Haberler

Virgin Hyperloop İlk İnsanlı Testlerini Gerçekleştirdi

Virgin Hyperloop, teknolojisinin güvenli ve rahat olduğunu göstermek için ilk insanlı testini tamamladı.

Virgin Hyperloop, Las Vegas’ın hemen dışındaki çölde, DevLoop pistinde insan yolcularıyla ilk testini gerçekleştirdi.

Pazar günü gerçekleştirilen test sürüşünde, hiperloop kapsülündeki iki yolcu, Virgin Hyperloop’un kurucu ortağı ve baş teknoloji sorumlusu Josh Giegel ve şirketin yolcu deneyimi direktörü Sara Luchian oldu.

Şirket ilk insanlı testi ile yeni XP-2 kapsülündeki iki yolcusunu, 500 metrelik pistin etrafında 172 km/s hızındaki bir vakum tüpü içinde iterek ilk insanlı testini gerçekleştirmiş oldu.

vh-devloop-testsite-13a.jpg
XP-2 kapsülü

Virgin Group’un kurucusu Sir Richard Branson, gerçekleştirilen test ile ilgili “Bugün başarıyla gerçekleştirilen gerçekleştirilen bu test ile, bu yenilik ruhunun aslında her yerde insanların yaşama, çalışma ve seyahat etme şeklini önümüzdeki yıllarda değiştireceğini gösterdik” açıklamasını yaptı.

SpaceX ve Tesla’nın CEO’su Elon Musk da hiperloop taşıma sistemi hakkındaki fikirlerini 2013 tarihli bir makale olan Hyperloop Alpha’da özetlemişti. Musk, Los Angeles ve San Francisco arasında, yüksek hızlı demiryolu bağlantısından daha ucuz ve daha hızlı olacak şekilde (1.200 km/s) hızda çalışan bir yolculuk sistemi öngörmüştü.

Virgin Hyperloop gerçekleştirdikleri insanlı test ile, dünyanın dört bir yanındaki yatırımcılara ve şirketlere, yüksek hızlı sistemin insanların kullanımı için güvenli ve rahat olduğunu göstermeyi umuyor.

Luchian, New York Times’a yolculuğun “beklediğinden çok daha pürüzsüz” olduğunu söylerken, Giegel ise bunun bir spor arabada hız yapmaya benzer hissettirdiğini söyledi.

Gerçekleştirilen Test

Virgin Hyperloop’un CEO’su Jay Walder, kendisine en sık gelen sorunun “hyperloop güvenli mi?” olduğunu belirtti ve bu konu hakkında şu açıklamayı yaptı:

Bugünkü yolcu testiyle, bu soruyu başarıyla yanıtladık ve Virgin Hyperloop’un bir kişiyi kapsül ile vakum tüneline güvenli bir şekilde koyabileceğinin yanı sıra şirketin güvenliğe yönelik hassas bir yaklaşımı olduğunu ve bunun bağımsız bir üçüncü tarafça onaylanmış olduğunu gösterdik.

Şirket, Musk’ın Tahminlerinden Uzak

Virgin Hyperloop’un şimdiye kadarki gerçekleştirdiği testler, Musk’ın öngördüğü 1100 km/s hızlarının çok uzağında. Şirketin testlerde bu zamana kadar ulaştığı en yüksek hız 2017 yılında 387 km/s olarak belirlendi.

Şirket, 2017 yılında Caspian Venture Capital ve DP World ile 50 milyon dolar topladı ve Virgin Group o yılın Ekim ayında şirkete yatırım yaptıktan sonra Virgin Hyperloop One olarak yeniden markalaştı.

Virgin Hyperloop geçen ay, Batı Virginia’da bir Hyperloop Sertifika Merkezi (HCC) açma planlarını duyurmuştu. ABD Ulaştırma Bakanlığı da , ülkedeki hyperloop sistemleri için düzenleyici bir çerçeve oluşturmak amacıyla bir kılavuz yayınladı.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu