Haberler

Yeni Macbook Serisi Tanıtıldı: Apple’a Özel İşlemciyle Tanışın

Apple, dün yaptığı etkinlikte kendi özel işlemcisiyle çıkan ilk MacBook serisini tanıttı.

Küçücük Bir Çip Kocaman Bir Adım

Şirket M1 adını verdiği işlemcisiyle ilgili detayları paylaştı. Apple M1 işlemci paketi Cpu, Gpu, Neural Engine ve çok daha fazlasını içinde barındırıyor. 16 Milyar transistöre sahip olan işlemci, şirketin söylediğine göre sektör lideri güç verimliliğine de imza atıyor. 8 Çekirdeğe sahip olan M1, 1.2 Ghz hızla çalışan önceki nesil i7 işlemcisinden 3.5 kata kadar daha hızlı olduğu belirtiliyor.

Aynı zamanda yeni işlemci sayesinde Macbook Air’e fansız bir tasarımda muhteşem bir performans sağlıyor.

Fansız soğutma sistemi

M1 çip 16 GB Ram’e kadar yükseltme sunarken, 2 TB’a kadar da depolama birimine izin veriyor.

M1 çipe sahip yeni modeller ise Mac Mini, MacBook Air ve MacBook Pro olarak belirlendi.

Mac Mini

Yeni Mac Mini

Önceki nesile göre 3 kata kadar daha hızlı CPU performansı ve 6 kata kadar daha hızlı GPU performansı ile güncellenen Mac Mini 7.899 TL fiyat etiketiyle 17 Kasımda Türkiye’de satışa sunulacak.

Macbook Air

Macbook Air

Retina IPS sahip 13.3 inçlik LED ekranıyla 2500×1600 özgün çözünürlük seçeneğiyle görücüye çıkan yeni Macbook Air, 400 nit parlaklık seviyesine kadar çıkabiliyor.

Yeni M1 çip tarafında da özelliştirilme seçeneği sunan Apple, 4 adet performans çekirdeğine sahip 8 çekirdekli CPU, tercihe göre 7 veya 8 çekirdekli GPU ve 16 Çekirdekli Neural Engine’e sahip. Wireless bağlantısıyla 15 saat internette gezinme, Apple TV uygulaması ile 18 saate varan video izlemesi süresiyle pil tarafında adeta devrime imza atılmış.

Cihazda iki adet Thunderbolt/USB 4 bağlantı noktası bulunurken bu portlar sayesinde şarj, display port, Thunderbolt 3 (40 Gbps’a kadar) ve 2. nesil USB 3.1 (10 Gbps’e kadar) destekleniyor.

8 ve 16 GB Ram bellek seçeneği sunulan cihazda 256 GB minimum ve 2 TB maksimum depolamaya yer veriliyor.

Touch ID sensörü, Wi-fi 6 teknolojisi 720p facetime kamerası ile 10.999 TL başlangıç fiyatı ile satılacak olan Macbook Air 17 Kasımda raflarda yerini alacak.

Macbook Pro

Macbook Pro

IPS teknolojisine sahip 13.3 inç (diyagonal) LED arkadan aydınlatmalı ekran; milyonlarca renk desteği ve inç başına 227 piksel yoğunlukta 2560 x 1600 özgün çözünürlük sunan Macbook Pro, 500 nit parlaklık değeri ve True Tone ekran teknolojisine sahip.

Cihazda 4 adet performans çekirdeğine ve 4 adet verimlilik çekirdeğine sahip 8 çekirdekli CPU, 8 çekirdekli GPU ve 16 çekirdekli Neural Engine’e sahip M1 çipi standart olarak sunulurken Wireless bağlantısıyla 17 saate kadar internette gezinme vaaddediyor.

16 GB’ a kadar Ram ve 2 TB’a kadar depolama desteğine sahip olan Macbook Pro’ iki adet Thunderbolt/USB 4 bağlantı noktası bulunurken bu portlar sayesinde şarj, display port, Thunderbolt 3 (40 Gbps’a kadar) ve 2. nesil USB 3.1 (10 Gbps’e kadar) destekleniyor.

Cihazda Touchbar ve Touch ID teknolojisine de yer verilirken, hassas imleç kontrolü ve kuvvet algılama özelliklerine sahip Force Touch Trackpad ile kullanıcı deneyimini üst seviyeye çıkarma amaçlanıyor.

Ayrıca cihaz Intel işlemcili olarak da satın alınabiliyor. 10. nesil i5 ve i7 çözümlerine yer verilirken grafik teknolojisi olarak da Intel Iris Graphic Plus çözümüe yer veriliyor.

Cihazların m1 işlemcili olan versiyonu 14.299 TL intel işlemcili olan versiyonu ise 19.999 TL başlangıç fiyatıyla 17 Kasımda raflarda yerini alacak.

Kaynak

Son Haberler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu