Forum

internet explorer p...

Bildirimler
Hepsini Temizle

internet explorer proxy ayarları

18 Yazılar
10 Üyeler
0 Likes
1,025 Görüntüleme
(@erenSanli)
Gönderiler: 86
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

2003 domain yapısı üzerinde kullanıcılarda IE7-IE8 üzerinde proxy ayarları yapıldı.Ancak notebook kullanan kullanıcılar,şirket ağı dışına çıktıklarında IE proxy ayarları sabit kaldığından internete erişemiyor.Şirket içindeyken proxy kullanmaları, şirket dışındayken direk internete erişmeleri nasıl sağlayabılırız ?

teşekkürler

Gönderildi : 25/02/2010 00:21

(@huseyinsevin)
Gönderiler: 821
Prominent Member

Şirket dışına çıkan kişiler oturumunu Lokal de açmıyor mu? Lokal oturmlarda da mı proxy ayarları bu şekilde ayarlanmış durumda?

Her ikisinde de ayarlar bu şekilde ise değiştirilebilir yada ikinci bir tarayıcı kullanılabilir.

Gönderildi : 25/02/2010 00:58

(@erenSanli)
Estimable Member
Konu başlatıcı

GPO ile proxy ayarları tüm kullanıcılara gönderildi.Şirket dışındayken bilgisayarlarını açtıklarında proxy ayarları aynı şekilde geliyor ve değiştirilemez durumda.Şirket dışındayken internete çıkamıyorlar.Herhangi bir ikinci tarayıcı veya ayarların manuel olarak değiştirilmesi istenmiyor.

Gönderildi : 25/02/2010 01:11

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba şirket dışına çıkan kullanıcılarda bu ayarı manuel yapın.Zaten şirketinizin belli bir yüzdesine tekabül eder muhtmelen.Kullanıcıya öğretin ne yapamsı gerektiğini şirkete gelince mcburen proxy kullanacak zaten yoksa netede çıkmayacak neticede.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 25/02/2010 01:18

(@huseyinsevin)
Gönderiler: 821
Prominent Member

Şimdi istediğiniz şöyle bir ayarsa yapamazsınız.

Şirkete girince kişiler proxyler otomatik gelsin, şirket dışına çıkınca ayarlar normale dönsün, böyle bir ayar yok. (Varsa bile ben bilmiyorum, ki yokturda) Rıza beyin dediği gibi bir şey yapmanız gerekecetir büyük ihtimalle.

Gönderildi : 25/02/2010 01:34

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Evde local hesabı mantıksız olur.Neticede domainde olmasalar dahi kullanıclar domainde oturum açabilirler.Sadece seyahat halindeki kişilerin proxy ayarlarını elle dağıtmadan manuel olarak girmelerini öğretmek en mantıklısı.Yada 2 adet reg dosyası yapıp bunlara tıklanınca ayarları pasifize etmek veya ayarları otomatik girdirmek.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 25/02/2010 01:38

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Selamlar ;

Bu isteğinizi Wpad  kaydı ile  yapabilirsiniz dns  server uzerınde  yenı bır cname  olusturun adı wpad olsun   ve  browse dan proxy server ınızı  gosterın veya  adını veya ip adresını belırtın daha  sonra  dhcp server ınızda  scope options da 252 nolu wpad  ozellıgını aktıflestırın ve  String Vaule  olarak https://wpad:8080/wpad.dat  olarak belırtın 8080  proxy portu kendınıze  gore edıtleyebılırsınız gpo ıle dagıttıgınız proxy  yı kaldırın sadece  GPO dan sadece  internet explorer / baglantılar / yerel ağ ayarları /  ayarları otomatık algıla  işaretlı olacak  sekılde  group polıcy  ı  duzenleyın  policy ile  ılıgılı ayar  otomatık olarak  algıla   işaretlı  olacak ve  proxy ayarlarını  DHCP server  uzerınden  alacaktır  kullanıcılar  tabı bu belırttıgım işlem windows dhcp server  ıle  gerceklestırmenız  gerekmekte .

Aşagıdakı makaleyı ınceleyebılırsınız .

http://www.isaserver.org/tutorials/Configuring_Automatic_Discovery_for_ISA_Server_Clients.html

Teşekkürler.

Evde local hesabı mantıksız olur.Neticede domainde olmasalar dahi kullanıclar domainde oturum açabilirler.Sadece seyahat halindeki kişilerin proxy ayarlarını elle dağıtmadan manuel olarak girmelerini öğretmek en mantıklısı.Yada 2 adet reg dosyası yapıp bunlara tıklanınca ayarları pasifize etmek veya ayarları otomatik girdirmek.

Saygılarımla.

Gönderildi : 25/02/2010 04:11

(@erenSanli)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Tesekkürler Cumhur bey,

asagıdaki gibi bir PAC dosyası olusturdum ve bu pack dosyasının adını WPAD.DAT olarak değiştirdim.Daha sonra local dns sunucuda host A kaydı olusturdum.(wpad.domain.local). Bundan sonra dhcp üzerinde mi işlemleri yapmam gerekecek.

NOT: Proxy olarak bir firewall kullanılıyor, ISA sunucu yok ortamda

"dhcp server ınızda  scope options da 252 nolu wpad  ozellıgını aktıflestırın ve  String Vaule  olarak https://wpad:8080/wpad.dat  olarak belırtın" bu ayarı da yaptıktan sonra başka yapılması gereken bir ayar var mıdır?

function FindProxyForURL(url, host)
{
if (isInNet(myIpAddress(), "172.16.1.0", "255.255.255.0"))
return "PROXY 172.16.1.1:8080";
else
return "DIRECT";
}

Gönderildi : 26/02/2010 12:52

(@Anonim)

Selamlar Eren Bey ;

1.    Click Start | Programs | Microsoft ISA Server | ISA Management.

2.    In the ISA Management, expand Arrays and select the
desired array, or simply select the desired standalone server. Click
Action | Properties.

3.    Click the Auto Discovery tab. To enable automatic
publication, click the "publish automatic discovery information" check
box, then click OK.

4.    A message appears telling you that the Web proxy service
must be restarted for the change to take effect. You have the option of
stopping and restarting the service now or later.

ISA Server da Automatic Discovery  enable  ediliyor  wpad  çalışması  için sanırım sızın kullandıgınız  proxy server da da  bu işlemın  yapılması  gerekecektır  belkıde  default  olarak enable  gelıyordur

http://www.isaserver.org/tutorials/Configuring_Automatic_Discovery_for_ISA_Server_Clients.html

Yukarıdaki linkte yapılanları kendi yapınıza  uygulayın dhcp ve  dns ile  ilgili olan  ayarları  proxy tarafınızda da  auto discovery enable  durumda  olmalı.

Teşekkürler , İyi Çalışmalar.

Gönderildi : 26/02/2010 13:22

(@enginbey)
Gönderiler: 28
Eminent Member

Selamlar Eren Bey ;

1.    Click Start | Programs | Microsoft ISA Server | ISA Management.

2.    In the ISA Management, expand Arrays and select thedesired array, or simply select the desired standalone server. ClickAction | Properties.

3.    Click the Auto Discovery tab. To enable automaticpublication, click the "publish automatic discovery information" checkbox, then click OK.

4.    A message appears telling you that the Web proxy servicemust be restarted for the change to take effect. You have the option ofstopping and restarting the service now or later.

ISA Server da Automatic Discovery  enable  ediliyor  wpad  çalışması  için sanırım sızın kullandıgınız  proxy server da da  bu işlemın  yapılması  gerekecektır  belkıde  default  olarak enable  gelıyordur

Yukarıdaki linkte yapılanları kendi yapınıza  uygulayın dhcp ve  dns ile  ilgili olan  ayarları  proxy tarafınızda da  auto discovery enable  durumda  olmalı.

Teşekkürler , İyi Çalışmalar.

NOT: Proxy olarak bir firewall kullanılıyor, ISA sunucu yok ortamda 

Gönderildi : 26/02/2010 18:05

(@korhankoseoglu)
Gönderiler: 547
Honorable Member

Alternatif olarak, Firefox kurup, evde ondan bağlanmalarını isteyemez misiniz ?

Gönderildi : 27/02/2010 01:32

(@LeventAtes)
Gönderiler: 35
Trusted Member

Merhabalar.

Proxy dışa dünyaya aç.

Proxy ayarlarından hem iç networkun ip adresini gir. Hemde static ip gir. 

Sonucta senin şirketinin bilgisayarları.

Hem dışardayken hangi sitelere girmiş bilgin olur. Hemde hiç bir ayar yapmana gerek kalmaz. 

Gönderildi : 27/02/2010 02:42

(@LeventAtes)
Gönderiler: 35
Trusted Member

Merhabalar.

Proxy dışa dünyaya aç.

Proxy ayarlarından hem iç networkun ip adresini gir. Hemde static ip gir. 

Sonucta senin şirketinin bilgisayarları.

Hem dışardayken hangi sitelere girmiş bilgin olur. Hemde hiç bir ayar yapmana gerek kalmaz. 

Gönderildi : 27/02/2010 02:44

(@Anonim)

Merhaba Eren Bey,

Şirket dışındaki kullanıcılarınız Internet Explorer'i başlatmadan evvel aşağıdaki .reg uzantılı dosyayı çalıştırırlarsa proxy ayarları iptal olur :

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Internet Settings]
"ProxyOverride" = -
"ProxyServer" = -
"ProxyEnable" = -

Gönderildi : 27/02/2010 14:22

(@erenSanli)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar

milyonlarca dolarık şirketi yöneten kişilere, eve gittiginde reg dosyası çalıştır mı diyecekler yada firefox kullan biz beceremedik m desinler

sonuçta çok daha prosefyonel bir çözümü olmalı ? Cumhur bey'in ilk önerdigi çözüm en iyisi gibi, nette araştırnca da benzer sonuclar çıkıyor

Gönderildi : 27/02/2010 22:28

(@erenSanli)
Estimable Member
Konu başlatıcı

function FindProxyForURL(url, host)
{
if (isInNet(myIpAddress(), "172.16.1.0", "255.255.255.0"))
return "PROXY 172.16.1.1:8080";
else
return "DIRECT";
}

bu dosyayı wpad.dat olarak kaydedip, (local diske de kaydedebilirsiniz veya Cumhur bey'in anlattgı şekilde dhcp ile dağıtabılırsınız) internet explorer'da , proxy ayarlarında   "otomatik yapılandırma proxy dosyası kullan" seçenegine, bu dosyanın path'ini verdiginizde proxy otomatik olarak devreye giriyor veya devreden çıkıyor. tek yapmanız gereken bu dosyayı kendi ağınıza göre ayarlamak, hatta local adresleri de ekleyip proxy'ye gitmemesi de sağlanıyor.

Gönderildi : 06/03/2010 00:40

(@ErkanDURMAZ)
Gönderiler: 70
Trusted Member

kullanıcıya proxy nereden kapatılıp nereden açıldığını öğretmek :)):))

Gönderildi : 06/03/2010 02:31

(@celikmurat)
Gönderiler: 2
New Member

Merhaba, Bi dene bakalım hemde bedava

http://www.proxychanger.com/

Free IE Proxy Changer Proxy Changer is a windows program that runs in the system tray and allows you to quickly change between proxy servers, or to quickly change proxy settings in Internet Explorer. Simply setup proxy servers in the program and set one as default and one as an alternate to be able to quickly switch between them. Proxy Changer can also enable and disable proxy, set to automatically detect settings, or to use the automatic configuration setting, all from the system tray within a few clicks. Ideal for users who use a laptop between home and work, or for anyone who needs to quickly and effortlessly be able to change a proxy setting in IE. All settings are changed on the fly without the need to restart Internet Explorer.

Gönderildi : 19/05/2010 00:43

Paylaş: