Blog

Yüzünüzü ve Sesinizi Kullanmadan Yapay Zeka ile Bir YouTube Kanalı Oluşturma

Birçok başarılı YouTube kanalının yapay zeka tarafından oluşturulduğunu biliyor muydunuz?

Bu YouTube kanalları, içerik oluşturucuların anonim kalmak istediği veya kimliklerini gizlemeyi tercih ettiği bir trenddir. Linke tıklayarak bu kanala bir göz atın. Bu kanalda tüm içerik, yapay zeka kullanılarak oluşturuluyor ve video başına ortalama 10 binden fazla görüntülenme ile maksimum 1,69 milyon görüntülenme sayısına çoktan ulaşılmış durumdadır.

Tahmin edersiniz ki, içeriklerini izleyen bu kadar çok kişi varken, bu tür içeriklere sponsor olmak için bekleyen birçok marka olacaktır.

Bu yazımızda örnekte verdiğimiz YouTube kanalı gibi kanallara daha yakından bakarak, böyle bir başarıyı nasıl elde edebileceğinizi detaylı şekilde anlatacağız.

Yüzünüzü ve Sesinizi Kullanmadan Oluşturacağınız YouTube Kanalı Niş Fikirleri

Yüzünüzü ve sesinizi kullanmadan oluşturabileceğiniz YouTube kanalı fikirleri oldukça fazladır. Bununla birlikte, belirli nişler daha iyi performans gösterir. Video derlemeleri, ürün incelemeleri, video oyunu canlı yayınları ve DIY eğitimleri, ilgi çekici ve bilgilendirici yapıları nedeniyle popülerdir. Görsellerden ziyade sese odaklanılan ASMR videoları da bir başka kazançlı seçenektir. Örneğin başarılı bir oyun kanalı, seslendirme talimatları ve ipuçlarıyla oyun izlenecek yollara odaklanabilirken, bir DIY kanalı izleyicilere adım adım çeşitli çözümler öğretebilir.

Yüzünüzü ve Sesinizi Kullanmadan Oluşturacağınız Bir YouTube Kanalından Para Kazanabilir misiniz?

Evet, kazanabilirsiniz. Çeşitli gelir akışları ile YouTube’dan gelir elde etmek mümkündür. Reklam geliri, videolarınıza yerleştirilen YouTube reklamlarından kazanılan en yaygın gelirlerden biridir. Bir ürünü tanıttığınız ve satışlardan komisyon kazandığınız affiliate pazarlama, kar etmenin başka bir yoludur. YouTube otomasyonu, videoların oluşturulması, yüklenmesi ve optimizasyonunun dış kaynaklı olduğu pasif gelir için giderek daha popüler hale gelen bir başka tekniktir.

YouTube shorts, önemli ölçüde ilgi görmüştür ve aynı zamanda bir gelir kaynağı olabilir. Buna ek olarak, Super Chat ile canlı yayınlara ev sahipliği yapmak, izleyicilerin mesajlarının vurgulanması için ödeme yapmalarına olanak tanır. Son olarak, sponsorlu videolar, kanalınız bir markanın hedef kitlesiyle uyumluysa önemli bir gelir sağlar.

Video Çekmeden YouTube’da Nasıl Para Kazanılır?

Birçok başarılı girişimci video çekmeden internetten para kazanıyor. 

Peki nasıl?

Stok görüntülerle, video derlemeleriyle, motivasyon videolarıyla veya haklar dahilinde yeniden düzenlenmiş içeriğe dayalı kanallar oluştururarak… 

Para kazanmanın anahtarı, tutarlı bir şekilde kaliteli içerik oluşturmak, YouTube algoritması için optimizasyon yapmak ve etkileşimli bir abone tabanı oluşturmaktır.

Ayrıca YouTube’un politikalarına ve telif hakkı yasalarına uymanın çok önemli olduğunu unutmamanız, kullandığınız içerik için gerekli izinleri veya lisansları aldığınızdan emin olmanız gerekir. Bu noktada yardım almak isterseniz, Fiverr, video düzenleme veya seslendirme işlerinde dış kaynak kullanmak için harika bir platformdur.

Yüzünüzü ve Sesinizi Kullanmadan YouTube Kanalı Kurmanın Avantajları

Yüzünüzü ve sesinizi kullanmadan bir YouTube kanalı kurmanın avantajlarından bazıları aşağıdaki şekildedir:

1. Yüzünüzü göstermek zorunda kalmazsınız

YouTube için herhangi bir video kaydettiyseniz veya kaydeden biriyle çalıştıysanız, bu sürecin çok zorlu olduğunu biliyorsunuzdur.

İyi aydınlatılmış bir ortam kullanmak zorunda kalmaktan, görünüşünüze, duruşunuza ve kameranın konumlandırılmasına kadar pek çok iş yükünüz olur.

Ayrıca içe dönük biriyseniz ve toplum içine çıkmanızı gerektirecek hiçbir şeyden hoşlanmıyorsanız durum daha da kötüleşebilir.

Bu noktada yüzünüzü ve sesinizi kullanmadan oluşturacağınız bir YouTube kanalının, hayat kurtarıcı olduğunu söylemek sanırım yanlış olmaz. Bu şekilde hiçbir zaman yüzünüzü göstermek ve sesinizi kullanmak zorunda kalmazsınız.

2. Tamamen otomatikleştirilebilir

Yüzsüz bir YouTube kanalı tamamen otomatikleştirilebilir. Farklı işlemler sanal asistanlar ve diğer düzenleme araçları tarafından yapılabilir, daha az fiziksel aktivite gerektirir.

Otomasyon kullanılabilirliği, düzenli olarak çok sayıda içerik üretmeyi kolaylaştırır. Ayrıca içeriğinizin yüklenmesini istediğiniz zamanları da planlayarak onları da otomatikleştirebilirsiniz.

3. Yüksek ölçeklenebilirlik

Yüzünüzü ve sesinizi kullanmadan oluşturacağınız bir YouTube kanalı, girişiminize yüksek ölçeklenebilirlik sağlar. Yüksek gelir elde etmek için yalnızca minimum maliyete ihtiyacınız vardır.

Talep çok büyük hale gelse ve eskisinden daha fazla video oluşturmanız gerekse bile, sanal asistanlar işi kolaylaştırmak için size yardımcı olur.

Çok fazla insanı işe almak zorunda kalmazsınız, bu da maliyetlerinizi azaltır. Bu nedenle, az sermaye ile girebileceğiniz bir iş arıyorsanız, bu fikir sizin için ideal olabilir.

4. Pasif gelir

Pasif bir gelir, (finansal olarak istikrarlı olmak isteyen) herkesin sahip olmak istediği bir şeydir.

Bu noktada yüzünüzü ve sesinizi kullanmadığınız bir YouTube kanalı da, pasif bir gelir elde etmenize ve bunu otomatikleştirmenize yardımcı olur.

Yüzünüzü ve Sesinizi Kullanmadan Bir YouTube Kanalı Nasıl Oluşturulur?

Yüzünüzü ve sesinizi kullanmadan bir YouTube kanalı oluşturma süreci, geleneksel bir kanaldan çok farklı değildir. Nişinizi seçmeniz, kanalı oluşturmanız ve içerik üretmeye başlamanız gerekir. İşin püf noktası, oluşturacağınız video türlerinde ortaya çıkar.

Kanalınızın küçük resimler ve şablonlar gibi görselleri için Canva gibi araçlar kullanmayı düşünebilirsiniz. Adobe Premiere Pro, Final Cut Pro gibi video düzenleme yazılımları ve hatta iMovie ve OpenShot gibi ücretsiz seçenekler, yüzünüzü göstermeden profesyonel videolar oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Seslendirmeler için net ve ilgi çekici bir ses çok önemlidir. Audacity veya GarageBand gibi yazılımlar seslendirmelerinizi kaydetmenize ve düzenlemenize yardımcı olabilir. ChatGPT gibi araçlar senaryo yazmanıza yardımcı olarak videolarınıza yapılandırılmış ve ilgi çekici bir anlatım kazandırabilir.

Yüzünüzü ve Sesinizi Kullanmadan Bir YouTube Kanalı Oluşturma için En İyi Yazılımlar

 • Adobe Premiere Pro: Renk düzeltme, ses karıştırıcı gibi özelliklere sahip gelişmiş video düzenleyici.
 • Canva: Özel küçük resimler, kanal resimleri ve sosyal medya grafikleri tasarlamanıza olanak tanıyan çok yönlü bir araç.
 • Audacity: Seslendirmeleri kaydetmek ve düzenlemek için açık kaynaklı bir ses yazılımı.
 • ChatGPT: İçerik oluşturmak için yapay zeka destekli araç(videolarınızı senaryolaştırmak için ideal).
 • iMovie: Mac kullanıcıları için kullanıcı dostu video düzenleyici.
 • Camtasia: Ekran kayıt ve video düzenleme yazılımı (öğretici videolar için mükemmel).
 • Storyblocks: Telifsiz stok görüntü ve ses kaynağı.
 • Tubebuddy: Video SEO’sunu, etiketleri ve anahtar kelimeleri optimize etmek için YouTube analiz aracı.

Tüm bu süreç, ilgi alanlarınıza, uzmanlığınıza ve harcamak istediğiniz çabaya bağlıdır. Podcast tarzı içeriklerden slayt gösterisi eğitimlerine kadar, yüzünüzü hiç göstermeden YouTube’dan kâr etmenin sayısız yolu vardır. Önemli olan nokta, değer katan, izleyicileri çeken ve sonuç olarak gelir getiren içerikler oluşturmaktır. Yüzü olmayan bir YouTube kanalı açmak heyecan verici ve kazançlı bir çevrimiçi iş fırsatı olabilir. 

Yüzünüzü ve Sesinizi Kullanmadan Oluşturabileceğiniz YouTube Kanalları İçin En İyi Örnekler

Aşağıdaki listede yüzünüzü ya da sesinizi kullanmadan oluşturabileceğiniz YouTube kanalları için en iyi örnekleri bulabilirsiniz:

1. Motivasyon Videoları

Motivasyon videoları söz konusu olduğunda, herkesin ilişki kurabileceği bir şey vardır. Kendi senaryonuzu yazabilir veya arka plan müziğiyle birlikte motivasyonel alıntılardan oluşan bir derleme yapabilirsiniz.

Motivasyon konuşmaları ve videoları her gün milyonlarca kişi tarafından izlenir. 

Motivasyon Kanalları Örnek

 • Be Inspired | 8,4M abone ⎸ 432M görüntüleme ⎸ 50.000+ dolar/ay 
 • Ben Lionel Scott | 2.4M abone ⎸ 290M görüntüleme ⎸ 25.000+ dolar/ay 

2. Top 5 / Top 10 Videoları

İnsanlar Top 5 ve Top 10 videolarını art arda izlemeyi sever. Bu videolar, eğitim ve eğlencenin mükemmel bir karışımıdır. Örneğin, çocuklar için en iyi 5 mobil oyun ya da internetten para kazanmanın 10 yolu gibi içerikler YouTube’da sıklıkla aratılır. 

Liste, kullanıcının listedeki en üst öğenin ne olduğunu tahmin ederek tüm videoyu izlediğinden emin olmak için artan sırada başlar.

Top 5 / Top 10 Kanalları Örnek

 • Top5Gaming | 5.5M abone ⎸ 1.9B görüntüleme ⎸ 190.000 dolar/ay 
 • Top Fives | 2.4M abone ⎸ 907M görüntüleme ⎸ 85.000 dolar/ay 
 • Top5Central | 4,4 milyon abone ⎸ 720 milyon görüntüleme ⎸ 4.000 dolar/ay 

3. Üretkenlik Videoları

Etrafımızdaki herkes her zaman daha az zamanda daha çok iş yapmaya çalışır.

Kitapları daha hızlı okumaktan daha kaliteli uyumaya kadar, verimli olmak isteyen birçok insan var. Bu yüzden bu tür videoların modası asla geçmez.

Bu kanallarda yapmanız gereken tek şey, mesaj ve sorun noktası konusunda net olmaktır. 

Verimlilik Kanalları Örnek

 • Motivation2Study | 3.8M abone ⎸ 260M görüntüleme ⎸ 21.000 dolar/ay 
 • Janice Studies | 569K abone ⎸ 64M görüntüleme ⎸ 5.000 dolar/ay 

4. Korkunç Hikaye Videoları

CreepyPasta’nın büyük bir takipçi kitlesine sahip olmasının bir nedeni var. Korkutucu videolar herkesin ilgisini çekmese de, kesinlikle belirli bir kitleye hitap eder.

Bu noktada ihtiyacınız olan tek şey, izleyicilerinizin dikkatini çekmek ve onları daha fazlasını istemeye yönlendirecek fısıldayan yumuşak bir sestir.

Korkunç Hikaye Kanalları Örnek

 • Mr. Nightmare | 5.9M abone ⎸ 960M görüntüleme ⎸ 60.000 dolar/ay 
 • Be. Busta | 756K abone ⎸ 151M görüntüleme ⎸ 4.000 dolar/ay 
 • Blue_Spooky | 231K abone ⎸ 39M görüntüleme ⎸3.000 dolar/ay 

5. Yemek Pişirme Videoları

Milyonlarca insan her gün yemeklerini hazırlamak için yemek pişirme videoları izler.  Bu videolarda yüzünüzü göstermenize gerek yoktur, sadece tarifi takip eden adım adım talimatların iyi şekilde anlatmanız gerekir.

Tariflerin yanı sıra, pişirme aletleri, buzdolabınızı nasıl düzenleyeceğiniz ve çok daha fazlası gibi ince ayrıntıları da detaylandırabilirsiniz.

Yemek Pişirme Kanalları Örnek

 • 小穎美食 | 3.6M abone ⎸ 1.1B görüntüleme ⎸ 21.000 dolar/ay 
 • Lezzetli Tarifler Mutfağı | 120K abone ⎸ 16M görüntüleme ⎸ 5.000 dolar/ay 

6. Öğretici Videolar

”X’i kullanmaya nasıl başlayabilirim?” sorusu her zaman yaygın bir sorudur. Bu, kullanmak istediğiniz yeni bir tasarım aracı ya da en yeni sosyal medya uygulaması olabilir. İnsanlar keşfettikleri ve kullanmaya başladıkları yeni uygulamaların adım adım açıklamalarını bulmaya bayılır.

İhtiyacınız olan tek şey, bu alanda biraz uzmanlaşmak ve işlerinizi adım adım halletme sürecini gösteren ekranınızı kaydetmektir.

Öğretici Kanal Örnek

 • Technology for Teachers and Students | 1.08M abone ⎸ 98M görüntüleme ⎸ 10.000 dolar/ay 
 • The Teacher | 175K abone ⎸ 31M görüntüleme ⎸ 1.100 dolar/ay 

7. Oyun Videoları

Pandemi sırasında e-spor ve çevrimiçi oyunlarda büyük bir patlama yaşandı ve bu trend artmaya devam ediyor. Bu yüzden siz de oynadığınız oyunları yorum ekleyerek ve kişiliğinizi ortaya çıkararak kolayca yayınlayabilirsiniz.

Çok iyi oynadığınızı düşünmüyorsanız, sadece yorum da ekleyebilir ve haftanın en iyi oyunlarını gözden geçirebilirsiniz. Fakat devam etmeden ve kliplerini kullanmadan önce orijinal yayıncılardan önceden onay aldığınızdan emin olmanız şarttır.

Oyun Kanalı Örnek

 • Levinho | 11M abone | 2B görüntüleme ⎸ 53.000+ dolar/ay 
 • Tacaz Gaming | 6.96M abone | 1.1B görüntüleme ⎸ 1.100+ dolar/ay 

8. Dil Öğrenme Videoları

Öğretebileceğiniz başka bir dil biliyor musunuz?

Milyonlarca kullanıcı, yeni diller öğrenmek için her gün bu programlara katılır. Bu yüzden siz de iyi bildiğiniz bir dilin, temel ifadelerini, telaffuzlarını, kelimeleri ve gramerini öğreterek başlayabilir ve dersler için 2-5 dakikalık küçük klipler oluşturabilirsin. 

Dil Kanalları Örnek

 • Daily English Conversation | 2.88M abone ⎸ 136M görüntüleme ⎸ 8.000+ dolar/ay 
 • Sparkle English | 35K abone ⎸ 16M görüntüleme ⎸ 1.100+ dolar/ay 

9. Uyku Hikaye Videoları

Uykusuz geceler çok sayıda insan arasında giderek daha da yaygınlaştığı için bu konuya yardımcı olmak için insanlara yatmadan önce hikayeler anlatabilirsiniz.

Yüzünüzü kullanmadan oluşturabileceğiniz bir YouTube kanalının en güzel yanı, güzel bir sesiniz varsa, dinleyicilerinizi nazikçe uyutabilmenizdir.

Uyku Hikaye Kanalları Örnek

 • relax for a while | 210K abone ⎸ 19M görüntüleme ⎸ 1.000+ dolar/ay 
 • Soothing Pod – Sleep Meditation & Bedtime Stories | 50K abone ⎸ 5M görüntüleme ⎸ 4.000+ dolar/ay 

10. Rahatlatıcı / Çalışma Müziği Videoları

Çok sayıda kullanıcı ders çalışırken, çalışırken veya meditasyon yaparken sözsüz müzik dinler.

Bu türde Lofi Girl, en yüksek görüntülenme sayılarından birine sahip kanallardan biridir ve takipçi sayısının nasıl büyüyebileceğinin mükemmel bir örneğidir.

Yapay zeka teknolojisini kullanarak kendi müziğinizi yaratmak istiyorsanız, Boomy’ye göz atarak siz de bu kanala benzer bir kanal oluşturabilirsiniz.

Rahatlatıcı / Çalışma Müziği Videoları

 • Lofi Girl | 11.4M abone ⎸ 1.34B görüntüleme ⎸ 116.000+ dolar/ay 
 • Quiet Quest – Study Music | 400K abone ⎸ 140M görüntüleme 20.000+ dolar/ay 

Yüzünüzü ve sesinizi kullanmadan oluşturabileceğiniz bir YouTube kanalı oluşturmanın ve sürdürmenin yüzünüzü göstermekten daha kolay olduğu doğrudur. Ancak, başarı için mantık aynıdır: Sürekli olarak kaliteli içerik yayınlamaya odaklanmak. 

Dikkat edilmesi gereken bazı noktalar aşağıdaki şekildedir:

 • Diğer kanallardan veya bloglardan içerik kopyalamayın. Yani; kendi içeriğinizi / senaryonuzu oluşturun.
 • Stok görselleri/klipleri aşırı kullanmamaya çalışın. Mümkün olduğunca orijinal görseller eklemeye çalışın.
 • Videolarınızda yapay zeka sesleri kullanacaksanız, kulağa robotik gelmeyen ve hatta ses stilleri olan kaliteli yapay zeka sesleri kullanın.

Sibel Hoş

Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünü bitirdikten sonra teknoloji içerikleri yazarak sektöre giriş yaptım. 8 senedir içerik pazarlama alanında farklı sektörlerle çalışıyorum. Fakat hala en sevdiğim şey, teknoloji ile ilgili yazmak ve bu konuda elimden geldiğince sizi bilgilendirmek.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu