Forum

Labris Firewall Hak...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Labris Firewall Hakkında Görüş ve Tavsiyeleriniz......????

27 Yazılar
15 Üyeler
0 Likes
3,536 Görüntüleme
(@MuhammedCOMETEN)
Gönderiler: 31
Trusted Member
Konu başlatıcı

Labris firewall almayı düşünüyotuz .Bu konuda tavsiyesi olan ya da kullanmış,kullanıyor olan arkadaşlardan yorumlarını bekliyorum...

Başka firewall tavsiyesi olan arkadaşlardan da yorum bekliyorum.

Herkese teşekkürler......

Gönderildi : 04/02/2009 13:29

(@doganbayraktar)
Gönderiler: 1392
Noble Member

Merhabalar,

Başka firewall olarak watchguard denemenizi öneririm.Şirkete almayı düşünüyordum ama mali kriz nedeniyle şuanda askıda kaldı bu cihazı çok methediyorlar.

Gönderildi : 04/02/2009 14:29

(@SeckinDEMIR)
Gönderiler: 67
Trusted Member

Merhaba,

Burada asıl olan nokta ihtiyaçlarınızın neler olduğu ile alakalı uygun bir firewall'un olmasıdır. SecureFirewall,Labris, Watchguard,  FortiGate, CheckPoint, NetScreen, SonicWall, NetAsq, ... gibi pek çok firewall mevcut ama önemli olan ihtiyacınıza uygun olan bir firewall'un seçilmesidir. Örnek olarak

SecureFirewall (SecureComputing) Full Proxied bir firewall'dur, proxied olmasından kaynaklı detaylı configler yapılabilinir ve üzerinde disk olması, raporlama vs.vs.

WatchGuard belirli protokoller için Proxy özelliği vardır ve UTM bir firewall'dur. Açıkçası Core serileri çok etkili ve güzel ürünler.

FortiGate UTM bir firewall olup maliyetinin düşük olması ile birlikte tüm servislerin bundle olarak bulundurulması cazip olarak görülmektedir. 

SonicWall ve NetScreen firewall ürünleri FortiGate gibi UTM firewall olmakla birlikte NetScreen firewall'u ayıran en büyük özellik ihtiyaca uygun olarak üzerine modül takılabilmesidir.

CheckPoint bildiğiniz üzere UTM bir firewall olmakla birlikte biraz pahalı olabilen ama yine kaliteli ürünler arasında yer almaktadır (VPN Edge cihazlarını kast etmiyorum!)

Eğer tercihiniz UTM bir Firewall ise  FortiGate, WatchGuard, NetScreen, SonicWall yada CheckPoint UTM firewall düşünebilirsiniz. Fiyat performansı kendinize göre seçimi yapabilirsiniz.

Eğer Enterprise bir firewall diyorsanız SecureComputing firmasının SecureFirewall ürününü tavsiye ederim

İyi çalışmalar dilerim

Gönderildi : 04/02/2009 14:48

(@MuhammedCOMETEN)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Seçkin bey 15 clientlik bir sistemde kullanılacak ama  webserver  tabanlı bir program (workcube)kullanılacağı için donanım firewall almaya kara verdik.......

Gönderildi : 04/02/2009 16:44

(@SeckinDEMIR)
Trusted Member

15 Kullanıcılı bir Firewall için size en uygun olabilecek ürünler FortiGate 60B, NetScreen SSG20 olabilir dilerseniz SonicWall tarafınada bakabilirsiniz. FortiGate için www.f1teknoloji.net üzerinden görüşme yapabilirsiniz. Diğer ürünleri incelemek ve bakmak sizin seçiminiz olacaktır.

Kolay gelsin

Gönderildi : 04/02/2009 17:02

(@doganbayraktar)
Noble Member

Merhabalar,

workcube almayı bir ara bizde düşündük tam mantığı nasıl programın kullanınca öneri ve tavsiyelerinizi bekliyoruz.

Gönderildi : 04/02/2009 17:04

(@MuhammedCOMETEN)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Doğan bey workcube internet üzerinden kullanılabilen metal sektörüne yönelik üretim yönetim sistemi.Birden fazla şubeleri olan işletmeler için çok uygun olduğunu belirttiler....

Bir de muhasebe modülüde entegre şekilde......içerisine.....

Gönderildi : 04/02/2009 17:24

(@mustafaakcin)
Gönderiler: 218
Reputable Member

Merhaba ,

15 Client için SonicWALL tarafında TZ 180 veya 190 modelleri sizin işinizi görecektir. Bu bir UTM cihazıdır. Kullanacağınız servisler ;

İçerik Fİltremesi - Gateway Antivirüs - IPS(Atak Engelleme) - E-Mail Filter - RBL Filter - Anti Spyware

Ayrıca SonicWALL ödül almış bir raporlama yazılımını bu hizmetlerin yanında ÜCRETSİZ olarak sizlere sunuyor. Eğer hala bi karar vermediyseniz

http://www.tesan.com.tr/call.asp?id=13    bu adresten bana ulaşabilirsiniz.. [:)]

İyi çalışmalar dilerim..

Gönderildi : 11/02/2009 20:13

(@OkanSengul)
Gönderiler: 3
Active Member

Merhaba, Sorunuzun üzerinden epey zaman geçmiş ama herkese faydası olması acısından cevap yazıyorum. Yaklasık 6 aydır Labris kullanıyoruz. Çalışmış oldugum firmada farklı bir konuda teknik destek veren bir firma. Ve müsteri memnuniyeti bizim icin son derece önemli. Ancak Labris destek kısmında öyle bir muamele var ki, hic kimsenin umurunda degiliz. Problem varmış yokmuş hic dert degil onlar icin. Gün icerisinde FW'u kapatıp saattlerce client'ların özgürce internete cıkmasını saglıyorlar :S Telefonlarımızı yogun oldukları gerekcesi acmadıkları cok oluyor. Toplam 5 kişi destek veriyorlar. Ayrıca her zaman söyledikleri bir yalanları var. Sabahtan aradığımızda ögleden sonra arayacaklarını söylüyorlar ve 48 saat cevap gelmiyor. Biz dürtmesek bir 48 saat daha gelmez. Sonra da mail atınca biz sizi aradık ama ulasamadık diyorlar. 8 yıldır çalıştığım firmamda bir gün bile hic kimsenin ulaşamadığı görülmemiştir. Ama utanmadan böyle bir yalan söylüyorlar. Kısacası olay artık bizim icin firewall olmaktan çıktı. Yöneticimiz son bir şans vermemizi istedi labris'e. Tahminimce en gec hafta sonuna kadar kendileriyle yollarımızı ayıracağız.

Kendi ülke insanımın emek vererek yaptığı bir sistemi almak cok cazip gelmişti. Ancak destek konusunda inanın 100 üzerinden 5 bile alamazlar. Bu derece berbat durumdalar.

Vicdanen rahatsız olduğum icin herkesle paylasmak istedim.

Saygılarımla...

Gönderildi : 14/07/2009 14:46

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Yaklaşık bir yıl önce firmaya telefon ile ulaşıp bir müşterimizde kullanmak istediğimiz memnun kalırsak tum musterilerimizde bu bihzı kullanmak istedigimiz belirttik , kuruluma gelen arkadas 1 hafta once işe başladığını soyleyince cok şaşırmıştım , cihazın content filterini çalıştıramadı telefonla destek almaya çalıştığı kişilerle konusşma tarzı ve bu kurulumun üzerinden geçen 1 ayda sorunları gideremeyince bu cihazdan ve firmasından hızla uzaklaştık ve juniper ürünlerini tercih ettik .

Gönderildi : 14/07/2009 19:39

(@selecteyes)
Gönderiler: 9
Active Member

Merhabalar,

Başka firewall olarak watchguard denemenizi öneririm.Şirkete almayı düşünüyordum ama mali kriz nedeniyle şuanda askıda kaldı bu cihazı çok methediyorlar.

Peki neden watchguard? arkadaşımız bunun cevabını soruyor?

Gönderildi : 20/07/2009 20:30

(@selecteyes)
Gönderiler: 9
Active Member

Merhaba,

Burada asıl olan nokta ihtiyaçlarınızın neler olduğu ile alakalı uygun bir firewall'un olmasıdır. SecureFirewall,Labris, Watchguard,  FortiGate, CheckPoint, NetScreen, SonicWall, NetAsq, ... gibi pek çok firewall mevcut ama önemli olan ihtiyacınıza uygun olan bir firewall'un seçilmesidir. Örnek olarak

SecureFirewall (SecureComputing) Full Proxied bir firewall'dur, proxied olmasından kaynaklı detaylı configler yapılabilinir ve üzerinde disk olması, raporlama vs.vs.

Labrisde mevcuttur. 2 yıldır kullanıyorum halen log silmedim. Raporlaması müthiş.

WatchGuard belirli protokoller için Proxy özelliği vardır ve UTM bir firewall'dur. Açıkçası Core serileri çok etkili ve güzel ürünler.

Labrisde UTM firewall'dur ve Proxy özelliği mevcuttur.

FortiGate UTM bir firewall olup maliyetinin düşük olması ile birlikte tüm servislerin bundle olarak bulundurulması cazip olarak görülmektedir. 

Labris'inde fiyatı uygun ve tüm servisler bundle.

SonicWall ve NetScreen firewall ürünleri FortiGate gibi UTM firewall olmakla birlikte NetScreen firewall'u ayıran en büyük özellik ihtiyaca uygun olarak üzerine modül takılabilmesidir.

Labris'de enterprise projelerde sadece modül değil, birçok extra parça kullanmanız sağlanabilir.

CheckPoint bildiğiniz üzere UTM bir firewall olmakla birlikte biraz pahalı olabilen ama yine kaliteli ürünler arasında yer almaktadır (VPN Edge cihazlarını kast etmiyorum!)

Labris checkpoint ile kıyaslandığında birçok özelliği size ücretsiz verir.

Eğer tercihiniz UTM bir Firewall ise  FortiGate, WatchGuard, NetScreen, SonicWall yada CheckPoint UTM firewall düşünebilirsiniz. Fiyat performansı kendinize göre seçimi yapabilirsiniz.

Eğer Enterprise bir firewall diyorsanız SecureComputing firmasının SecureFirewall ürününü tavsiye ederim

Devlette kaç tane enterprise yapıda bu firewall kullanılıyor?

İyi çalışmalar dilerim

Değerli Üstadım Labris'de bunların olmadığını nereden biliyorsunuz? Labris yukarda koyu yazılanların yanında size 5651 için gereksinimleride sağlayabiliyor. Ben 2 senedir çalışıyorum hiçbir teknik problem yaşamadım. Ayrıca 40'a yakın müşterime labris önerdim, gidip kurdum. Hiçbir sorun yaşamıyoruz. Dilenirse özelden referanslarımıda verebilirim. Bence gönül rahatlığı ile alabilirsiniz.

Common Criteria EAL4+ sertifikasyonunu alabilmiş tek Türk firması. Neden yanlış yönlendirme yapıp insanları yerli sermayemizin yerine başka yerlere yönlendirelim? Gelişen bir ürün ve sonuna kadar destekçisiyim.

Gönderildi : 20/07/2009 20:41

(@doganbayraktar)
Noble Member

Merhabalar,

Kolay yönetim olması en başta beğendiğim özellik ve cihazın fiyatının diğer cihazlara göre daha uygun olması bu arada cihazı en sonunda almış bulunmaktayım 🙂

Gönderildi : 20/07/2009 20:52

(@HakanDAGLI)
Gönderiler: 19
Eminent Member

Bence burada görüş ve tavsiyeden çok, bir karalama kampanyası yapılmıştır. Yorumlar tabiki olumsuz da olabilir, fakat bu kadar kullanılan, dünya piyasında bu kadar yeri olan bir ürünün teknik desteğinin bu kadar zayıf olabilmesi sizce mantıklımıdır? Bence bu şekilde karalamak yerine, ürün karşılaştırmaları ile bakmak gerek olaya. Ürün karşılaştırmalarında, gerçekten teknik olarak yetersiz ise ve söylemiş olduğunuz, teknik desteğin bu denli kötü olduğuna dair kanıtlarınız varsa, o zaman bu şekilde değerlendirme yapılabilir. Bence karşı reklam için yapılmış yorumlardır.

Yazarları şiddetle kınıyor, ve bu tür Bilişim sektörüne hizmet veren bir sitede, bu tür yanlı yorumlara izin verildiği için de şaşkınlığımı bildirmek istiyorum

Sevgi ve Saygılarımla

Gönderildi : 20/07/2009 21:09

(@SeckinDEMIR)
Trusted Member

Sayın selecteyes,

Öncelikle kendinizi tanıtsaydınız daha iyi olurdu, birden bire neden beni suçladığınızı anlamadım. Labris ile ilgili kötü bir cümle, eksik bir noktadan bahsettiğimi hatırlamıyorum. Yoksa Labris UTM bir firewall değil mi ? UTM ürünlerin içeriğin de neler var ? Tüm UTM sistemler genelde aynı şeyi barındırır. URL Filtering/AV/IPS/...  Şimdi durup dururken Labris satamadınız diyemi üzülüyorsunuz ? Benim Labris Firewall'a ve referanslarına ihtiyacım yok. Hele böyle bir yaklaşımda bulunacak birisinden hiç bir beklentim olamaz. Önce karşı tarafı dinleyip ona göre çözüm üretmek lazım, ezberden iş olmaz!

Peki cümleye girerken ki sloganımız neydi ? Türk sermayesini destekleyelim. Peki siz hangi işletim sistemini kullanıyorsunuz ? Hangi explorer'i kullanıyorsunuz ? Eleştirmeden önce öz eleştiri yapmak lazım. Bir üst noktada başka bir arkadaşımız Labris ile yaşadığı sorunları paylaşmış ve tavsiye etmiyorum demiş. Söylediklerinizde müşteri memnuniyeti ile ilgili bir şey göremedim. Her ürün benzer şeyi yapar ama her ürün insanları memnun edemez. Diyeceğim odur ki ; insanları suçlamak yerine sadece görüşlerimizi paylaşalım. Ben direk olarak bu kayıdı açan kişiye sormuşum ihtiyacınız nedir , bir sürü ürün var ve aralarında Labris'te var demişim. Sizin gibi bir Labris fanatiğinin böyle duygusal cevap vermek yerine zamanında açılan kayıda cevap vermesi daha doğru olurdu. 

Gönderildi : 20/07/2009 21:13

(@oguzyilmaz)
Gönderiler: 1
New Member

Merhabalar,

Ne mutlu ki ürünümüzle ilgili birşey diyen olmamış, hatta methedenler olmuş. Zira Labris Common Criteria EAL4+ sertifikasyonunu alan dünyadaki 12 markadan biri haline gelmiştir. Türkiye'de alanında ilk olarak değerlendirici laboratuvarının oldukça ince eleyip sık dokuması sonucunda bu sertifikasyonu aldık.

Şunu belirtmek lazım ki bir ürünün sahaya çıkışı ve piyasada belli bir kabullenme görmesi çok kısa zamanlarda olmuyor. Bu sayfada bahsi geçen markalar 10-15 yıl içinde bulundukları noktaya gelen firmalar. Hep diyorum bizim babalarımız dedelerimiz teknoloji kültüründen gelmediler, herşeyi biz kendimiz öğreniyoruz diye. Ve öğrendik de. Şu an rahatlıkla diyebilirim ki Labris bu işi çözdü.

Neredeyse 2007'ten itibaren aktif satışı yapılan Labris ürünleri hali hazırda 800'ün üzerinde kurumsal müşteride kullanılıyor. Bunlardan 100'e yakını hastanelerdir ki bunlar da en ufak kesinti kabul edilemez online provizyon uygulaması nedeniyle. Bunun yanında birçok müşterimiz bize 6 ayda bir çağrı açarak sistemlerini idame ettirebilmektedir. Bunun içinde Ankara'da bir çok kamu kurumu da vardır.

Destek hizmetlerimizle ilgili de söyleyebileceğim en temel bilgi yıllık bendeki raporlara göre varolan ürün kullanıcısı müşterilerimizi koruma oranımızın %95'in üzerinde olduğudur. Bir çoğu yabancı olan firmaların ve yerli dağıtıcılarının ürüne bakışları satıp bir daha bakmamak, umrunda olmamak iken bizim görüşümüz her bir ürünün devamlı çalışır vaziyette bulunmasının gerekliliğidir. Bu forumun da üyesi olan birkaç güzide firmayı istisna tutabiliriz ancak.

Labris'in şimdilik destek ekibi bu alana ayrılmış en büyük destek ekibidir ve tek işle uğraşır. Labris. Doğrudan üretici olmanın rahatlığı ve yüksek bilgi seviyesi ile hizmet vermektedir. Lütfen yurtdışı menşeeli ürünlerde destek ekibini sorgulayınız. Bu ürünleri kullananlara sorun ki, eğer çözüm ortakları olmaz ise ne durumda kalacaklarını size söylesinler.

Bunların yanında diğer üreticilerden farklı şekilde, ürün ile beraber gayriresmi olarak Labris, müşterilerine yapılandırma hizmetleri de sağlamaktadır. Yani sadece ürünle ilgili sorunlarınızda değil, yapılandırma gereksinimlerinde de Labris'e dönerek yönlendirme talep edebilirsiniz. Bunun yanında Labris Bilgi Deposu'nu kullanabilir ve Türkçe yardım dokümanlarına ulaşabilirsiniz. Bu depo yıl sonuna kadar videoları da içerecek şekilde genişlemektedir. Burada Toplam Sahip Olma maliyetiyle ilgili konulara hiç girmiyorum. Onları zaten ilgili ekiplerimiz anlatmışlardır.

Firmanın geleceği ile ilgili de bir kaç bilgi vermek isterim. Labris ürün planlama için dahi ayrı bir müdürlüğe sahip bir firmadır. Hali hazırda Bakü bağlantı ve uluslararası destek ofisini açmıştır. Bunun dışında 7 farklı batı ve doğu ülkesinde satışları vardır. Bu yıl Cebit 2009 Hannover fuarına katılan 3 Türk bilişim firmasından birisi olmuştur. Alanında uğraştığı bazı konularda Türkiye'de bir elin parmaklarını geçmeyen kişilerden barındıran bir firmadır. Alanında Türkiye'nin Tübitak UEKAE'den sonra ikinci büyük ekibini barındırmaktadır. Şu anda bile hiçbir yerli üreticinin sertifikasyon vizyonu ve cesareti yok iken buna 2007'de başlamış, TSE'sini, Tübitak'ını herkesi bu işe kanalize etmiş bir firmadır. Bu çalışmalarda birinci perde başarıyla kapanmış, bir sonraki perdesi 2009 sonu ve 2010'da açılacaktır. Gelecek hedeflerindeki; UTM ürününde ciddi özelliklere sahip yeni sürümler ve Bilişim Güvenliği alanında 2 yeni ürünün geliştirme faaliyetlerine devam etmektedir. Asli hedef pazarımız Türkiye'nin sınırları dışıdır. Türkiye'de ürünün kullanılması ise motivasyon kaynağımızdır. Türkiye ücretlerimiz ve bayi marjlarımız da buna mükabil olarak makul olacaktır.

2005'ten itibaren ürün modellemesine kadar bizi birebir izleyen, en sonuncusu ise 2009'da piyasaya giren diğer yerli UTM üreticileri bizim ne kadar doğru bir yolda olduğumuz kanıtlamaktadır. Hiç çekinmeden Labris ürün tanımlarına kadar karşılaştırabilirsiniz. Checkpoint'in Software Blade'lerinin fikri temeli Labris S modellemesine ne kadar benzemektedir!

Sevgili Okan hocam, sizin sorunun da olağanüstü bir konu değil ise en kısa zamanda
halledileceğinden şüphem yoktur. Zira kullandığımız Çağrı Takip Sistemi
ve iç işleyişlerimiz bu sorunun unutulmasına izin vermez. Ayrıca bana ya da şirketimiz değil müşterilerimiz adına görevlendirilmiş Destek Asistanımıza her zaman destek numaralarımızdan ulaşabilirsiniz. Zira, Destek asistanı sizin Labris Teknoloji içindeki personelinizdir.

Tüm okuyuculara ve katılımcılara saygılarımızı sunarım.

Oğuz Yılmaz

Araştırma Planlama Müdürü

E-posta: labristeknoloji.com 'daki oguzy

Labris Destek:

http://www.labristeknoloji.com/destek

0.312.210.11.13-14

[email protected]

Gönderildi : 20/07/2009 21:28

(@YasinEvrenkaya)
Gönderiler: 143
Estimable Member

ipcop, smoothwall .. Yeterde artar bile..

Gönderildi : 21/07/2009 03:09

(@rahmidilli)
Gönderiler: 2458
Famed Member

Merhabalar,

Yerli ve kaliteli ürünlerin ülkemizde ve uluslararası camia da bulunması çok güzel bir gelişme.

Antivirus yazılımlarını seçmekte olduğu gibi  firewall ürünlerinde de kişiler kendi ihtiyaçlarına, önceliklerine  ve bütçelerine göre tercihlerini yapıyorlar. En iyisi nedir? denildiğinde herkesin kendine göre yorumları olması normaldir.

Gönderildi : 21/07/2009 03:30

(@savasdemir)
Gönderiler: 1870
Illustrious Member

Merhaba Oğuz Bey
yazdıklarınıza kısmen katılıyorum.Bir Türk ürününü desteklemek lazım.Bu ürün bizim neden desteklenmiyor neden köstekleniyor ?
Sene 2004-2005 ipcop üzerine clamwin,rbl scanner kurup satıyorduk ve markamızın adı f1security idi 🙂
sizin gibi 2 yılda 800 tane satamadık ne yazıkki çünkü bizi destekleyen arkamızda duran kimse yoktu.İşin açıkçası bizde bunu yapıcak rnd de yoktu.
Devlet desteklese idi bizi şimdi o linux ekibi kendi database ini yazmıştı.Şimdi burdan çıkarılacak sonuç şu oluyor Labris devlet destekli olmasa bırak 800 ü 80 tane bile satamazdınız.Ayrıca labrisin kurumlara ne şekilde girdiğini çok iyi biliyoruz.Devlet malı yerli malı kullan bunu sloganı ile sizde satamazsanız yazık olur yani.

Gelelim U.T.M. kavramına bu kavram 2001-2002 yılında piyasaya çıktı ve biz f1security i 2004 te yapmıştık ve bu tarz işler o zaman fazlası ile yapıldı.Ama o dönem tekrar söylemekte fayda var hiç bir şekilde Destek yoktu.Gelelim sertifikanıza , şu an piyasada satılan tüm ürünlerde var hemen hemen.olmayanında desteği gücü yok.Şimdi türkiyede sadece Labrismi var ? yok ebekçi var,netsafe var varda var hala insanlar linux üzerine firewalla isim verip Türk malı yapabiliyor.neyse bizi başarılarınız üzmez aksine sevindirir lakin sizi dünya piyasasındada görmek isteriz.Daha kendi bilgisayarını üretemeyen bir Ülkede ben firewall yapıyorum demeyin.Biliyoruz nedenini.insanlar url filteringte 40 milyon sayfayı kategorize etmiş,teknolojisini değiştirmiş,icsa,eal4+,yok virus yok ips herşeyini sertifikalamışlar.siz eal4 ile göz dolduruyorsunuz.

Şimdi bir kişi burda labrismi demiş,bir kişide demişki ihtiyacınız nedir,bir başkasıda demişki ürünümüzü karalamayın.Piyasada da bu kadar çok seçenek varken biz fortinet satarken Mustafalar sonicwall satarken seçkinler juniper,mcafee satarken bir birimizi karalamayız.Sebebi herkes işin bilincinde ve sonuçta hepsi kul yapısı bir cihaz.bir birine göre illaki fazlalığı veya eksikliği olabilir.Bu ürün kötü demek değildir.Ama ürünü kötüleyen destek kısmıdır.Şimdi biri arayacak bizi destek isteyecek bizde diyeceğizki biz sizi ararız 🙂 yokki böyle bir şey insanlar çok kritik bilgilerini cihazlarımızı kullanarak güvence altında tutuyor,siz bu hissi ellerinden alırsanız tabiiki ürününüzü değiştirirler,kullanmazlar,karalarlar.Ben burdan fortigate şikayeti olan dün ya kadar insana yardım ediyorum.Demekki nedir her fortineti satanda çok iyi bilemeyebilir.Siz bir üretici olarak bu yorumu yapmamalıydınız bence.Bu yazıyı yazacağınıza şikayeti olan arkadaşa çözüm sunsaydınız.Ben fortineti satarım bakmam desteğine ama Fortinet ,Watchguard,Sonicwall gibi firmalar sonuna kadar ürünün arkasında olur.Sorunu çözmek için uğraşır.Sizinde yapmanız gereken Ürün ile alakalı sıkıntısı olana yardım etmektir.İnsanlar desteğini iyi aldığı sorunlarına çözüm bulduğu ürünleri tercih eder.Lütfen sizde bunu örnek alın ve sloganınızı bir müşteriye iyi destek ile bin müşteri diye değiştirin.

Satış rakamları vermenin çok etik olduğunu düşünmüyorum ama şu an her yer u.t.m. ve heryerde fortinet,sonicwall,juniper,watchguard,checkpoint var.u.t.m. ürünlerde sat bırak olayı zaten yoktur.Mümkünde değildir iddiasınıda pek doğru bulmuyorum.tüm ürünlerde servis güncelleme var.firmware güncelleme var.manuel imza idi tanım idi policy idi yazmak şart.kur unut olayı diye bir şey yok.Fortinetin sırf rnd de 1500 elemanı var.security kısmındaki ürünleri yok ki böyle ürünler sizde keşke olsaydı,waf,loganalyzer,ips,antivirus,mailserverantispam,database security,kendi antivirusu,kendi url çözümü her şeyi kendi valla öğrenmek isterseniz www.fortinet.com bir tık uzakta.Bu ürünleri bence takip etmeniz çok önemli bırakın ilk onlar yapsın ama sizde çok iyisini yapmak için plan yapın.Şimdi checkpoint için yazdığınız kısma hiç girmiyorum.

size forumumuzu kötü lanse eden ve sizi gaza getirip bu yazıyı yazmanızı sağlayan select fieldı kınıyorum.
lütfen ürürünüzün desteğini iyi verip adınızı öyle duyurun.
En iyi firewall en iyi desteği olan firewalldur

Gönderildi : 22/07/2009 23:47

Sayfa 1 / 2
Paylaş: