Haberler

13. Nesil Intel Raptor Lake İşlemciler Tanıtıldı

Intel, bugün başlayan Intel Innovation etkinliğinde 13. nesil masaüstü işlemcisi olan Intel Raptor Lake serisini tanıttı. Intel Raptor Lake işlemciler 24 çekirdek, 32 iş parçacığı ve 5.8 GHz hıza varan artışlarla yüksek performans vadediyor.

Intel Raptor Lake işlemci ailesi

Intel, uzun zamandır merakla beklenen 13. nesil işlemci ailesini bugün düzenlediği Intel Innovation etkinliğinde tanıttı. İşlemci pazarında AMD ile kıyasıya bir rekabetin içinde bulunan Intel’in yeni serisi yüksek performans ve verimlilik özellikleriyle ön plana çıkıyor.

13. nesil Intel masaüstü işlemci ailesi, toplam 22 farklı model içeriyor. Bugün düzenlenen etkinlikte ise 6 modelin tanıtımına yer verildi. Tanıtımda yer verilen ‘K’ serisi işlemciler tüm Dünya’da 20 Ekim tarihi itibariyle satışa sunulacak.

Intel 13. nesil işlemciler neler sunuyor?

Intel Raptor Lake serisi işlemciler bir önceki mimariye göre tek çekirdekte %8 ila %15 arasında performans artışı sunuyor. Çoklu çekirdekte ise performans artışı %30 ila %40 arasında. Verimlilik odaklı geliştirilen yeni seri, 5.8 GHz’a varan işlemci hızı sunuyor.

Intel tanıtım

12. nesil işlemcilerle aynı mimariye sahip olan yeni seri, önceki seri ile aynı sayıda performans (P) çekirdeğine sahipken, verimlilik (E) çekirdeği sayısında da artış olacak. i5 ve i7 işlemcilerde iş parçacığı ve çekirdek sayısı dörder adet artacak. Bununla birlikte i5 işlemciler 200 Mhz, i7 işlemciler ise 400 Mhz daha fazla hıza sahip olacak. i9 ailesinde ise çekirdek ve iş parçacığı sayısı 8 adet artacak. i9 işlemcilerdeki hız artışı 12. nesile göre 600 MHz olacak.

Intel Innovation etkinliğinde tanıtılan 6 yeni işlemcinin hız, performans ve fiyat bilgileri şu şekilde;

13. nesil Intel işlemci fiyatları
Intel 13. nesil işlemci fiyat ve özellikleri

Uyumluluk, hız ve performans vadeden yeni işlemci serisinin satışına ülkemizde ve tüm Dünya’da 20 Ekim 2022 tarihi itibariyle başlanacak.

Kaynak: Intel

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu