Haberler

5G Yasağına rağmen Huawei İsveç’in Şartlarına Hazır

5G teknolojisine oldukça önem veren Huawei, Amerika Birleşik Devletleri’den gelen yaptırımlara karşı İsveç hükümeti ile anlaşmaya çalışıyor.

huawei 5g band iletişim kalosuz isveç yaptırım
Amerika diğer ülkeleri 5G tercihi konusunda Huawei’yi baskı altına almaya çalışıyor.

ABD’nin Çin’li şirket Huawei’ye karşı casusluk için ekipmanlarını kullanabileceği iddiasına karşın diğer ülkelere karşı baskı uygularken, Huawei ise İsveç hükümetiyle iş birliği yapmakta ısrarcı davranıyor. Retuers’tan derlediğimiz habere göre üst düzey bir yönetici, Huawei’nin İsveç hükümetinin 5G ağ ekipmanı için belirleyebileceği her türlü cevapları vermeye ve endişeleri azaltmak için başka önlemler almaya istekli olduğunu söyledi.


Ekim ayında sürpriz sayılmayacak bir kararla İsveç’in telekom düzenleme kurumu PTS (The Swedish Post and Telecom Authority), 5G ihalelerine katılan telekom operatörleri tarafından Çinli Huawei ve ZTE’nin ekipmanlarının kullanımını yasakladı. Huawei yasağa karşı mahkeme açtı ve kazandı. Şimdilik PTS’nin temyiz başvurusu bekleniyor. Huawei’nin Orta Doğu Avrupa ve İskandinav Bölgesi Başkan Yardımcısı Kenneth Fredriksen verdiği demeçte, “Şu anda mahkeme sürecinin ortasındayız, İsveç’teki ekipmanlarımız için test tesisleri kurmak gibi olağanüstü gereksinimleri karşılamaya bile hazırız,” dedi.

Avrupa hükümetleri, Pekin’in casusluk için Huawei ekipmanını kullanabileceğini iddia eden Washington’dan gelen baskının ardından Çin yapımı 5G ağları üzerindeki kontrolleri sıkılaştırdı. Huawei tarafı ulusal güvenlik riski olduğunu her seferinde red ediyor.

Operatörler 5G’ye önem veriyor

Konuyla ilgili davalar, spektrum ihalelerini daha da geciktireceği gözüküyor. İngiltere’den sonra yasaklama uygulayan ikinci ülke olan İsveç’teki 5G ihalelerini kaybedebilir.

Birçok Avrupalı ​​telekom operatörü, 4G ağlarını kurmak için Huawei ekipmanlarını ekonomik ve teknik özelliklerden ötürü tercih etti. 5G ağları için Huawei ile devam etmeleri daha kolay ve ekonomik olabilir.

Temyiz mahkemesinde henüz bir tarih belirli değilken Huawei, bu yılın başlarına kadar hükümetin ekipmanlarının kullanımıyla ilgili hiçbir sorunu olmadığını söyledi.

İsveç’te ağını kurmak için Huawei ile sözleşme imzalayan telekom operatörü Tre, Çinli firmanın yasaklanmasına karşı da dava açtı.

PTS, 1 Ocak’ta yürürlüğe giren mevzuat uyarınca ihalelere başvurularının ön incelemesini yaptığını söyledi.

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi, rakamları seven. Sistem uzmanı ve mali müşavir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu