grup ismi ve klasör isimlerini varsayılan olarak bırakabilirsiniz.

clip_image008

Replikasyon üstünlüğü bölümünü de bu şekilde bırakarak ilerleyebilirsiniz.

clip_image009

Bir sonraki bölümde ise asıl üyeyi seçiyoruz. Eğer bu klasör yani klasörler, boş ise istediğiniz bir üyeyi Primary seçebilirsiniz, eğer iki klasörde dolu ise en günceli hangisi ise onu Primary seçebilirsiniz.

Benim klasörlerim boş olduğu için TR site içerisindekini Primary seçiyorum.

clip_image010

 

Topoloji seçim ekranında Full Mesh seçiyorum. Makalemin bundan önceki bölümlerinde bu konuyu detaylandırmıştım, hızlıca hatırlatıyorum.

Hub and spoke

Bu topoloji için en az 3 üye gerekmektedir. Bu üyelerden bir tanesi master olup diğerleri ile iki yönlü bir replikasyon gerçekleştirmektedir.

Full Mesh

Bu topolojide ise tüm üyeler birbirleri ile replike olmaktadır. Bir replikasyon grubunda 10 veya daha az üye var ise bu model kullanılabilir. Ancak 10 ve üstü üye var ise bu modeli kullanmamanız tavsiye edilmektedir.

No topology

Topolojiye henüz karar vermemişseniz ve bu sihirbazı kapattıktan sonra değişiklik yapmak istiyorsanız bunu seçebilirsiniz.

clip_image011

BW kullanımı tarafında ben Full seçerek ilerliyorum. Siz isterseniz aşağıdaki gibi günün belirli saatleri için belirli bir bw kullanımı seçebilirsiniz.

clip_image012

clip_image013

Özet bir ekran ve create diyerek süreci tamamlıyoruz.

clip_image014

 

clip_image015

Son olarak yukarıdaki gibi replikasyon noktasında bir takım gecikmelerin olacağına dair bir uyarı alıyoruz.

clip_image016

Replikasyon bölümünü DFS Management konsolundan kontrol ediyoruz.

İstersek kurulumu yaparken gerçekleştirdiğimiz ayarları bu bölümden değiştirebiliriz. Yani zamanlama, BW kullanımı ve benzeri.

Son olarak mevcut yapımız için bir rapor hazırlayalım.

clip_image017

clip_image018

Sağlık raporu alıyorum.

clip_image019

clip_image020

Üyeleri seçiyorum.

clip_image021

Backlogged files dediğimiz network üzerinde replikasyonu bekleyen dosyalarında sayılması raporun daha sağlıklı olması için gereklidir.  Yine replike olan dosyaların sayısı ve boyutunu da raporda görmek istiyoruz.

clip_image022

Bu konuyu makalemin ilerleyen bölümlerinde ayrıca detaylandıracağım.

Kaynaklar

http://blogs.technet.com/b/filecab/archive/2013/07/31/dfs-replication-in-windows-server-2012-r2-revenge-of-the-sync.aspx

http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc787066(v=ws.10).aspx

http://blogs.technet.com/b/askds/archive/2011/07/13/how-to-determine-the-minimum-staging-area-dfsr-needs-for-a-replicated-folder.aspx

Hakan Uzuner

2002 yılından beri aktif olarak bilişim sektöründe çalışmaktayım. Bu süreç içerisinde özellikle profesyonel olarak Microsoft teknolojileri üzerinde çalıştım. Profesyonel kariyerim içerisinde eğitmenlik, danışmanlık ve yöneticilik yaptım. Özellikle danışmanlık ve eğitmenlik tecrübelerimden kaynaklı pek çok farklı firmanın alt yapısının kurulum, yönetimi ve bakımında bulundum. Aynı zamanda ÇözümPark Bilişim Portalı nın Kurucusu olarak portal üzerinde aktif olarak rol almaktayım. Profesyonel kariyerime ITSTACK Bilgi Sistemlerinde Profesyonel Hizmetler Direktörü olarak devam etmekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.