Haberler

Acil Durum İlaçlarını Her Zaman El Altında Tutmak İçin EpiWear

Rice Üniversitesi öğrencilerinden oluşan bir ekibin amacı, alerjik reaksiyonlara yatkın kişilerin her zaman üzerinde tutabilecekleri ve kullanışlı olabilecekleri giyilebilir bir epinefrin dağıtım cihazı oluşturmaktır.  Daha büyük prototipler, yay yüklü, üç katlı bir cihazın etkili bir şekilde tam dozda epinefrin sunabileceği kavramının kanıtı olarak kullanılmıştır.  (Kredi: Brandon Martin / Rice Üniversitesi)

Rice Üniversitesi öğrencilerinden oluşan bir ekibin amacı, alerjik reaksiyonlara yatkın kişilerin her zaman üzerinde tutabilecekleri ve kullanışlı olabilecekleri giyilebilir bir epinefrin dağıtım cihazı oluşturmaktır. 
Daha büyük prototipler, yay yüklü, üç katlı bir cihazın etkili bir şekilde tam dozda epinefrin sunabileceği kavramının kanıtı olarak kullanılmıştır. 
(Kaynak: Brandon Martin / Rice Üniversitesi)

Rice Üniversitesi öğrencileri, bir derhal müdahale gerektiren alerjik reaksiyon riski altında olan bir kişi tarafından bileğe, saat gibi veya vücudun herhangi bir yerine takılacak küçük, katlanabilir bir epinefrin dağıtım cihazı tasarladılar.

EpiWear adını verdikleri  panel  , alerjik reaksiyon yaşayan bir kişiye tam dozda ilaç sağlayan benzersiz, yaylı bir enjeksiyon sistemine sahiptir.

Genç biyomühendislik ana dalları ekibi Albert Han, Alex Li, Jacob Mattia ve Justin Tang ve birinci sınıf Callum Parks – ekip küçük çocuklar hariç herkes için tasarlandı ve piyasadaki diğer dağıtım sistemlerine iyi bir alternatif olabileceğini söyledi.


Rice Üniversitesi mühendislik öğrencileri, hızlı bir atış gerektiren ciddi alerjik reaksiyon riski taşıyan insanlar için giyilebilir bir epinefrin dağıtım cihazı prototip yaptı. 
Burada daha büyük bir sürümde görülen panel, insanların gerektiğinde hızlı bir şekilde gerektiğinde yanlarında kalmalarını kolaylaştıracak. 

“Hayatımı çok özlüyorum ve endişeliyim, ancak arkadaşlarımla akşam yemeğine giderken veya geceleri dışarı çıkarken bu kadar hantal ve rahatsız edici bir şey yanımda getirmek benim için her zaman zordu.”

Rice ekibi, yaratılmasının daha ucuz, daha şık ve dolayısıyla kullanıcılar tarafından giyilmesi daha muhtemel bir dağıtım cihazına yol açacağını umuyor.


Mattia, “Enjeksiyon için gerekli olan minimum miktarda epinefrin içerecek şekilde tasarladık” dedi.

Açıldığında, menteşeli cihaz şu anda piyasadaki epinefrin kalemler ile aynı uzunluktadır, orta kısımdaki doz ve üstten güçlü bir yay bulunur. Bir emniyet kolunun serbest bırakılması, kullanıcının, prototipte bir çizgiyi kesen ve yayı serbest bırakarak, şırıngayı kullanıcının uyluğuna sokan bir kapağı itmesine izin verecektir.

Kol ile birlikte, Li panelin doğasının kendisinin bir güvenlik özelliği olduğunu söyledi.

“Bölmelerin hiçbiri doğrusal değil, bu yüzden yay bir başkası içindeyken iğne bir bölmede olacaktı” dedi. 
“Yay ​​yanlışlıkla kazansa bile, iğneyi itemezdi.

Li, “Ayrıca, cihazın tamamında dolaşarak, düğmenin bir şeye çarpmasını önleyen ve yanlışlıkla tetikleme riski olmadan rahat bir şekilde takmanıza izin verecek bir dava açmayı planlıyoruz” dedi.

Modaya uygun bir EpiWear’ın giyilmesinin daha muhtemel olduğunun farkındalar.

Mattia, “Hangi hastaların kalem taşıdığı ve hangilerinin bulunmadığı konusunda araştırmalar yapıldı” dedi. “Mekanizmanın kendisine odaklanıyoruz, ancak düşündüğümüz bazı fikirler onu serin renklerle tasarlıyor ya da çift amaçlı bir cihaz yapmak için bir saati birleştiriyor.

Li, “Hayatınızı kurtaracak bir şeyse, insanları bedenlerinde sürdürmeye ikna etmek için yeterli olacağını düşünüyoruz” dedi. “Günün sonunda, senin üstünde olması daha iyi.”

Kaynak: www.technology.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu