Forum

algoritmalar ve pro...

Bildirimler
Hepsini Temizle

algoritmalar ve programlama dilleri yardım lütfen?

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
675 Görüntüleme
(@ferhataltun)
Gönderiler: 73
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar herkese ben en az 5-6 yıldan beri programcı olucam diye uğraşıyorum birtürlü öğrencilik hayatından fırsat olmuyordu okul vs şimdi ise bilgisayar üzerine üniversiteye başlayacagımdan biraz daha rahatım fakat biran evvel kaybettiğim zamanı telafi etmek istiyorum bunu düşünmekten saçımda beyazlar çıkmaya başladı ve hızını aldı bile:)Biryandan algoritma kitapları vs aldım okuyorum çalışıyorum ama birtürlü anladıgımı kavrayamıyorum yani anladım mı anlamadım mı? arasında kalıyorum algoritmalarla yoksa zaman kaybetmemeli miyim mantıken arka arkaya gelecek görevleri işlemleri kafamda sıralıyorum düşünerek illa bir kagıda ya da bilgisayarda wordde şema haline getirmem gerek mi?Asıl sorularımdan 2. ise istediğim her programı kodu yazabilecek hale nasıl gelirim biran evvel ? ve ben ceh alanında hem ülkemin teknolojisine güvenliğine hem de çevreme büyük katkılarda bulunmak istiyorum zaten bu yola en az 13 yıl önce hacker olucam diye çıkmışımdır ama kötü niyetli değil açık bulup bildiren cinsten kimseyi bir kere bile msnden tehdit edip keylogger yedirip şifresini çalmamışımdır hep iyi amaçlı kullandım böyle şeyleri birde aileden muzdaribim anne pek o kadar değilde babam boş iş gözüyle bakıyor yıllardır birkere bile sen napıyorsun şu ekranda demedim bunu da çok takıyorum kafaya psikolojikmen zayıfım tek başına olduğum için tavsiyelerinizi bekliyorum sabırsızlıkla

Gönderildi : 30/08/2016 13:49

(@eravse)
Gönderiler: 1753
Üye

merhaba

gıttıgınız yol dogru algorıtma ogrenmek programcılıkla bagdasık olsada kod yazmayı bılmeden algorıtmalarınızı program ortamına cevırmenız zordur. Kagıda vısıo ortamına aktarmak en bastan yapılması gerekn seyler. dogru kaynakları sorgulayarak zaman ıle bırlıkte daha hızlı gelısım olabılır.

dıger yanda CEH konusunda uzmanlasmak ıcın hem kavramları hemde algorıtmaları cok ıyı bılmek kavramak anlamak gereklı artı bunun yanında en az bır programlama dılını tercıhen assembly veya phyton turevı lınux uzerınde rahat kod gelıstırebılecegınız bır dılı sular seller gıbı bılmenız gerekmektedır. ayrıca bu ıs sadece kodlama ıle de olmamakta. Network sıstem her seyı mutlı super ıyı bılmek gerekmekte: ) yanı yol uzun 🙂 ama sabırla bunlar da basarılabılır.

ınsanlıga faydalı olmaksa amacınız mutlaka uzman bır kurum yada kurulustan bunun egıtımını almanızdır.

saygılar

ProfectSoft Yazılım ve Danışmanlık Hizmetleri
LogPusher & Bifyou E-Commerce System
www.profectsoft.com

Gönderildi : 30/08/2016 23:51

(@ferhataltun)
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba

gıttıgınız yol dogru algorıtma ogrenmek programcılıkla bagdasık olsada kod yazmayı bılmeden algorıtmalarınızı program ortamına cevırmenız zordur. Kagıda vısıo ortamına aktarmak en bastan yapılması gerekn seyler. dogru kaynakları sorgulayarak zaman ıle bırlıkte daha hızlı gelısım olabılır.

dıger yanda CEH konusunda uzmanlasmak ıcın hem kavramları hemde algorıtmaları cok ıyı bılmek kavramak anlamak gereklı artı bunun yanında en az bır programlama dılını tercıhen assembly veya phyton turevı lınux uzerınde rahat kod gelıstırebılecegınız bır dılı sular seller gıbı bılmenız gerekmektedır. ayrıca bu ıs sadece kodlama ıle de olmamakta. Network sıstem her seyı mutlı super ıyı bılmek gerekmekte: ) yanı yol uzun 🙂 ama sabırla bunlar da basarılabılır.

ınsanlıga faydalı olmaksa amacınız mutlaka uzman bır kurum yada kurulustan bunun egıtımını almanızdır.

saygılar

Cevaplarınız müthiş süper moral geldi gerçekten şuan c# ile başladım sayılır ve algoritmalar ekstrası sadece videolarla öğrenmeye çalışıyorum şuan ilk etapta c# çözmek istiyorum açıkcası linux ortamına geçmek çok da istiyorum ama birden fazla cihazım olmadıgı için windowstayım mecburen 2.sistem kurup linux yüklemek pcme zarar verebilir eski biraz çünkü ısınma vs sorunlar oluyor dizüstü bilgisayara sahibim.Evet amacım insanlıgın yararına kurum ve kuruluşlar demişsiniz ne gibi mesela örnek verebilir misiniz?maddi yönü uçuk olmayanlar olursa sevinirim:)

Gönderildi : 31/08/2016 02:28

(@eravse)
Üye

maddi yönü düşünülen şeyler insanlığa değil şahsa faydalıdır. 🙂 JAVA iiçin en minumum bir pc üzerinde linux yada türevleri ile geliştirme yapabilirsiniz ayrıca visual studio code ücretsiz olarak microsoft tarafından sunulmaktadır programla yapmak için çok fazla bir şeye ihtiyacınız yok

internet

pc

IDE ve bol bol e kitap size yeterli olacaktır tabi zamanı da hesaplamak faydalı olabilir. Kız arkadaşınız olmasın  🙂 daha hızlı öğrenirsiniz 😛

www.profectsoft.com

Gönderildi : 31/08/2016 13:07

(@ferhataltun)
Estimable Member
Konu başlatıcı

maddi yönü düşünülen şeyler insanlığa değil şahsa faydalıdır. 🙂 JAVA iiçin en minumum bir pc üzerinde linux yada türevleri ile geliştirme yapabilirsiniz ayrıca visual studio code ücretsiz olarak microsoft tarafından sunulmaktadır programla yapmak için çok fazla bir şeye ihtiyacınız yok

internet

pc

IDE ve bol bol e kitap size yeterli olacaktır tabi zamanı da hesaplamak faydalı olabilir. Kız arkadaşınız olmasın  🙂 daha hızlı öğrenirsiniz 😛

kız arkadaşı aman iyi ki yok şimdilik 🙂

Gönderildi : 31/08/2016 14:53

(@eravse)
Üye

senın kafanı utuleyerek hedefınden saptırmasınlar dıye dedım 🙂 az da gulelım degılmı

www.profectsoft.com

Gönderildi : 31/08/2016 18:59

(@ferhataltun)
Estimable Member
Konu başlatıcı

doğru %100 haklısınız 🙂

Gönderildi : 31/08/2016 19:33

(@aligoren)
Gönderiler: 18
Eminent Member

Ferhat Bey, geçmiş olsun öncelikle ben de iş hayatına başladığımda beyazlarım arttı. Bilmiyorum bizi enteresan şekilde çalıştıranlara rağmen işimize aşırı değer verip stres yaşamaktan sanıyorum ki.

Algoritma kitapları almanız güzel bir şey ancak Erdem hocamın da dediği gibi algoritma tek başına bir işe yaramıyor. Aslında inanın bana kendi tecrübelerimce söyleyeyim iş hayatına atılınca o algoritmaların çoğunu kullanmıyorsunuz bi garip bu. Türkiye için böyle en azından.

Çünkü sizden ileri yönelik değil günü kurtarmaya yönelik çözümler bekleniyor. Bir şeyi kavrayıp kavramadığınızı anlamanın en iyi yolu ise bir şeyler geliştirmektir.

Eğer mesele CEH ise netsparker, sqlmap, vega gibi yazılımlara bakmalısınız. Neler yapıyorlar gibisinden. Ancak yine de önerim CEH kavramını iyice araştırmanız.

SQL Injection bulmakla sınırlı kalacaksa ya da arada RFI, LFI falan olacaksa bu pek de CEH olmuyor. Daha çok yazılımlardaki güvenlik açıklarına yönelmeniz gerekiyor ki bunlardan birazını söyleyeyim belki size bir fikir verir.

APC
TLS
HEAP
Hooking (System Service Descriptor Table - SSDT)
Hooking - (Interrupt Descriptor Table - IDT)
Address Conversion - PAE (Physical Address Extension)
System Call Dispatcher
Shellcode (bence bu çok önemli)
Interrupt Mechanism
Overflow Zaafiyetleri
Modlar, Paging vs.
Windows Kernel'da Yer Alan Veri Yapıları

Bunların tamamında uzmanlaşın demiyorum ama bu alanlarda çalışmalar gerçekleştirin ilerlediğinizde.

Yok ben ticari yani sektördeki ihtiyaçlara yöneleceğim diyorsanız da CRM, ERP, OTOMASYON Sistemleri gibi araştırmalar gerçekleştirmenizi öneririm.

Gönderildi : 06/09/2016 12:31

(@OsmanGOKHAN)
Gönderiler: 44
Trusted Member

Tavsiyem en alt seviye bir dilden başlaman bu C ,c++ veya python olabilir.İlk başta zorlanıyorsun ama sonra mükemmel zevkli geliyor.C++ ile C arasında belli farklar var.Python zaten ayrı bir dünya.Birde mutlaka Debian veya Redhat tabanlı bir linux sürümü öğren.Kodlarla aranı iyice güzelleştirebileceğin.Temel ağ servislerine çalış CCNA dökümleri bunun için harika bir kaynak.Sonrası gelir C# biraz daha görsel arayüzlere hitap ediyor söylediğim dilleri öğren.C# de OOP,DFP,EDD ve ADO.net gibi konularda hatta event,overloading,delagate gibi konuları rahat çözersen.Tavsiyem seni zorlayacak olandan başla unutma bir yazılımcı uykusunu heba edebiliyor.Şuan bende öğreniyorum bazen gece 2 ye kadar çalışıp sabah 6 da işe gitttiğimi bilirim.Herşey sabırla olur ve emekte bu sabrın nutellasıdır.

Saygılar. 

Gönderildi : 06/09/2016 14:39

Paylaş: